14 стадій занурення та виходу зі стресу

Ми звикли розглядати стрес як захисну реакцію організму на вплив зовнішнього середовища. Крім постійно діючих несприятливих факторів, у житті кожної людини може статися більш серйозний та глибокий стрес: розлучення, втрата близької людини, втрата працездатності, для когось – роботи. Це важливий елемент життя людини та один з головних іспитів. Такий стрес може вбити людину, зробити її невдахою або дати поштовх у нове життя. ⠀

Опинившись у складній життєвій ситуації, людина проходить 14 стадій занурення та виходу зі стресу. Не маючи потрібної інформації, не знаючи та не розуміючи алгоритму, людині здається, що вона ходить по замкнутому колу. Розуміння цих стадій допоможе зрозуміти, в якій точці людина знаходиться і що для неї сприятливо тут-і-зараз. ⠀

14 стадій занурення та виходу зі стресу

Криза та точка вибору

Людина відчуває дискомфорт, щось назріває, старі моделі не працюють. Інтуїтивно розуміє, що так більше не можна, потрібно щось міняти. Якщо в цій точці зрозуміти, що саме потрібно змінювати і як, та почати діяти в цьому напрямку, стресу можна уникнути. Але найчастіше людина втрачає цю можливість. Намагається склеїти, утримати те, що в колишньої форми існувати вже не може. І тоді настає друга стадія.

Шок: це сталося

Розрив. Людину немов відрубує від звичного світу. На цій стадії людина уходить в себе або шукає допомоги ззовні: йде за порадою до психолога, до священника, до бабок/дідок/чаклунів та іже з ними, чує пораду та вийшовши від них, мусить зробити свідомий вибір – куди та з ким рухатись далі. Від рідних та друзів часто необхідної підтримки не отримує. Стикається з жорстокістю і нерозумінням. Відчуває злість та ненависть. На цій стадії йде перевірка друзів, хто є хто на твоєму святі життя. Хто поруч? Чи є справжні друзі? Чи поруч лише тимчасові глядачі? Незалежно від цих обставин людина занурюється ще глибше у себе.

Заперечення та бажання позбутися від об’єкта

Незгода: неправий хтось інший, хто завгодно, лише не я. Зі мною обійшлися жорстоко. Потрібна внутрішня сила. Необхідно відокремити вчинок, який заподіює біль, від людини, яка вчинила цей вчинок. Тут можливо примирення. Якщо подія вороття – розлучення, смерть близьких, – людина переходить на наступну стадію.

Сильний гнів на всіх, хто причетний

Людина себе не контролює, рубає відносини. Відчуває розпач. На цій стадії людину можна заспокоїти, дати їй відчути любов та турботу. Але, вона знов зайде на нове коло, якщо мета та ж сама. Тут потрібно поміняти розуміння речей. Як жити далі? Як вибиратися? Людина шукає допомогу, може легко потрапити під вплив. Повноцінних відносин на цьому етапі створити не можна.

Суперечка з долею

Людина не згодна з тим, що сталося. І це може тривати роками. Можливе деяке прозріння / осяяння: тихий голос совісті може підказати, що та чи інша людина, яка заподіяла біль, можливо, має рацію. Але людина не готова це прийняти. Вона продовжує сперечатися з правдою. І це занурює її ще глибше.

Почуття вини та звинувачення себе

Дуже важка стадія, теж може тривати роками, виснажувати людини. Він може відчувати каяття, але не глибоко. Каятися з метою повернути все назад. Може випробовувати пригніченість або почати процес усвідомлення. Їй потрібно відірватися від об’єкта, поміняти мети. Або приходить наступна стадія.

Паніка та дезорієнтація

Людина не знає, як далі жити. Потрібна допомога. Тут можуть допомогти різні курси, семінари, психологи. Інформація, яка направить його увагу в інший бік. Якщо цього не відбувається, процес йде вглиб.

Депресія

Людина кам’яніє. Немає сил. Енергія йде на поверхневі речі, витрачаються внутрішні запаси. Потрібен хороший сон. Немає сил зберігати активність. Ступор. Людина на межі. Так жити не можна. Потрібно терміново змінити мету. Це остання стадія розгортання стресу. Людина досягла дна, далі шлях вгору.

Спостерігач: стати збоку від мети

Відійти від ідеї, на якій людина весь цей час була зафіксована. Зрозуміти, в чому неправильність поставленої мети. Тут людина починає “тверезіти”, починається нова стадія.

Життя триває

Людина приймає реальність. Тепер їй потрібно набратися сил. Якомога більше гуляти по лісу, дихати свіжим повітрям та спілкуватись з природою. Вести здоровий спосіб життя. Повірити у Господа, не для галочки, та цілком і повністю довіритись Його святій волі. Сповідатись та причащатись Святих Христових Таїнств. Поститись. Жити за заповідями Господніми. Допомагати тим, хто цього потребує. Творити добрі справи. У неділю та у святкові дні бути в храмі. Висипатись: сон дуже добре зцілює. Не потрібно братися за нові проекти. Необхідно від двох до чотирьох місяців, щоб відновити сили. Не повертатися до минулого життя. Важливі друзі – ті, які пройшли перевірку на стадії шоку. Гроші на цьому етапі неважливі. Є запаси – добре, ні – потерпіти: усьому свій час. Зараз не час витрачати енергію на пошук фінансів. Важливо зрозуміти, як жити правильно. І тоді життя йде вгору.

Початок змін

Тут не варто шукати простого і швидкого вирішення. Людина пройшла серйозні життєві випробування. Вона гідна більшого. Шукати своє, справжнє. Вибрати свій власний шлях у житті. Починати жити за іншими принципами.

Нові можливості

Зі змінами приходять нові можливості. Цей процес не дуже швидкий, триває десь півроку. Життя обдаровує нас. Оновлює. Людина в повному сенсі стає на ноги. Відчуває свою силу, впевненість. Бачить перспективи розвитку. Встановлює нові зв’язки. Змінюються обставини. Змінюється оточення. Повертаються ті, хто повинен повернутись, зникають ті, хто повинен зникнути.

Людина стає старшою на життя

Таке відчуття, що людина переростає саму себе та стає якісно іншою. Починає цінити те, що є, тих, хто є та був поруч у скрутний період, хто допоміг вийти з того стану, хто наставив на шлях істинний, хто показав красу життя та важливість найдорожчого у нашому житті – часу. Людина починає бути вдячною, адже відчуває, що життя відіграє новими фарбами і назад у минуле дорога назавжди зачинена.

Наступна зупинка – нове життя

Коли ми думаємо, що в нас нічого немає – ми не праві… У нас є головне – наше власне життя, у якому може відбутися все, чого ми тільки забажаємо. Єдине безцінне, що не можна купити ні за які гроші світу та що ніколи не повертається – це час. З будь-якої, навіть, самої складної, заплутаної та непередбачуваної ситуації завжди є вихід, окрім однієї, адже тільки Господь знає, коли наш годинник завести та тільки Він знає, коли його зупинити.

І пам’ятайте, сонечко сяє завжди та стакан завжди наполовину повний!

Ксенія Миронова