Довгостроковий ефект збільшення кортизолу

збільшення кортизолу

Зайва вага та безсоння є довгостроковим ефектом збільшення кортизолу.

Основне завдання кортизолу: підвищити рівень глюкози. Навіть невелика її  кількість (наприклад, чашка звичайної кави) може підвищити рівень цукру в крові і резистентність до інсуліну.

Стійкість до інсуліну також заважає підтримувати здорову вагу або безперешкодно худнути. Якщо клітини не отримують необхідного палива (глюкози), оскільки дія інсуліну блокується, мозок приймає логічне рішення – вживати більше їжі, причому висококалорійної, що призводить до набору ваги.

При стійкому стресі збільшується виробництво хімічних речовин, і в першу чергу виділяється занадто багато «збуджуючих» нейромедіаторів, таких як адреналін і норадреналін. Надмірний рівень кортизолу пригнічує вироблення речовин, відповідальних за гарний настрій, таких як триптофан і серотонін, що регулюють настрій, сон і апетит. Тоді ви стаєте пригніченими, вам важко зосередитися. Сон і мотивація погіршуються, апетит стає некерованим, вам весь час хочеться солодкого. Деякі жінки починають знімати стрес алкоголем.

Я не раджу вам вдаватися до штучних методів боротьби зі стресом, будь то антидепресанти або алкоголь: ви повинні працювати над більш ефективним управлінням стресом і корекцією рівня кортизолу, а не підвищувати серотонін за допомогою чогось, що приносить уявне щастя!

Через велику кількість кортизолу ви набираєте жир, особливо на животі. Постійно підвищений рівень гормону стресу призводить до переміщення збережених тригліцеридів в вісцеральні жирові клітини, особливо в область живота, де, як ми вже знаємо, знаходиться в 4 рази більше рецепторів до кортизолу. Це провокує дозрівання жирових клітин і збільшення вироблення кортизолу на рівні тканин. Звідси і назва – стресовий жир, кортизоловий живіт.

Підвищення кортизолу у вечірній час пригнічує секрецію гормону сну мелатоніну і порушує циркадні ритми.

Крім того, підвищений кортизол – це:

  • придушення імунної системи;
  • дисфункція щитовидної залози;
  • проблеми з репродуктивною функцією;
  • серцево-судинні захворювання;
  • хвороби печінки.

Кортизол стає нашим найлютішим ворогом, коли перестає давати нам енергію і підвищувати продуктивність і запускає негативні процеси.

Чому так відбувається?

У будь-якій стресовій ситуації, будь вона реальна чи уявна, зі знаком плюс чи зі знаком мінус, мозок – через ваші нейрони, а потім у кров – посилає сигнал наднирковим залозам.

Команда звучить так: «Підвищити адреналін і кортизол!» Адреналін є нейромедіатором. Нейромедіатори – біологічно активні хімічні речовини, за допомогою яких здійснюється передача електрохімічного імпульсу через синаптичний простір від однієї нервової клітини до іншої, а також, наприклад, від нейронів до м’язової тканини або залоз. Рівень адреналіну падає приблизно через 17 – 20 хвилин, в той час як рівень кортизолу залишається високим. У цей самий момент кортизол, що називається, включає буку.

Ще одна проблема з надмірним кортізолом – він скорочує ваші теломери. Це кінцеві ділянки хромосом, які виконують захисну функцію. Існує так званий межа Хейфліка, пов’язана зі скороченням довжини теломер, – кількість поділів соматичних клітин приблизно дорівнює 50, після чого клітини починають проявляти ознаки старіння. Теломери є одним з ключових біомаркерів цього процесу.

Інше дослідження доводить, що надмірний стрес, і як наслідок надлишковий кортизол, вкорочує теломери і знижує активність теломерази (фермент, який перешкоджає вкорочення теломер). Простіше кажучи, надлишкові переживання вкорочують життя.

Тепер, розглянувши ситуацію на настільки глибинному рівні, ми розуміємо, що можемо її змінити і – головне – навіщо взагалі докладати до цього зусиль. Хочемо же бути молодими, не старіти довше? Значить, потрібно послаблювати реакцію на стрес, зберігши нормальний рівень кортизолу, і тим самим призупинити процес прискореного старіння.

Кортизол. Продовження