Санкт-Петербург за 12 годин

Ісакієвський собор

Якщо ви зібрались відвідати Санкт-Петербург, але зовсім не знаєте, що саме подивитись та обмаль часу і бюджету, наш одноденний маршрут по головним петербурзьким пам’яткам, які можна обійти лише за 12 годин, саме для вас.

10:00 – Ісаакіївська площа

Починати оглядову прогулянку Пітером краще від центральної станції метро – «Адміралтейська», яка є найглибшою станцією метро в місті. «Адміралтейська» знаходиться на глибині 86 метрів.

Наступна зупинка – Ісаакіївська площа. Її ансамбль утворюють кілька будівель і пам’яток: готель «Асторія», що розташувалася на дев’ятому місці в рейтингу найромантичніших готелів світу за версією журналу Forbes, «міст-невидимка» – Синій міст – найширша переправа, що досягає в ширину 97, 3 метрів. На Ісаакіївській також стоїть пам’ятник Миколі I, але головна визначна пам’ятка площі – Ісаакіївський собор. Побудований він у 1818-1858 рр. за проектом архітектора Огюста Монферрана і є не тільки одним з найкрасивіших будівель міста, але й одним з найвищих. Оцінити висоту можна на колонаді споруди, куди можна піднятися.

11:00 – Адміралтейство

Якщо стояти спиною до собору, то по ліву руку можна побачити будівлю виставкового залу «Манеж» (побудований він у стилі класицизму за проектом Джакомо Кваренгі), а по праву – Олександрівський сад і Адміралтейство. Колись головні кораблебудівні верфі країни вінчає легендарний кораблик. Якщо вірити легенді, в порожній кулі під корабликом зберігаються незліченні скарби. Куля дійсно зберігає в собі цінності, але аж ніяк не золото. У ній знаходяться повідомлення про всі ремонти кораблика, імена майстрів, які брали участь в роботах, кілька петербурзьких газет XIX століття, ленінградські газети і документи про капітальні ремонти 1929 року, 1977 і 1999 рр. Крім того, там лежить «Послання до нащадків», залишене сучасними робочими.

11:30 – Палацова площа

Пройшовши уздовж саду з фонтаном і бюстом Пржевальського (в народі відзначають схожість бронзового Пржевальського зі Сталіним, чому називають цей пам’ятник «Сталін з верблюдом»), виходимо на головну площу міста. Ансамбль Дворцової утворюють імператорський Зимовий палац, будівля Гвардійського корпусу, будівля Головного штабу з Тріумфальною аркою і Олександрівська колона. Колись тут був звичайний луг, де випасали корів, а теперішній красі Палацова площа зобов’язана епосі Олександра Першого, коли величезну площу привели до єдиного стилю, а Монферран звів знаменитий Олександрійський стовп, що став новою домінантою.

На відвідування Ермітажу і Головного штабу, на жаль, часу не вистачить. Якщо у вас є в запасі ще один день, то його цілком можна витратити на відвідування головних сховищ мистецтва.

12:00 – Невський проспект

Виходимо на головну магістраль міста на Неві і оглядаємося на всі боки. Попереду – 4,5 км пам’яток, зведених в проміжку від Адміралтейства до Олександро-Невської лаври.

12:30 – Казанський собор

Одна з головних визначних пам’яток Невського проспекту – творіння архітектора Вороніхіна. Він будував його десять років, з 1801 по 1811. Імператор Павло Перший хотів, щоб Казанський собор нагадував Собор святого Петра в Римі. Вийшло: велична колонада, звернена до Невського проспекту, багате внутрішнє оздоблення, велетенські розміри.

Обов’язково відвідайте Будинок Книги. Він стоїть буквально навпроти. Відкрився найвідоміший книжковий магазин в 1919 році в будівлі компанії «Зінгер». Будинок, побудований як офіс знаменитого виробника швейних машинок, від багатьох інших відрізняє чудова вежа, увінчана кулею-глобусом діаметром 2,8 метра. А ще в Будинку Зінгера знаходиться офіс «ВКонтакте» і панорамне кафе, звідки можна помилуватися видом на Казанський собор.

13.00 – Храм Спаса-на-Крові

Далі пройдіть вздовж каналу Грибоєдова до самого московського храму Північної столиці. Назвати храм Спаса-на-Крові так можна тому, що архітектор Альфред Парланд спроектував його в дусі пізнього етапу «російського стилю», який ближче Москві, ніж Петербургу. Однак таке було бажання Олександра Третього, який велів спорудити собор на місці загибелі його батька від бомби терористів. Відкрили храм тільки в 1907 році.

13:30 – Марсове поле

Спершу це було запорошене Потішне поле (або Царицин луг), де проводилися військові паради. Після революції тут з’явився знаменитий некрополь. Далі можна  відвідати Михайлівський сад або показати їм Літній сад. Михайлівський сад ближче для прогулянок городян, а Літній, мабуть, більше сподобається туристу. Літній сад було закладено в 1704 році при літній резиденції Петра Першого за його попереднім планом, який спробували відродити в ході нещодавно проведеної реконструкції. Фонтани, скульптури, павільйони, Літній палац і чудова Решітка – все це створює дивовижну атмосферу.

14:00 – Михайлівський замок і цирк на Фонтанці

Попереду – повернення на Невський проспект. Прогуляйтеся набережною Фонтанки. Під час прогулянки ви побачите відразу кілька пам’яток – Михайлівський замок (колишній імператорський палац, а нині – філія Російського музею) і цирк на Фонтанці (нині – цирк Чинізеллі). Біля цирку поверніть на Караванну вулицю та зверніть увагу на будівлю старовинного кінотеатру – Будинку Кіно), а потім ідіть на Малу Садову вулицю, де є кілька цікавих скульптур (виконавець бажань – фонтан «Куля», пам’ятник блокадних котам і фотографу). Також на розі з Невським стоїть знаменитий «Елісєєвський» магазин, де можна помилуватися барвистою вітриною та скуштувати смачну випічку. Будівлю спроектував один з найбільших архітекторів і громадських діячів кінця XIX – початку XX століття Г. В. Барановський. В радянську епоху «Елісєєвський» магазин на Невському проспекті, 56 іменувався «Гастроном № 1» – правда, ніхто його і тоді так не називав.

15:30 – Гостинний Двір

Будівля проектувалася і будувалася як найбільший торговий простір в Російській імперії. Фінансувати роботи повинні були самі купці, при цьому лавки і торгові приміщення віддавалися їм у вічне і спадкове володіння. Перший проект Великого Гостиного Двору запропонував Растреллі в 1757 році, але його будівля виглядала надто помпезною, і купці вважали подібну споруду аж занадто дорогою. Вже в 1761 році будівництво торговельного майданчика доручили архітектору Валлен-Деламот. У 1785 році роботи по зведенню будівлі були повністю закінчені, і торгівля стала набирати обертів. Лише в п’ятдесятих роках XX століття тут розібрали перегородки, і замість 178 окремих магазинів з’явився єдиний універмаг. Обов’язково прогуляйтеся галереєю другого поверху, щоб подивитися на Невський з невеликого узвишшя.

16:00 – Катерининський сквер і площа Островського

Можна оглянути знаменитий сквер на Невському та площу перед одним з головних театрів міста – Олександрінського театру, а потім вирушити далі. Зверніть увагу на пам’ятник імператриці Катерині Великій. Його урочисте відкриття відбулося в 1873 році. У підставі монумента знайшли своє місце і фігури відомих діячів Росії другої половини XVIII століття. Є тут воєначальники Суворов і Потьомкін, граф Румянцев, поет Державін, президент Академії мистецтв Бецкий, княгиня Дашкова, яка очолювала Академію наук і Російську академію; Орлов, голова Колегії іноземних справ Безбородько і флотоводець Чичагов.

16:30 – Вулиця Зодчого Россі

Обійшовши навколо Олександрінського театру, виходимо на вулицю Архітектора Россі. Відмінною рисою цієї вулиці є пропорційність її забудови. Вулиця виконана в точній відповідності античним канонам. Висота будівель, побудованих тут, дорівнює її ширині і складає 22 метри. Довжина вулиці в десять разів більше – 220 метрів.

17:00 – Нова сцена Олександрінського театру

Трохи віддалившись від цікавої вулиці по Фонтанці в сторону Невського проспекту, можна оглянути ще одну пам’ятку на мапі міста – Нову сцену Олександрінського театру. Нічого прямо-таки виразного в її вигляді ви не знайдете. Побудували спорудження на базі колишніх театральних майстерень, сховавши вхід за скляною колонадою. Всередині – Мала сцена, медіа-центр і навчальний центр. Нещодавно  сцена Олександрінського театру відкрила свій дах для відвідування. Прогулятися по ній і подивитися на набережну з висоти можна щодня і безкоштовно.

17:30 – П’ять кутів

Знову повертаємося на вулицю Архітектора Россі і по мосту Ломоносова перетинаємо річку, виходячи на вулицю Ломоносова. Рухаємося прямо вздовж тихої красивої вулиці і нікуди не звертаємо аж до перехрестя з Загороднім проспектом. Перед вами – найвідоміше петербурзьке перехрестя. Правильніше сказати, що тут стикаються відразу три міські епохи. XVIII століття представлений акуратним будинком Капніста, XIX – Комерційним училищем і кількома будинками по сусідству. А XX століття уособлює знаменитий Будинок з башточкою, побудований прославленим архітектором Лишневським у 1913 році. Чимось ця будівля нагадує інше відоме творіння архітектора – Будинок міських установ на Садовій: той же гострий кут, та ж висота, ті ж фігурки і демони в оформленні.

18:00 – Вулиця Рубінштейна

Головна ресторанна вулиця міста на Неві почала формуватися в 1994 році, а недавно потрапила в рейтинг кращих ресторанних вулиць Європи від Washington Post, тому тепер вона вподобана не тільки городянами, що поспішають сюди відпочити після роботи, а й туристами з усіх куточків світу. Однак рекомендуємо прийти сюди на вечерю і не побоюватися, що для вас і компанії друзів місця не вистачить, адже ресторанів тут близько півсотні, так що вільний столик вам точно підшукають. Всі заклади на Рубінштейна гарні по-своєму: у кожного своя історія, свій колорит і контингент. Вибирайте, що сподобається. До речі, будинок 23 по вулиці Рубінштейна – головна ленінградська адреса письменника Сергія Довлатова. Тут він жив у комуналці, яка нерідко з’являлася на сторінках його творів.

19.00 – Анічков міст

Перевівши дух на знаменитій ресторанній вулиці, можна продовжити знайомство з містом. Поверніться на Невський проспект, прогуляйтеся до одного з найпопулярніших мостів Петербурга – Анічкова моста. Знамениті коні, відлиті Клодтом, стали символом міста. Звірів скульптора-анімаліста Клодта можна побачити не тільки в Північній столиці, але і, наприклад, в Берліні: Микола Перший подарував копії коней європейським монархам. Поруч з переправою – Палац Білосільських-Білозерських роботи Штакеншнейдера. Напроти палацу – Будинок журналіста.

20:00 – Площа Повстання

Площа з’явилася в 1840-і роки, коли навпроти Знам’янської церкви, на перетині Ліговського канала і Невського проспекту, стали будувати Миколаївський вокзал залізниці між Петербургом і Москвою. Буквально відразу ж по сусідству відкрили готель (нині «Жовтнева»). У 1909 році на площі встановили пам’ятник Олександру Третьому роботи Трубецького. Скульптуру прибрали тільки в 1937 році. Приблизно тоді ж знесли Знам’янську церкву, на місці якої побудували вестибюль станції метро «Площа Повстання». Знаменитий обеліск, встановлений на честь присвоєння Ленінграду звання Міста-героя, поставили не відразу, в 1965 році, а лише через 20 років. Саме на відкритті цього обеліска навесні 1985 року Михайла Горбачов заговорив з жителями країни про Перебудову.

21:00 – Лофт-проект «Поверхи»

На Ліговському, 74 ви можете завершити прогулянку, подивившись на місто з висоти пташиного польоту. Для цього потрібно відвідати лофт і піднятися на останній поверх. Тут є вихід на обладнаний дах, забратися на який можна за 250 рублів. З краю даху відкривається чудовий вид на Ліговський проспект і історичний центр Санкт-Петербурга. Тут можна і до ночі затриматися в погожий день, адже дах відкритий цілодобово.