Цікаві факти про Україну та українців

Цікаві факти про Україну

В кожній країні є багато чого цікавого. Чим цікава Україна, цікаві факти про Україну та українців, ви дізнаєтесь з нашої статті.

  1. Україна – найбільша країна в Європі.
  2. В Україні проживає 0,80% всього населення планети.
  3. На Україні зосереджена чверть запасів чорнозему в світі.
  4. Третій найвідвідуваніший у світі McDonalds – в Києві, біля залізничного вокзалу. Цей заклад незмінно потрапляє до п’ятірки найбільш жвавих McDonalds світу.
  5. Станція метро «Арсенальна» у Києві – найглибша в світі, і вона йде під землю на 105 метрів. Станцію побудували однією з перших, в 1960 році, в безпосередній близькості від будівлі парламенту. За деякими даними, в тунелях у «Арсенальній» є таємні притулки для політичної верхівки.
  6. Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень – це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells.
  7. Українець Микола Сядристий підкував блоху, її можна побачити в Київському музеї мініатюр.
  8. Найкоротша головна вулиця, але в той же час одна з найширших і живописних – вулиця Хрещатик у столиці України Києві. Її довжина всього 1 225 метрів.
  9. Самий високогірний місто України – Рахів, знаходиться в Закарпатській області. Він розташований на висоті 820 м над рівнем моря.
  10. Місто Рахів вважається самою грозовою місцевістю України.
  11. У Рахові знаходиться географічний центр Європи.
  12. Найвища гора України та найвища вершина Українських Карпат – Говерла, її висота – 2061 м.
  13. Найдовший залізничний тунель в Україні – Щербин – Сянки в Закарпатті, довжина його 908 м.
  14. Україна в трійці світових лідерів з виробництва меду і одночасно перша країна в світі по виробництву меду на душу населення (1,5 кг).
  15. Українська мова входить в трійку найкрасивіших мов світу.
  16. Українська мова зайняла друге місце в світі за мелодійністю після італійської.
  17. Українську мову на мовному конкурсі, який пройшов в Парижі в 1934 році,  визнано третьою найкрасивішою мовою в світі після французької та перської за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія та побудова речень.
  18. Найбільше слів в українській мові починається на букву «п», сама часто вживається буква «о», самі рідковживані літери «ф» і «ґ».
  19. В українській мові є 3 форми майбутнього часу.
  20. У 1918—1920 роках українська мова була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки.
  21.  Українська дуже тісно пов’язана зі старослов’янською — спільною мовою предків всіх сучасних слов’ян, так само як санскрит, є мовою, найближчою до спільної мови перших індоєвропейців (арійців). Українська мова сформувалася в Х-IV тисячоліттях до нашої ери, тому походження найважливіших українських слів слід шукати саме в санскриті, наприклад, “повітря”, “кохати”, “кінь”, “дерево”, “вогонь”.
  22. Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в даний час.
  23. Пам’ятники українському поетові Тарасу Шевченку встановлено в 1200 місцях по всьому світу.
  24. Найдовша печера в Україні носить назву «Оптимістична» і знаходиться на Поділлі, це гіпсова печера на глибині 20 м, протяжністю 216 км. Це найдовша гіпсова печера у світі і друга за довжиною, вона поступається лише Мамонтової печера в США.
  25. Найдавніша відома вченим карта, а також найдавніше поселення Homo Sapiens знайдені в Україні: в с. Межиріччя Рівненській області. Їй приблизно 14,5-15 тис. років. Карта вибита на кістці мамонта.
  26. Найменша в світі Статуя свободи знаходиться в Ужгороді і розміщена на парапеті пішохідного моста. Її зріст – 30 см, вага – 4 кг, вона вилита з бронзи і є найменшим реально діючим маяком на Україні на несудоходній річці Уж.
  27. Найстаршим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області.
  28. Найдовший у світі тролейбусний маршрут, довжиною 86 км, проходить в Криму між Ялтою і Сімферополем.
  29. Через Україну проходить 40% всіх магістралей Європи.
  30. Влітку 2014 року на Оболонській набережній Києва активісти намалювали найбільший в світі прапор України.
  31. Єдина статуя Свободи в світі, що сидить, знаходиться на даху Музею етнографії та народного промислу Інституту народознавства НАН України у Львові.
  32. Територією України пролягав один з найбільших історичних транспортних шляхів – «шлях із варяг у греки» – система річкових шляхів і волоків між ними завдовжки в 3 тисячі кілометрів, що зв’язувала північні землі Давньої Русі з південними руськими землями та Балтійське море з Чорним. Протягом усієї давньої історії України-Руси вона виступала мостом між світами Східної Європи і Давнім Сходом, античною Європою, візантійською і латинською.
  33. До майже повного руйнування в 1240 році монголо-татарами Київ був одним з найбільших міст Європи, в п’ятдесят разів більше Лондона і в десять разів більше Парижа. Досяг свого розквіту за Ярослава Мудрого (1010-1054 н.е.), який поріднився з королівськими родинами Франції, Норвегії, Румунії та Польщі. Його населення становило близько 50 000 жителів.
  34. Анна Ярославна – донька Ярослава Мудрого, королева Франції, дружина короля  Генріха I Капета, прабабуся майже 30 французських монархів.
  35. За даними істориків, в Україні знаходиться близько 5000 замків.
  36. Перша гасова лампа винайдена у Львові в 1853 р. В цьому ж році, при гасовій лампі, в одному з Львівських госпіталів було проведено першу операцію.
  37. Український духовий інструмент «Трембіта» – найдовший музичний духовий інструмент у світі.
  38. Всього в світі є 6 чоловічих монастирів, які називаються Лаврою. 3 з них знаходиться в Україні: Києво-Печерська Лавра, Свято-Успенська Почаївська Лавра, Святогірська Лавра.
  39. В Україні є другий Єрусалим – Свято-Успенська Почаївська Лавра. Свято-Успенська Почаївська лавра розташована на горі і захоплює погляд своєю величчю та могутністю, названа Другим Єрусалимом через повторення єрусалимського дива: коли Ісус Христос залишив сліди на горі Оливній в момент свого Вознесіння на небо. На Почаївській горі відбулося подібне чудо: на камені в далекому 1240 року, як на податливому воску, відбилась стопа Божої Матері.
  40. Україна входить до трійки найбільших постачальників ячменю.
  41. Україна є одним з найпотужніших виробників зерна у світі.
  42. Україна разом з Францією, Німеччиною і США є одним з найбільших виробників цукрових буряків.
  43. Україна входить в сімку найбільших в світі виробників рослинної олії, свинини, цукру і картоплі.
  44. Сотні видатних українців були і залишаються творцями світової історії.
  45. Саме українці (конструкторське бюро Антонова) розробили літак з найбільшою в світі вантажопідйомністю – Ан-225 «Мрія».
  46. Автор однієї з перших Конституцій – Пилип Орлик був гетьманом України. У 1710 році він оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі – тільки в 1791 р.
  47. У м. Острог знаходиться перший вищий навчальний заклад у Східній Європі, засноване ще в 1576 р. – слов’яно-греко-латинська Академія.
  48. Найбільший музичний театр – Національна опера України знаходиться в Києві.
  49. Україна займає четверте місце в світі за кількістю громадян з вищою освітою.
  50. Населення України відноситься до найбільш освічених, а кількість людей з вищою освітою на душу населення – вище середньоєвропейського рівня.
  51. За кількістю сонячних днів такий курорт як Ялта не поступається Ніцці і іншим середземноморським курортам. Велика частина України розташована в межах помірно континентального клімату, однак для Південного берега Криму характерний субтропічний клімат.
  52. На Україні є свої Мальдіви! Українські Мальдіви знаходяться в 30 хвилин їзди морем від Скадовська на заповідному острові Джарилгач. Джарилгач – це найчистіші білосніжні пляжі, чисте повітря і відкрите море.
  53. Заповідний острів Джарилгач – єдиний заповідник в Європі, де проживають дикі коні мустанги, і більшість видів флори і фауни занесено до Червоної книги.
  54. На Україні в 30 км від Херсона знаходиться одна з найбільших пустель Європи «Олешківська».
  55. Львів по праву вважається архітектурним еталоном Європи в Україні, історичний центр Львова занесено до списку пам’яток Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а «Львівська кава» відома у всьому світі. У 2014 році Львів внесено до ТОП 10 міст, які варто відвідати.
  56. Потьомкінські сходи в Одесі займає 6-е місце з 10-ти найкрасивіших сходів Європи.
  57. Найдовша липова алея в Європі знаходиться в м. Ужгород на набережній Незалежності.
  58. Найпівнічніша місцевість у світі, де вирощують чай – гора Красна Горка біля Мукачева (Закарпаття).
  59. В основі однієї з найвідоміших в світі мелодій Джорджа Гершвіна Summertime лежить українська колискова «Ой, ходить сон коло вікон».
  60. Багато відомих в СРСР фільмів знімалося на Україні, наприклад, фільм «Маленька Віра» – в місті Маріуполь, легендарний фільм «Весна на Зарічній вулиці» – в Запоріжжі, на тій самій вулиці Зарічній, а та сама заправна станція з фільму «Королева бензоколонки» знаходиться в м. Пирятин.
  61. У Чорному морі британські вчені виявили єдину в світовому океані підводну річку.
  62. В Україні знаходиться 10 музеїв під відкритим небом, основними експонатами яких є перенесені архітектурні споруди: Закарпатський музей народної архітектури та побуту (м.Ужгород), Мамаєва Слобода (м. Київ), музей народної архітектури, побуту та дитячої творчості в селі Прелесне, музей народної архітектури та побуту Прикарпаття (с. Крилос), музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини (м. Переяслав-Хмельницький), музей народної архітектури та побуту України (м. Київ), музей історії сільського господарства на Волині (с. Рокині), парк «Київська Русь» (с. Копачів), музей під відкритим небом «Українське село» (с. Миколаївка), Шевченківський гай (м. Львів).
  63. У січні 2015 року в с. Косино Берегівського району Закарпаття відкрили унікальні фонтани-ілюзії, які потрапили в книгу рекордів України: найбільший в Україні термальний фонтан-джакузі «Золотий кран здоров’я» (висотою 15,5 м), фонтани-джакузі з кавою (3 м), пивом (4 м), вином (5 м) і паленкой (3 м). Фігури фонтанів зроблені в ручну, а термальна вода насичується ароматизаторами.
  64. До книги рекордів Гіннеса занесений черговий рекорд: українці зробили найбільший келих для шампанського в світі – на 56,25 л.
  65. Українська банкнота 200 гривень з портретом української письменниці Лесі Українки на конкурсі грошових знаків визнана найкрасивішою банкнотою в світі.
  66. В районі с. Нові Петрівці трохи вище Київського моря і греблі Київської ГАЕС, при перегляді Google-maps, можна побачити цікавий об’єкт, схожий на пляшку шампанського, завдяки наявності над шийкою деяких гідротехнічних споруд. Довжина цієї споруди більше 2 км.