Як раціонально витрачати гроші

Ми живемо у дивовижний час – у час нових можливостей та досягнень. Якби подібне трапилося років 10 тому, то ще можна було б говорити про неприємні наслідки вірусу і кризи … У наш час світ, навпаки, дає таку кількість варіантів для подальшого розвитку подій, що паніці не залишається місця, особливо якщо знаєш як раціонально витрачати гроші.

Всесвіт підштовхнув навіть самих нерішучих до зміни життєвих орієнтирів … Перша та основна зміна для кожного з нас – це грамотне опанування основ фінансової грамотності та розуміння того як раціонально витрачати гроші, адже кожна криза – це завжди зміни… Ваш фінансовий успіх залежить не тільки від того, скільки ви заробляєте, а й від того, наскільки грамотно ви керуєте своїми грошима та як раціонально витрачаєте гроші.

Як живе більшість людей

Як правило: від зарплати до зарплати, має постійні борги, мешкає в орендованій квартири, за яку треба щомісячно сплачувати орендну плату та комунальні платежі, та ще має цілу купу інших витрат. Тільки наче отримав зарплату, але всім гроші роздав та знов сидиш з пустими кишенями. А ще потрібно чимось харчуватись. Це безкінцева боротьба.

Насправді ми маємо набагато більше грошей, ніж нам здається. А все це тому, що в українців катастрофічно низький рівень фінансової грамотності. Навіть, якщо в людини величезна зарплата, їй усе одно її завжди не вистачає. Вся справа у неправильному відношенні до грошей. Розуміння основ фінансової грамотністі може радикально змінити життя, а наші 10 золотих правил навчать, як раціонально витрачати гроші.

10 золотих правил: як раціонально витрачати гроші

Витрачати потрібно менше, ніж заробляти

Необхідно навчитись вчасно зупиняти свої “хочу” та відкладати щомісяця мінімум 10% свого доходу на щось більш значуще.

Прибрати старе мислення

Багато людей не вміє накопичувати та все витрачає, тому що в їх голові збереглися старі переконання 90-х років, коли нам казали, що гроші – це зло, гроші – це погано, олігархи – крадії, а багаті люди – бандюки. Ті часи пройшли, а переконання – залишились. Наприклад, звичка зберігати гроші “під матрацом”. Ці гроші – знеціняться через інфляцію.

Старе мислення заставляє нас думати, що досить одного джерела доходу. Насправді, це не так. Можна заробляти не тільки заробітною платою.

Пройшли часи, коли треба було годинами стояти у черзі за товарами.

Людина зі злиденним мисленням боїться витрачати гроші на дорогі та якісні речі. АЛЕ: скупий платить у двічі дорожче. Тому гроші у них утікають скрізь пальці. І при тому не зрозуміло КУДИ та НА ЩО.

Відмовитись від кредитів

Фінансово неграмотні люди витрачають більше, ніж заробляють. Ці люди живуть одним днем. Беруть величезні кредити з надією, що ці гроші допоможуть їм викарабкатись. Це українська мрія: взяти кредит та піднятись. Кредит є легко доступним. Уже через годину в тебе є гроші. Але це пастка мислення. Коли людина бере кредит, вона краде в самої себе. У майбутньому витрачає набагато більше, ніж отримує зараз. Зараз тобі добре, але потім ти перетворюєшся на раба, бо змушений усе життя фігачити та харчуватись однією картоплею.

Базові потреби – першочергові

Пам’ятайте, що купівля власної квартири важливіше швидкоплинних розваг.

Самоконтроль

По відношенню до грошей повинна бути жорстка самодисципліна, тому що більшу частину грошей ми втрачаємо піддавшись миттєвим бажанням. Зайдеш до магазину за хлібом, а вийдеш – з кількома величезними пакетами.

Якщо ти раптово загорівся та захотів щось придбати, особливо, якщо щось коштовне – зачекай декілька днів. Якщо це бажання ложне чи нав’язане – ти про це просто забудеш. А якщо не забудеш, запитай себе: НАВІЩО тобі це потрібно? Чи насправді це так важливо?

Багато людей, навіть, не пам’ятають, на що вони витратили свої гроші за минулий місяць. Якщо ти їх запитаєш, у них не буде відповіді. У цьому і є проблема.

Насправді, це не дуже складно ходити до магазину рідко та зі списком необхідних продуктів, дозволить зберегти неймовірно багато грошей. Тільки треба потерпіти, як до кінця місяця накопичиться добряча сума.

Навчитись рахувати

Навчіться наперед розраховувати, скільки грошей піде на ту чи іншу покупку

Завжди пам’ятайте, що дорогий костюм – це ще і регулярна хімчистка, а машина – це технічне обслуговування, бензин та ін.

Подушка безпеки

Щоб не стати жертвою зайвих витрат, чудово допоможе подушка безпеки. Скільки б грошей не заробили, завжди відкладайте якусь їх частину та до кінця місяця їх не чіпайте. Таким чином ви створите подушку безпеки, яка допоможе контролювати ваші грошові потоки, а потоків може бути дуже багато. Одна лише родина чого коштує.

Якщо так робити, то наприкінці місяця ви чітко побачите, скільки грошей вам потрібно на наступний місяць та зможете легко розподілити витрати. Таким чином ви зможете тверезо оцінити свої фінансові можливості. Цифри триматимуться у голові. І коли наступного разу з’явиться спокуса, витратити зайве, ви її відразу ж відкинете.

Наприклад, ви виділили 4 тис грн на місць на розваги та ресторани. У поточному місяці ви ці гроші вже витратили. Але у якийсь момент ви знов захотіли до ресторану. Установка у вашій голові дозволить перетерпіти.

Проста таблиця з доходами та витратами не дасть вам піти в мінус та не дасть вам залізти у кредити. Плюс це ще дає почуття впевненості, тому що ви завжди застраховані. Якщо раптом щось станеться, у вас завжди є подушка безпеки.

Все що для цього потрібно – це зошит та ручка. На перших етапах дуже важливо все робити вручну, щоб привчити свій мозок. Далі можна почати використовувати мобільний додаток.

Створіть свій власний резервний фонд

Створіть свій власний резервний фонд на випадок форс-мажорів.

Користуйтеся картами з кешбеками, торгуйтесь, шукайте найбільш вигідні пропозиції про покупку.

Створіть джерело пасивного доходу – вкладіть ваші накопичення у щось, що буде приносити регулярний прибуток без вашої прямої участі. Зменшить ризики – зберігайте ваші заощадження в різних місцях та валютах, використовуючи різні джерела доходу.

Не давайте гроші в борг

Розкрутити людину на гроші – це тонке мистецтво, яким досконало володіють деякі наші знайомі. У якості жертви вони обирають сердечних людей.

Уся проблема в тому, що наші громадяни не можуть відмовити та взагалі не вміють казати НІ, особливо, коли знайома людина каже “Друже, тільки ти можеш мені допомогти, більше надіятись нема на кого”.

Гроші в борг часто шкодять відносинам. Навіть, якщо друг не замислив нічого поганого. Тому, якщо хочеш втратити друга – позич йому гроші.

Якщо ви все ж таки вирішили позичити чи дати в борг гроші, то передачу коштів треба оформляти через розписку. До того ж буде набагато етичніше, якщо це запропонуєте саме ви. Навіть, якщо друг почне відмовлятися, мол “які між нами можуть бути розписки, я тобі і так довіряю”, то ви повинні наполягти. Це буде говорити про вас, як про порядну людину.

Щастя не в цифрах

Деякі люди, особливо підприємці, фрілансери та самозайняті особи, настільки захопились збільшенням доходу, що заганяють себе в енергетичну яму. Вони крутяться як білка в колесі та вони забувають, заради чого це все. Цифри не дають щастя, вони дають лише показники. Щастя не з’являється від досягнення якихось показників.

Найкращі враження не пов’язані з грошима. Повноту життя можна відчути без грошей.

Є люди, які працюють 24 години на добу, заробляючи мільйони, але вони нещасливі, а хтось отримує допомогу по безробіттю у 650 грн на місяць та відчуває глибоке задоволення від життя.

Потрібно не забувати витрачати гроші на підтримання свого психологічного спокою. Це не чергова банальна порада, адже це є проблемою багатьох людей. Це сувора реальність. Багато хто перетворюється на трудоголіків.

По суті у фінансовій грамотності немає нічого складного. Все вже давно відомо. Ми всі знаємо та думаємо про це. Але ніхто по справжньому цього не робить. Проблема багатьох людей в елементарних лінощах. Потрібно перетерпіти якийсь час, щоб звичка запровадилась та спрацьовувала на автопілоті.

Додатковий заробіток

До речі, запрошую всіх заробити в Першому українському мобільному банку Monobank разом зі мною!

Після установки додатку за моїм реферальним посиланням ви отримаєте 50 грн на свій рахунок кешбеку. Ці гроші ви зможете вивести на основний рахунок та витрати на що забажаєте, як тільки набереться 100 грн. кешбеку.

Моє реферальне посилання: https://monobank.ua/r/mkdB6m

Після активації карти ви зможете отримувати по 50 грн за кожного друга / близького, який активує карту за вашим реферальним посиланням. Таким чином ви зможете гарантувати собі додатковий заробіток без вкладень особистих коштів і часу.

Крім того, багато переваг:

  • процес реєстрації дуже швидкий та приємний, без походів у банківське відділення,
  • банківську карту можна отримати будь де або або кур’єр безкоштовно доставить вашу картку за вказаною адресою,
  • найвигідніші тарифи в Україні: поповнення мобільного, сплата комунальних платежів та інші послуги: без будь-якої комісії,
  • зняття готівки: 0,5% – власні кошти, 4% – кредитні кошти,
  • кешбек коштів: до 20% від покупок, щомісяця потрібно обрати 2 категорії, на які нараховуватимуться відсотки за покупки,
  • відсоток на залишок: щомісяця 10% річних на залишок власних коштів на картці,
  • поповнення картки – безкоштовно,
  • цікаві відсотки по депозиту: до 13% річних у гривні і 2% у валюті,
  • доступна розстрочка: 1.9% на місяць,
  • кредитний ліміт до 100 тис грн.
  • чудова служба підтримки: спілкування тільки з живими людьми у зручних месенджерах без автовідповідачів і роботів.

Як приєднатись до Monobank

  1. Перейти по моєму реферальному посиланню. У вікні, що відкриється, ввести ваш номер телефону.
  2. На вказаний номер надійде смс з посиланням на завантаження додатку Monobank.
  3. Сфотографувати паспорт та ІПН.
  4. Обрати безкоштовну доставку карти банку чи точку, де можна особисто отримати карту.

Ксенія Миронова