Авокадо – що це за фрукт

Авокадо – це неймовірно смачний та корисний фрукт, який чудово смакує як у холодному (сирому), так і у приготовленому вигляді.

Авокадо має універсальний смак: ніжний, трохи горіховий з ледь помітною гірчинкою, тому авокадо підходить для приготування як солодких, так і несолодких страв. Авокадо чудово поєднується з будь чим – починаючи від хліба й каш та закінчуючи салатами та морепродуктами. Авокадо додають у тісто для кексів та брауні, жарять на грилі, запікають, готують різноманітні соуси. Також з авокадо роблять косметичні засоби та засоби гігієни.

Найпростіший рецепт: дозріле авокадо порізати, збризнути лимонним соком, додати трохи солі та свіжомолотого перцю – це є дуже смачно.

Історія “авокадо”

Авокадо або Персея американська (Persea americana) – це вічнозелене дерево з родини Лаврових. Має плоди округлої форми з міцною шкіркою, крупною кісткою та маслянистою світлою м’якотю.

Історія авокадо почалась в Мексиці більш ніж 5000 років назад. Давні ацтеки дуже цінили плоди авокадо за високі поживні якості, збирали у лісах та вживали у їжу. Ацтеки називали плоди швидкоростучого дерева з великими темно-зеленими листями ауакатль, у перекладі “лісове масло”. Перша письмова згадка про авокадо датується 1553 роком. Книга “Хроніка Перу” або “Перуанська хроніка” – це фундаментальна праця по історії та географії Південної Америки XVI ст., автор – священник, історик та географ Педро Сьеса де Леона. Книга побачила світ у Севільї у 1553 році, складається з 4 частин та містить 8000 сторінок. У книзі описані індійські етноси та їх мови, у т.ч. доколумбова історія Америки та історія імперії інків.

До Європи авокадо потрапило одночасно з іншими продуктами з Південної Америки – ананасом, картоплею, кукурудзою перцем чілі та ін.

Користь “авокадо”

Авокадо є одним з найбільш цінних та корисних продуктів харчування, тому що він містить:

  • полінасичені жирні кислоти, які впливають на роботу мозку та серцево-судинної системи,
  • калій – дуже важливий елемент для серця (в авокадо його більше, ніж у банані),
  • рибофлавін – грає важливу роль у кровотворенні,
  • мідь – знижує ризик анемії,
  • олеїнову кислоту, яка бореться з “поганим” холестерином,
  • L-карнітін – допомагає спалювати жири (враховуючи відносно високу калорійність авокадо, його все одно рекомендують включати в дієти для позбавлення від зайвої ваги),
  • більше біотина, ніж в інших фруктах (біотин відповідає за красу та здоров’я шкіри, волосся та ногтей).

Сорти “авокадо”

У світі існує більш ніж тисячі сортів авокадо. В Україні продається декілька сортів: авокадо Хаас, авокадо Рід, Лемб Хаас, авокадо Пінкертон, Флоридське авокадо. Зовнішньо їх розрізнити неважко.

Хаас

Авокадо Хаас має темно-коричневу шкірку, плід округлої форми, без витянутого кінчика. М’якіть дуже ніжна та масляниста, має приємний горіховий смак. Авокадо Хаас, на відміну від інших, менш за все портиться та добре дозріває у домашніх умовах. Чиститься легко.

Рід

Авокадо Рід має майже круглу форму та крупний розмір. Шкірка товста та злегка шорохувата, темно-зеленого кольору. М’якоть середньої щільності, має несильно виражений горіховий смак. Чиститься легко.

Лемб Хаас

Авокадо Лемб Хаас має дуже великий розмір, вага плоду – більше 500 г, має винятковий горіховий смак, тому цей сорт авокадо є самим дорогим на европейському ринку. Чиститься легко.

Пінкертон

Авокадо Пінкертон має щільну, товсту зелену шкірку з вираженими пухирцями та сильно витянуту форму. Кістка – невелика, м’якоть відрізняється більш помітним жовтим відтінком, ніж у інших сортів. У дозрілого плода м’якоть дуже м’яка, містить багато масла. Чиститься легко.

Флоридське авокадо

Флоридське авокадо має округло-грушевидну форму, майже гладку тонку шкірку зеленого кольору та доволі велику кістку. М’якоть – міцна, горіховий смак виражений не дуже сильно, відповідно, вона є менш маслянистою. Чиститься складно.

Як обрати авокадо

При виборі авокадо звертайте увагу на сорт та колір авокадо, м’якість плоду та на верхню частину плоду, тобто на місце, де авокадо кріпиться до плодоніжки.

Сорт 

Якщо ви хочете приготувати гуакамоле, крем-суп чи додати до випічки, обирайте сорти з м’ягкою м’якотю, такі як авокадо Хаас, Лемб Хаас або авокадо Пінкертон.

Якщо ви хочете приготувати сендвічі, роли або додати авокадо до салату – обирайте Флоридське авокадо або сорт авокадо Рід.

Колір 

Багато хто помилково вважає, що зелене авокадо – не стигле, а коричневе – стигле. Насправді, це різні сорта.

Важливо, щоб на шкірці не було темних плям, їх наявність означає, що плід зіпсований. Такі плями зазвичай з’являються у верхній частині плода, ближче до плодоножки, або там, де плід пом’яли та м’якоть усередині почала псуватись. Також ознакою неякісного плода є вм’ятини та цвіль.

М’якість плоду

Усі авокадо транспортують у недозрілому вигляді, інакше вони при перевезенні перетворились би в кашу, тому на полицях супермаркетів зазвичай продається жорстке та недоспіле. Авокадо чудово дозріває у домашніх умовах, тому рекомендуємо придбати авокадо раніше, щоб він встиг спокійно дозріти.

Верхня частина плоду

Якщо місце, де авокадо кріпиться до плодоніжки дуже світлого кольору, а плодоніжка важко відривається – авокадо є зовсім неспілим та твердим, як каміння.

У спілого авокадо – це місце трохи темніє, плодоніжка відривається легко.

Якщо кінчик плода здається майже чорним та трохи зморщеним, авокадо перезріло.

Що робити, щоб авокадо дозріло в домашніх умовах

Неспіле авокадо неважко довести до кондиції у домашніх умовах. Для цього необхідно покласти авокадо у паперовий (!) пакет (у жодному разі, неможна класти у поліетилен, авокадо має дихати) та залиште при кімнатній температурі, у темному місці, але без попадання сонечних променів. Твердий плід вистигне протягом 5-7 діб, трохи м’ягкий – через 2-3 дні. Щоб пришвидшити процес, можна покласти у той самий пакет банан або яблуко – ці фрукти виділяють газ етилен, який прискорює процес созрівання.

Як зберігати

Зріле авокадо зберігати при кімнатній температурі вже не потрібно, він дуже швидко стане переспілим, з’являться темні плями, а смак зіпсується. Краще за все, зі зрілого плоду щось приготувати.

Запам’ятайте, розрізав – з’їв: якщо плід вже розрізали, його відразу необхідно з’їсти або щось з нього приготувати, в іншому випадку авокадо потемніє та стане зовсім не апетитним.

Якщо все ж таки потрібно зберегти зріле авокадо, заверніть його в поліетиленовий пакет або помістіть його у пластиковий контейнер, який герметично закривається та поставте в холодильник у нижній ящик (для овочів), максимум на 3-4 дня. У холоді процес созрівання зупиниться. Саме тому тверде авокадо ніколи не можна зберігати в холодильнику – тобто не дозріє та не стане м’яким.