Чи буває прибуток без ризику?

Як гадаєте, чи буває прибуток без ризику?

Дуже часто можна почути, що «прибутку без ризику не буває», а «високоприбуткові інвестиції – це високо ризиковані інвестиції». Це здається зрозумілим і очевидним.

Тому, скажімо, якщо десь пропонують інвестиції з прибутковістю, наприклад, 60% – це відразу здається гарною інвестицією. Дійсно, якщо банкіри пропонують по депозитах якісь 5-8%, то чому б не ризикнути заради у рази  більшого прибутку, вірно? Невірно.

Такі висновки можливі тільки від нерозуміння природи і розміру ризиків.

У бажанні заробити наш мозок зазвичай малює приблизно таке пояснення ризику: «Якщо обіцяна прибутковість 60%, то з нею пов’язаний високі ризики. Наприклад, є дуже висока ймовірність отримати прибуток нижче (тобто 5%, 15% або навіть 59%) обіцяної. Також є ймовірність зовсім не отримати прибуток або щось втратити».

Насправді, проблема у наступному:

  1. Ніякого «обіцяного» прибутку зазвичай немає, якщо розмова не про депозит в банку або надання позики (тобто видачі іншій людині грошей під відсотки, коли їх розмір жорстко визначено в договорі).

І всі ці цифри про 40-60-80% прибутку – це:

  • або незрозуміло, за який період, або за якийсь певний, найбільш прибутковий період в минулому, який ніяк не гарантує таких самих результатів у майбутньому;
  • або максимально можливий прибуток у принципі, на практиці є недосяжим.

2. Високий ризик при високих доходах – це ризик втрати всіх вкладень, а не просто «неотримання доходу».

Таким чином, найбільш правильний підхід в інтерпретації високого ризику – це приблизно наступне припущення:

«Відсоток потенційного (обіцяного) прибутку приблизно дорівнює шансу повної втрати вкладених ресурсів. Тобто, якщо обіцяють прибуток 80%, то з імовірністю 80% можна втратити всі свої гроші. На решту 20% ймовірності припадають всі інші варіанти: від неповної втрати інвестицій, до максимального прибутку в 80% від вкладених коштів».

Саме з таким розумінням ризику слід підходити до різного роду пропозицій заробітку і інвестицій будь-якій людині, яка не розуміє суті проекту, в якому вона збирається брати участь.