Хто така багата людина, ч. 2

Різниця між доходами і витратами

Все таки, найбільш очевидною є різниця між доходами і витратами. Людина не може вважатися багатою, якщо її доходи не перевищують витрати.

Потреби у всіх різні, як і бажання. Хтось просто хоче прогодувати свою сім’ю, хтось бачить своє щастя виключно у новій машині чи навколосвітніх породорожах.

Але, яка різниця, яка в тебе машина, якщо сума твого боргу перевищує твій місячний дохід? Якщо ти не володієш достатньою фінансовою подушкою, щоб прожити хоча б рік без зарплати? Навіть, якщо ти заробляв щомісяця мільйон гривень, але одного разу, через чергову кризу, втратив роботу та залишився на вулиці, тому що не мав чим оплатити борги – де ж тут багатство?

Американські “self made” мільйонери

До речі, цікава інформація про американських «self made» мільйонерів (тобто мільйонерів у першому поколінні, які самостійно заробили свої мільйони доларів).

Як випливає з досліджень звичок американських мільйонерів, головним життєвим принципом для них є економія. Статистика показує, що половина американських мільйонерів ніколи в житті не платили більше $399 за костюм, $140 за пару взуття і $ 235 за наручний годинник. А самі економні з них (а їх близько 10%) ніколи в житті не витрачали більше ніж $195 на костюм, $73 на пару взуття і $47 за наручний годинник.

Також цікаві цифри щодо автомобільного парку, що знаходиться в розпорядженні мільйонерів. Виявилося, що 50% з них купили останню машину не дорожче ніж за $24800. І ніколи не купували дорожче $29 тис.

Тим часом 20% мільйонерів взагалі ніколи не купували машину дорожче $20 тис. При цьому велика частина з них водить досить традиційні, аж ніяк не престижні автомобілі, а більше третини мільйонерів відчувають стійку тягу до старих машин.

Мільйонерів в США відносно багато. 3,5% домашніх господарств (сімей) володіють особистим статком, що перевищує $1 млн. І більше 80% з них, є мільйонерами в першому поколінні. І все ж таки, чому вони такі скромні?

Більшість нових мільйонерів заробили свій статок у самих традиційних та не обов’язково престижних галузях: бізнес з прибирання приміщень, ремонт офісів, дорожні роботи, ветеринарія, таксі, пасажирські перевезення та ін. Таким людям зовсім не обов’язково дорого одягатися і роз’їжджати на розкішних машинах. Із часом це просто шкідливо, якщо тільки не ставитися байдуже до того, що думають про них їхні ж працівники.

Образ мільйонерів, які витрачаюсь гроші направо / наліво – не більш ніж маркетинговий прийом, покликаний змусити покупця платити за дорогі товари, виправдовуючи ці витрати «правильним» способом життя.

Капітал «напрацьовується» поступово, з постійною позитивною різницею між доходами і витратами.

Дуже рідко мільйонерами стають (і ще рідше – залишаються) завдяки збігу обставин на зразок лотереї або спадщини. У більшості випадків мільйонери – це ті, хто постійно нарощував свою «фінансову подушку».

Нудна класика: все як завжди

Дещо з особистого. Жила собі жіночка, яка працювала на улюбленій роботі та на початку кар’єри вже заробляла 10 тис грн на місяць. Одного разу їй запропонували цікаву роботу з подвоєнням доходу. Робота – мрія: зарплата офіційна, переїзд в інше місто, аренду квартири сплачує роботодавець, медична страховка, басейн, тренажерна зала, оплачувані обіди та інші плюшки – є. Само собою, вона погодилась, адже на той момент вона жила одна, знімала квартиру, у вільний час ходила з друзями у бари-ресторани.

Нудна класика: все як завжди – зводила кінці з кінцями. Жодних накопичень, окрім постійних дрібних боргів та кредитів.

Вона прикинула, що збільшений удвічі дохід дозволить їй дуже швидко накопичити на будь-яку велику потребу, наприклад, на машину, на дорогу відпустку, на дорогий одяг та ін.

Через декілька місяців вона дещо зрозуміла… Грошей вона стала заробляти набагато більше, а заощадження чомусь не з’явились. Само собою, ніякого бюджету вона тоді не вела, тому зрозуміти, куди діваються “зайві” гроші, вона не могла.

Вона розуміла, що витрачає вона їх втупу на походи в ресторани та інший непотріб. Але, якось вона не здогадувалась, що можна витратити всі гроші на вечері в ресторанах та не рахуючи здачу у супермаркеті.

Живучи таким “красивим” життям майже рік, вона так і залишилась біля розбитого корита. Жодних заощаджень (на щастя, і ніяких боргів), ніякого майна та інвестицій – гола як сокіл.

Ось тоді вона і сильно замислилась над тим, як стати багатою, якщо ти все витрачаєш протягом місяця?

Саме тоді їй вперше у житті прийшла в голову думка, що дуже легко можна витратити і мільйон, і десять, нічого не відкладаючи і не інвестуючи в старість.

У той момент вона зрозуміла, що багатство утворюється не за рахунок високих доходів – а за рахунок різниці між високими доходами і низькими витратами…

Тож кого дійсно можна назвати багатою людиною?