Королівська троянда у Києві

У князівські часи заморські хроністи називали Київ «Кунігардом» – «Королівським містом». Гостей вражала біблійна краса пейзажу, храми неземної краси, розписані фресками та мозаїкою, школи та бібліотеки. А ще – мудрість правителів нашої землі.

І приїздили в гарний та багатий Кунігард королевичі з усього світу – сватати киянок. Династичні шлюби породили Київську Русь з багатьма вінценосними домами.

У Королівському місті зобов’язані бути королівські сади, а них – королівські троянди та садівники, які їх доглядають. Уявіть – все це у нас є!

Марина Борисівна Тисова. Так звуть прекрасну киянку, нетитуловану королівську садівницю, яка подарувала Місту декілька дивовижних куточків паркового мистецтва. Головний – це територія Видубицького монастиря, де проходять селекцію, адаптацію багато квітів та декоративних рослин.

Декілька років Марина була ландшафтним дизайнером заповідника «Софія Київська». У Каталозі ХVI Міжнародної виставки квітів вона знайшла сорт троянди «Anna Regina», присвячений Анні Ярославні. Виведений сорт у 2007 році у Франції (виробник: Jean-Charles Orard). І виписала 12 саджанців. Акліматизувала. І навесні 2014 року кущі вже квітли перед Софійським собором, збудованим батьком французької королеви Анни. Оскільки для ніжної квітки місце біля храму виявилося затемненим та прохолодним, садівниця пересадила їх ліворуч від Брами Заборовського. Чотири кущі по три саджанці в кожному.

«ANAРЪІНА» – «Анна регіна», – так виглядає автограф коронованої киянки, датований 1063 року.

Ще стояти біля Києва ті мури,
Ще той папір від часу не зотлів,
Де за неписьменних французьких королів
Підписувалася Ганна Ярославна.

Дмитро Павличко

Троянда сорту “Anna Regina” – це зустріч через тисячоліття. Анна Ярославна повернулася на Батьківщину у вигляді чайної троянди зі сліпуче білими хвилястими махровими пелюстками та медовим ароматом. Квітка сповнена любові та ніжності.

Близько сорока кущів королівських троянд прикрашають вхід до посольства Французької Республіки в Україні.

Ще півсотні кущів троянд 26 травня 2017, у день відкриття Третього Міжнародного фестивалю мистецтв «Anne de Kiev Fest», висадили посли трьох франкомовних європейських країн в Україні: Франції – Ізабель Дюмон, Швейцарії – Гійом Шойрер та Бельгії – Люк Якобс – навколо пам’ятника у парку її імені на Львівській площі. У сквері була реалізована ще одна ідея Марини – три квіткові клумби на честь названих держав.

Цвітуть королівські троянди, звісно, ​​й у Видубичах. Видубецький монастир заснував князь Всеволод – улюблений четвертий син князя Ярослава, найосвіченіша людина свого часу («п’ятимовне диво»), богобоязливий. Заклавши монастир, за прикладом батька свого – Всеволод зібрав у ньому другу на Русі бібліотеку. А своїй дочці Янці допоміг закласти перший жіночий монастир у Київській Русі (Андріївський) із першою школою для дівчаток у ньому.

Згідно з переказами, Анна та Всеволод – найобдарованіші, найулюбленіші діти Ярослава Мудрого, – вони були дружними між собою. Не випадково, одна з версій про місце упокою Анни припускає, що після приходу Всеволода до влади в Києві (1078), Анна могла повернутися на Батьківщину.

Як же не висадити троянди «Anna Regina» на згадку про сестру – у монастирському парку князя Всеволода, у Видубицькому саду?

Київ завжди потопав у зелені садів та скверів, у кольорі каштанів. Сама клітинна структура киян сформована ароматами акації та бузку, якими ще недавно рясніли наші двори. І сьогодні мрія корінної киянки, садівниці Марини Тисової – повернути Києву аромати його квітів та чагарників, зробити Київ містом з острівцями декоративної зелені. А ще – створити Парк на честь французької королеви Анни Ярославни, втопити його в білосніжному буйстві королівських троянд. Пам’ятаючи, що свого часу французи назвали нашу землячку Білою Королевою.

Наталія Крутенко