За 9 кілометрів від Козельця розташоване старовинне село Лемеші.

Офіційно село Лемеші засновано у 1709 році, хоча поселення з назвою Лемяшевской хутір було згадано у переписній книзі Малоросійського приказу (1666). Село згадується в одній з перших повістей Т.Г. Шевченка “Княгиня”.

У селі Лемеші в козацькій родині Григоря та Наталії Розумів народилися два брати:

  • Олексій Розумовський – майбутній фельдмаршал та фаворит імператриці Елизавети Петрівни,
  • Кирило Розумовський (1728-1803) – останній гетьман Лівобережної України, граф, генерал-фельдмаршал, президент Петербурзької академії наук.

Також у Лемешах знаходилась родова усипальниця чірнігівської гілки шляхетсько-дворянського роду Богомольців, які володіли селом.

Трьохсвятительська церква

Край садиб височить білопінна будівля, підкреслено витягнута вгору – це Трьохсвятительська церква. Урочиста монументальність Трьохсвятительської церкви в Лемешах невипадкова. Це ще один храм-пам’ятник вдячності долі, зведений 1755 року на кошти Розумовських на їхній Батьківщині. Храм побудовано над могилою козака Григорія Розума, батька Олексія та Кирила Розумовських. Названо на честь трьох святителів: Григорія Богослова, Василія Великого та Іоанна Златоуста. Григорія Розума було названо на честь Григорія Богослова.

За церковними документами, замовником храму був Олексій Розумовський, контролювала будівництво, скоріш за все, Наталья Розумовська.

Всефасадна центрична споруда оздоблена трикутними фронтонами та абсидатами, перекритими конхами. Над високим тетраконховим об’ємом підноситься могутній барабан, увінчаний витягнутою вгору сферичною банею з главкою. А вже там піднято величезний позолочений хрест.

Ефект стовпоподібності, такий суттєвий на рівнині, де стоїть будівля, посилюється в інтер’єрі з його дивовижною акустикою: кожен найменший звук немов злітає до самісінького неба.

Подібні тетраконхові центричні муровані храми мали велике поширення на Україні в другій половині XVIII століття; зустрінуться такі пам’ятки, шо прийшли до нас від італійського Відродження, і далі у нашій подорожі. Органічна цілісність лемешівської церкви зіпсована прибудовою до західного порталу дзвіниці (1875 р.) з шатровим верхом.

Svyato-Troyiczka-cerkva-selo-Lemeshi_2

Земська початкова школа

Є ще одна цікава споруда – менша та молодша – земська початкова школа, побудована у 1909-1910 роках у формах українського модерну.

Характерні для цього стилістичного напрямку пропорції подібні до пропорцій народної архітектури. Схожі стилізовані вікна із зрізаними верхніми кутами, майолікові вставки тощо зустрінуться, крім Лемешів, і в Чернігові, і в Ніжині. До творчого використання національних стилів у той час зверталися архітектори багатьох європейських країн…