Соматропін – гормон росту

соматропін - гормон росту

Соматотропін, або ж гормон росту, – дуже важлива в усіх відношеннях речовина.

Соматропін виконує безліч функцій:

  • підсилює синтез білка і гальмує його розпад,
  • сприяє зниженню відкладення підшкірного жиру,
  • посилює згоряння жиру і збільшення співвідношення м’язової маси до жирової,
  • приймає участь в регуляції вуглеводного обміну,
  • викликає виражене підвищення рівня глюкози в крові,
  • є одним з антагоністів інсуліну за дією на вуглеводний обмін.

Описано також його дію на острівкові клітини підшлункової залози, імуностимулюючий ефект, посилення поглинання кальцію кістковою тканиною і вплив на багато інших процесів в організмі.

Соматотропін виробляється в гіпофізі людини. Саме від нього залежить зростання і розвиток дітей. Соматропін виділяється імпульсами. Крім того, його рівень в крові залежить від віку людини: максимальне значення припадає на вік від року до трьох років, а ось до 20 років концентрація різко знижується. Вироблення соматотропіну відбувається вночі, і саме в цей час його рівень в організмі найбільш високий. Крім того, рівень соматропіну підвищується при фізичних навантаженнях і голодуванні, а ось відразу після прийому їжі його концентрація падає.

Соматропін контролює кількість холестерину в організмі. Недостатня кількість соматропіну може викликати атеросклероз, інсультний стан або інші хвороби серцево-судинної системи.

Соматропін бере участь у виробництві колагену, який є необхідним для нормального стану шкірного покриву. Якщо виникає дефіцит цієї речовини, шкіра починає швидше втрачати свою пружність і старіти.

Дуже важливий гормон росту для схуднення. Справа в тому, що під час нічного сну він бере участь у розщепленні ліпідів. Якщо рівень соматотропного гормону знижений, часто у людини з’являється надлишкова вага.

У дітей соматропін впливає на подовження кісток і тим самим на зростання всього тіла. А ось у дорослих він відповідає за міцність кісткової тканини, допомагає тканинам і м’язам бути більш міцними.

При нормальному рівні соматропіну людина відчуває себе більш енергійною і веселою.

Зниження рівня соматотропіну провокує депресію та веде до дисбалансу всіх вищеописаних процесів організму.