Synergy Global Forum: тезіси виступу Кьелла Нордстрема

Кьелл Нордстрем

У новому світі оцінки “ОК” і “середній” майже не працюють. Люди хочуть чудес, приголомшливих речей, фанк-речей.

К’єлл Нордстрем

Кьелл Нордстрем працює в Інституті Міжнародного Бізнесу при Стокгольмській Школі Економіки. Його дослідження присвячені міжнародним аспектам бізнесу. Його ідеї працюють. Він змушує задумане траплятися. Нордстрем входить до складу Ради директорів норвезької фірми Stokke Fabrikker, шведської Інтернет-компанії Spray Ventures і Razorfish, американського розробника прикладних рішень для електронного бізнесу. Консультант і експерт багатьох компаній світу. Є автором книги “Бізнес в стилі фанк”.

Інформація розвивається кожен день, а ми ні.

Людський мозок протягом останніх 50 років являє собою якусь константу, а технології сьогодні стали в 3000 разів більш потужними за цей же період. Не дивно, що людина в таких умовах відчуває себе дуже некомфортно.

Ми, люди залишаємось якими були, а світ навколо нас змінюється стрімко. Всі чекають конкретних рішень, безпрограшних дій і перевірених концепцій. Саме тому у нас до сих пір не з’явився Google, Uber, Тесла і компанії Apple. Потрібно вийти за межі побутового свідомості, а поки з цим важко.

Зовсім недавно ми перейшли на рівень “Одна планета – Одна система”. З 219 країн, 218 живуть в капіталізмі та проповідують ринкову економіку, окрім Північної Кореї. Таким чином, економіки всіх країн підкоряються одним і тим же зрозумілим законам. Наприклад, ти можеш приїхати в будь яку країну та спілкуватися англійською – і всі тебе зрозуміють.

Ми знаходимось на початку найбільшої урбанізації в історії. До 2045 року  світ буде вимірюватися не 200 країнами, а 600 містами, де буде мешкати 80-85% всього населення і на які припадатиме 90-95% економічної активності і всього 2% території земної кулі. Ключове слово “на початку”. Нам здається, що все вже відбулося і закрутилося, а по суті, це лише старт.

На заміну мульти-національним корпораціям, які були основою глобальної економіки, приходять мульти-міські корпорації, коли великі міста претендують на власну політику, вони хочуть формувати свій шлях самостійно та самостійно вершити свою долю. Наприклад, Лондон, який зосередив у собі одну третину економіки Великобританії, вимагає собі економічну свободу і хоче залишитися в Євросоюзі.

Все, що можна оцифрувати, буде оцифровано, в т.ч., медицина, освіта, безпека, армія. Все буде набувати все менший і менший розмір, поки не перетвориться на “розумний пил” (“smart dust”). Само собою це все міняє, Uber, Tesla, Apple. Tesla – це не автомобіль, а IPhone на колесах – машина стає потужнішою не через те, що замінили двигун, а через те, що встановили нову версію операційної системи.

Основа нової реальності –  FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google), який все контролює. Ти або в їх системі або тебе немає.

Капіталізм – це машина, яка вміє робити тільки одну річ – сортувати все що завгодно на дві купки – ефективне і не ефективне. І робить це дуже круто.

В основу тимчасової монополії лягають принципи інновацій. Є монополія – ​​є гроші, немає монополії – немає грошей. На ринку України немає IKEA, але ми знаходимо нові способи, як купувати там. Чому? Є зірка (тимчасова монополія в світі розваг), запросили її на подію, а вона захворіла – і ви ніким її зможете замінити. Саме це і створює цінність продукту. Неможливість заміни у свідомості.

Колись Volvo випустила найубогішу і некрасиву машину всесвіту. Але Volvo придумала ідею тимчасової монополії – абсолютну безпеку – і це поняття неможливо було чимось підмінити. Потім ідею безпеки для тимчасової монополії перейняла Toyota, Mercedes потім і вже через кілька років Volvo втратила свої позиції на ринку і продалася китайцям. Для того, щоб створити тимчасову монополію, потрібно повернути індивідуальність.

Обсяг знань та інформації подвоюється через кожні два роки. Це відбувається так стрімко, що Masters зникають. Всі будуть Amateurs. Один ти нічого не зможеш домогтися. Нобелівські премії раніше вручали одному вченому, потім парам вчених, зараз їх отримують групи з 3-5 вчених. Collaboration is the name of new game. Нам треба вчитися довіряти один одному.

Монополія знань руйнується технологією. Цінність вищої освіти не росте, а в деяких країнах знижується.

Класична вища освіта – необхідна, але цього не досить, щоб отримати гідну роботу. Справжню конкурентну перевагу дають silent знання – те, що ми знаємо, але не можемо сказати. Yahoo вже заборонило співробітникам працювати з дому. Коли люди працюють або просто знаходяться поруч, то вони досягають великих результатів.

Все в світі взаємопов’язане настільки складно, що ми не можемо прогнозувати цей хаос. Планування це танець дощу в Африці. Ти можеш круто танцювати, але це не має відношення до дощу. Все, що ми можемо робити,це пробувати і помилятися, і не повторювати одних і тих же помилок.

При прийомі на роботу ми часто дивимося на практичні навички здобувача, а потім вже перевіряємо його в людських відносинах, а треба робити все навпаки. Знайдіть людину, з якою вам максимально комфортно, і тренуйте її в знаннях. Стати професіоналом може будь-хто. Стати приємною для вас людиною – не кожен.

Наше життя це серія транзакцій. Технології знижують вартість транзакцій, а це веде до зміни всієї екосистеми. Наприклад, поява Тіндера знизило вартість транзакцій з пошуку партнера, а це вплинуло на економіку ресторанів і кафе.

Ми останнім або передостаннє покоління людей, які володіють власними машинами. Наші діти і внуки будуть їх орендувати, шерити і т.д.

Глобалізація починалася дуже круто і весело, але зараз в кожній передовій країні 25-30% населення зазнають збитків через глобалізацію. Це стало причиною перемоги Трампа і скоро схожі процеси пройдуть в кожній великій європейській країні. Це все одно не зупинить змін.

У нових містах роботи всім може не вистачити і людям будуть платити тільки за те, що вони є. Пройде час і роботи теж будуть платити податки.

По матеріалам лекції Кьелла Нордстрема, автора книги “Бізнес в стилі фанк”