Управління особистими фінансами

Що таке управління особистими фінансами?

Поняття “управління особистими фінансами” стало популярним відносно недавно.
У радянські часи такого поняття взагалі не було, тому що керувати не було чим та все управління особистими фінансами полягало в наполегливій праці, регулярних преміях на підприємстві та вмінні дожити від зарплати до зарплати. За все інші відповідала держава. Держава стежила за тим, щоб всім усього вистачало, щоб у всіх всього було більш-менш порівну та щоб всі постійно були зайняті роботою. А жити коли?

Ринкова економіка

Потім “з’явилась” ринкова економіка, а разом з нею – автори та книги з купою нових термінів, родом з “більш розвинених країн”: фондові ринки, кредитні карти, ф’ючерси, інвестиції, опціони, фінансовий менеджмент, офшори, особисті фінанси та ін… Цілий набір незрозумілих “крутих” слів, за кожним з яких неодмінно видніються  картинки богатства, благополуччя, райських островів, красивих машин та безтурботного життя до самої старості.

Але, ніхто не хоче управляти фінансами просто заради того, щоб “ще чим-небудь поуправляти”. Гроші – це не радіокерований гвинтокрил та не Феррарі. Майже ніхто не отримує дикого задоволення від самого процесу “управління грошима”. Зазвичай цей процес всіх цікавить лише заради однієї мети – богатства. І саме “богатство” бачить людина за красивими, хоча іноді зовсім незрозумілими, термінами, пов’язаними з фінансами і грошима. І дуже часто в голові у людини цей зв’язок стає дуже прямолінійним. Хочеш більше грошей? Почни управляти фінансами. Або форексом. Або опціонами. В сенсі, всі гроші – там, в “фінансовій сфері”, а “працюючи на дядю” ситим не будеш.

Заради чого потрібно займатися управлінням особистими фінансами?

Управлінням особистими фінансами потрібно займатися заради збільшення власного добробуту.

Тобто, твердо прийнявши рішення впровадити у своє повсякденне життя всі принципи грамотного управління фінансами, ми сподіваємось на те, що у нас у власності буде більше грошей, машин, речей, їжі та ін. Нічого не нагадує?

Звісно, нагадує. Збільшення прибутку – є основною метою діяльності будь-якої комерційної організації. І дійсно, комерційні організації, незалежно від роду діяльності, відкриваються заради однієї мети: покращити фінансове становище власників бізнесу. І у фінансового менеджменту комерційних організацій та сама мета, що і у будь-якої людини, яка бажає керувати своїми грошима. Тобто, винаходити велосипед сенсу немає – в управлінні особистими фінансами можна використовувати тіж самі підходи, що і в комерційних організаціях.

У будь-якій фірмі, власне як і в будь-якій державі чи у будь-якій родині, управління фінансами – це циклічний процес, який складається з трьох повторюваних етапів:

  • планування,
  • облік та контроль,
  • аналіз досягнутих результатів.

І саме тут зазвичай відбувається розчарування. Ніякого тобі азарту, ніяких секретних технік тибетських ченців, ніякої чарівної таблетки, щоб «одного разу випив і стало добре». Просто нудна, монотонна робота, та ще й незрозуміло, на якому саме етапі має стати більше грошей.

Насправді, «секретних технік» які працюють та які є відвертими «пастками для лохів» – вистачає, азарту хоч відбавляй, а коли з’являються перші результати, то мотивація стає очевидною.

Управління фінансами – це як кататися на велосипеді. Загалом то, просто монотонно крутиш педалі, але досить спробувати і навчитися, як потім за вуха не відтягнеш.