Втрачені пам’ятки: готель “Європейський”

Європейська площа

Багато втрачених пам’яток є не тільки в Києві, а й по всій Україні. Одна з втрачених пам’яток – готель “Європейський”, що дав їм’я одній з головних площ столиці.

Хрещатик руйнували не лише у війну: наприкінці 70-х років тихо й без особливого жалю будівлю готелю знесли.

Готель “Європейський” знаходився на місті нинішнього Українського дому, що на Європейській площі.

З 1805 по 1851 роки на місці готелю був Перший міський театр. Після його занепаду та знесення у 1857 році за проектом архітектора Олександра Беретті, розпочалося будівництво 3-поверхового готелю, що здобув назву «Європа». Так само відразу почали називати і площу, на якій він стояв. Зовні доволі скромний, готель заробив репутацію одного з найкращих готелів міста. Серед її помешканців були поет Федір Тютчев, історик Микола Костомаров, вчений Ілля Мечніков… Путівник по Києву С. Богуславського за 1906 рік радив гостям міста зупинятися саме у «Європейському».

«Готельний» період будівлі припинився після 1918 року — тут почали працювати державні установи міського рівня, друкарня, потім тут був студентський гуртожиток, а після того, як 1934 року Київ став столицею УРСР, у будівлі розміщувались Генпрокуратура УРСР, Народний комісаріат юстиції, Міністерство геології…

Будівлю планували знести ще у 30-х роках — щоб облаштувати парадні сходи на Володимирську гірку. У 1955 році тут планували театр, але й тоді будівля вціліла.

У 1979 році в зв’язку із початком будівництва на цьому місці Київського філіалу Музею Леніна стару будівлю з багатою історією демонтували. І лише назва площі знову і знову нагадує нам про напівзабутий сьогодні готель «Європейський»…

Олександр Михайлик