Як виникли гроші

У цій статті ми спробуємо розібратись, що таке гроші, для чого потрібні гроші, де та як з’явились перші гроші та що може замінити гроші.

Дуже давно грошей зовсім не було, тому, що вони взагалі були не потрібні. Адже все необхідне наші пращури виробляли для себе самостійно. Їжу, одяг та все інше – родина, а пізніше родини, які об’єднувались у племена, видобували та використовували самостійно.

Але кожна людина є талановитою та має свої можливості. Наприклад, хтось вирощував у себе на городі картоплю, хтось – клубнику, хтось – яблука, а в чиєїсь корови народилось теля та є багато молока. Що робити, якщо захотілось смачног оситного обіду та свіжого молока, але немає грошей, але є багато клубники та смачних солодких яблук? Звісно, піти й обміняти, свої продукти на інші. Таким чином з’явився обмін та люди стали обмінювати надлишок своїх продуктів у друг друга.

Але, як правильно розрахувати, скільки необхідно, наприклад, картоплі чи клубники, якщо вони хотіли придбати цілу корову, а іншим не потрібна така кількість картоплі чи клубники?

Тоді люди почали наділяти певними властивостями сучасних грошей такі важливі продукти, як сіль, тварин, зерно та інші речі, які були необхідними для життя у тогочасному суспільстві. Тобто роль грошей виконували продукти, які були найбільш необхідними, які легше за все було обміняти.

Такий обмін не завжди був зручним, тому що при надлишку на давніх ринках однакових продуктів продавець міг залишитись без покупця, тобто без необхідних для життя продуктів.

Для більш ширших можливостей обміну, лдям був необхідний більш універсальний товар для обміну, який можна було довго зберігати та обмінювати у будь який час на необхідні продукти.

Тоді одним з таких продуктів обміну стали метали та дорогоцінне каміння. За маленьку купку красивого каміння можна було придбати великого бізона. За шматок міді – курку та зерно, за шматок бронзи – сіль, їжу та шкіру тварин.

Скоріш за все, у вас з’явиться запитання: чому обмінювали саме метали та дорогоцінне каміння, адже їх не можна одягати та їсти.

По-перше, метал був необхідним для виготовлення знарядь праці та захисту від ворогів, з нього виробляли накінечники стріл, копій, риболовецьких крючків, домашньої утварі, яка могла би прослужити більш довгий срок, ніж, наприклад, дерев’яна.

По-друге, давні люди теж хотіли бути красивими та любили красиві речі, а ще глибоко вірували у давніх богів. Все як і в наш час: наявність металу та дорогоцінного каміння робило людей більш заможніми в очах інших, надавало їм силу та владу. А ще давало можливість мати такі збереження, які у будь який час можна було обміняти на їжу та одяг – це давало людям упевненість у завтрашньому дні.

Маленький шматок золота міг бути рівноцінним вартості цілого бізона, тому що, щоб добути бізона та видобути метал, необхідно були затратити днакові ресурси, у данному випадку час та зусилля. Тобто вартість продукту розраховувалась по тому, скільки годин необхідно було витратити, щоб отримати цей продукт. Чим складніше та довше добувався продукт, тим вищою була його вартість. Метали дуже міцно увійшли в життя людей, як найбільш ліквідний засіб обміну. Вартість металу визначалсь його вагою та якістю. Це було не дуже зручно, тому що людина треба було мати ваги та людині, яка не розбиралась у якості металів, легко було прийняти несправжній метал за справжній. Тому на метал почали ставити публічне клеймо.
Клеймо – це певна позначка, яка гаратувала якість та вартість того чи іншого металу.

Тому брусок металу з клеймом можна назвати першими грошима у тому розумінні, як ми користуємось грошима зараз, адже саме такий метал з клемом мав фіксовану вартість. Та вартість грошей можна було легко визначити. Вартість металу по вазі дорівнювала вартості монети.

Такі гроші вперше з’явились на території сучасної Туреччини орієнтовно 2700 років назад, тобто ще до нашої ери.

Тобто, гроші – це універсальний товар для обміну. Як будь який товар, гроші мають свою вартість.