Хатива – це невеличке місто, яке знаходиться на сході Іспанії. Місто Хатива є однією з перлин провінції Валенсія. Добиратися до нього найлегше потягом, оскільки Хатива розташована на перетині доріг, що ведуть, з одного боку, на північ, в Альбасеті, а з іншого – на південь, до Мурсії. Від Середземного моря до міста лише 25 км. З Валенсії до Хативи потягом можна доїхати менше ніж за годину, а з Аліканте – приблизно за півтори.
Незважаючи на те, що назва Хативи не на слуху у всіх і кожного, у давньоримську епоху місто славилося своїми тканинами з льону. За часів мавританського панування Хатива стала центром виробництва паперу – цю технологію до міста завезли араби.
У XII столітті місто Хатива процвітало та було відомим завдяки освіті та школам, відкритим у місті.
Неприємний момент в історії пов’язаний з Війною за іспанську спадщину (початок XVIII ст.), коли король Іспанії Філіп V після битви при Альмансі, в якій об’єднана армія Франції та Іспанії здобула перемогу над союзними англо-португало-австрійськими військами. Після облоги, що тривала близько місяця, Філіп V наказав спалити місто і перейменувати його в Сан-Феліпі як покарання. У ХІХ столітті Хатива ненадовго стала столицею провінції під час територіального перерозподілу.
У наш час Хатива – це одне з найпопулярніших містечок Коста-Бланки, куди їдуть за історією та чудовими краєвидами.
Домінантою архітектурного ансамблю Хативи є місцевий замок, який знаходиться на відомій Августовій дорозі, що вела з Риму до самого Кадіса. Августова дорога (лат. Via Augusta, також вдома під назвами Via Herculea та Via Exterior) – старовинна римська дорога в провінції Іспанія, яка мала довжину 1500 км. Була продовженням Доміцієвої дороги та йшла вздовж узбережжя Середземного моря від Деціани (зараз Ла-Жункера) через Герунду (зараз Жирона), Барсино (зараз Барселона). По суті, це, звичайно ж, фортеця, причому не одна, а аж дві – їх з’єднують оборонні стіни. Замок побудований у стилі валенсійської готики та розташований на вершинах гірського ланцюга Вернісса. Замок Хативи побачив багато історичних подій – від захоплення силами мусульманської династії Альморавідів до його відвоювання королем Арагона Хайме I Завойовником. Замок відкритий для відвідувань, і кожен може торкнутися історії міста.
З-поміж інших визначних місць Хативи – Колегіальна церква Святої Марії (La iglesia Colegial Basílica de Santa María), побудована на місці мечеті. Зведення головної міської церкви, розпочалося ще у XVI ст., розтягнулося на багато років та завершилося ближче до кінця в XIX ст.
Навпроти церкви збудовано Муніципальний госпіталь (Hospital Municipal de Játiva), примітний досить органічним поєднанням готики і ренесансу та наявністю старовинної каплиці, побудованої у XV ст. Крім цього, в Хативі заслуговують на увагу такі цивільні будівлі, як Будинок вчителя (Casa de la Enseñanza), де навчалися діти з бідних сімей, Центральна аптека (Botica Central), прикрашена кахлями, присвяченими Діві Кафедрального собору, та будинок, де народився Олександр VI, до інтронізації – Родріго Борджіа.
Загалом, Хатива – це просто мрія для тих, хто любить бути в оточенні старовинних готичних споруд, саме цей стиль чітко простежується в архітектурі міста, – і водночас хоче насолодитися природою Коста-Бланки.
Додайте до цього найсмачніші місцеві страви, у тому числі знамениту паелью та келих вина – і чудовий незабутній відпочинок у середньовічній Хативі вам гарантовано!