Все про клімакс

Клімакс (з грец. “klimax” “сходинка сходів”) – це згасання функції яєчників, яке пов’язане зі значними змінами в жіночому організмі.

Медики також використовують терміни “клімактеричний період” або “клімактерій” для позначення періоду, коли жінка переходить від одного етапу життя до іншого.

Клімакс у жінок може протікати по-різному, але ті чи інші прояви зустрічаються в переважній більшості випадків. Іноді симптоми яскраво виражені й завдають неприємностей, якщо жінка не звертається по допомогу.

Чоловіки теж стикаються з клімаксом, однак у них він настає пізніше і протікає плавно.

Жінкам у цьому відношенні пощастило менше, але сучасна медицина має можливості полегшити процес і згладити неприємні прояви. У цій статті ми розповімо про те, що таке клімакс у жінок та як пройти кожен крок так, щоб зберегти здоров’я і якість життя.

Стадії клімаксу

Дуже важливо пам’ятати, що клімакс – процес природний. Це не хвороба, його не потрібно соромитися. Рано чи пізно кожна жінка стикається з тим, що резерв яйцеклітин добігає кінця, і яєчники перестають виділяти дозрілу яйцеклітину. Тобто овуляція не настає, запускається ланцюжок подальших змін, гормональний фон перебудовується, ця перебудова зачіпає весь організм.

Клімактеричний період ділиться на три стадії:

  • Пременопауза. У пременопаузі з’являються перші симптоми клімаксу в жінок. Починається зниження вироблення жіночого гормону естрогену, менструальний цикл може стати нерегулярним, може змінитися тривалість і обсяг менструальних виділень. Велика частина жінок помічають ці зміни, але іноді пременопауза протікає безсимптомно. Середній вік початку пременопаузи – 45-50 років. Вона триває до моменту, поки місячні не перестають іти.
  • Менопауза. Щоб зрозуміти, що таке менопауза, розберемося з ключовою відмінністю від пременопаузи. Пременопауза – це період, який триває кілька років. Менопауза – це чіткий діагноз, який ставиться за відсутності менструацій протягом 12 місяців поспіль. Тобто діагноз ставиться ретроспективно. Зазвичай менопауза настає до 50-51 року.
  • Постменопауза. Цей період починається через 5 років після останньої менструації і триває до кінця життя. У постменопаузі неможлива вагітність.
    Важливо розуміти, що всі жінки індивідуальні і точного віку настання клімаксу не назве жоден лікар. Наведені цифри – середньостатистичні показники. Є випадки, коли пременопауза починається у віці до 35 років, а є випадки, коли клімакс у жінок дає про себе знати тільки до 60 років. Але лікарі сходяться на думці, що оптимальний вік – 45-50 років.

Пременопауза

З початком пременопаузи вироблення жіночих статевих гормонів поступово зменшується, припиняється дозрівання яйцеклітин, знижується ймовірність зачаття.

Першим падає рівень гестагенів – гормонів, які синтезуються жовтим тілом. Гестагени беруть участь у регуляції менструального циклу. У разі їх нестачі у 60% жінок місячні настають рідше, виділення стають менш рясними і закінчуються швидше. У 35% жінок нестача гестагенів призводить до зворотного ефекту – обсяг менструальних виділень збільшується. Невелика частина жінок не помічає жодних змін, а менструації припиняються раптово.

Слідом за зниженням рівня вироблення гестагенів скорочується вироблення естрогенів. Наслідком дефіциту естрогенів є припливи жару, порушення сну, головний біль, підвищена стомлюваність і нездатність сконцентруватися. Також можуть загостритися хронічні захворювання.

Виразність симптомів індивідуальна. Але за даними досліджень 80% європейських жінок стикаються з припливами та іншими вегетативно-судинними проявами.

Менопауза

Тепер розглянемо, що таке менопауза. Менопауза – це припинення менструацій. У середньому менопауза настає в 51,3 р., але є випадки ранньої або пізньої менопаузи. Діагностується менопауза після року відсутності менструацій.

На менопаузу впливає генетика, спосіб життя, харчування, фізична активність, наявність зайвої ваги, клімат, шкідливі звички. Так, у жінок, які палять пачку цигарок на день і більше, менопауза може настати на 1,5-2 роки раніше.

При настанні менопаузи підвищується рівень фолікулостимулюючого гормону (ФСГ). На цьому заснований принцип дії аптечного тесту на менопаузу. Тест можна провести вдома.

Постменопауза

Перебудова жіночого організму й адаптація до нового гормонального статусу може займати до 5 років після настання менопаузи. У цей час зберігаються неприємні симптоми, спричинені нестачею жіночих гормонів. Коли організм адаптується і характерна симптоматика клімаксу в жінок слабшає, настає постменопауза. Постменопауза триває до кінця життя.

Важливо розуміти, що зміна гормонального фону позначається на метаболізмі, роботі всіх органів і систем організму. У постменопаузі розвивається атеросклероз і серцево-судинні патології, остеопороз, знижується тонус м’язів тазового дна, що призводить до нетримання сечі. Погіршується зволоженість слизових, з’являється сухість піхви, багато хто стикається із синдромом сухого ока.

Причини клімаксу

Вище ми вже зазначили про клімакс, що це природний процес, пов’язаний із гормональними змінами, які відбуваються з віком. Механізм запускається зі збою в роботі гіпоталамуса і гіпофіза, які регулюють синтез статевих гормонів.

Порушення в гіпоталамусі впливають на гіпофіз. Гіпофіз виробляє фолікулостимулюючий і лютеїнізуючий (ФСГ і ЛГ) гормони та пролактин. Ці гормони важливі для дозрівання яйцеклітин і підготовку молочних залоз до лактації. У період клімаксу секреція ФСГ і ЛГ посилюється, що впливає на роботу яєчників і вироблення естрогену. Але естрогену стає менше. І цей збій відбивається на самопочутті, проявляються фізіологічні ознаки старіння.

Цікавий факт. Жіночих статевих гормонів стає менше, а ось чоловічі гормони деякий час секретуються у нормальній кількості, тому на початковому етапі клімактерію в жінки рівень андрогенів і тестостерону може підвищуватися. Через це може збільшуватися вага: за короткий час деякі жінки набирають 5-8 кг, і скинути їх потім проблематично.

Основним чинником настання клімаксу є припинення вироблення достатньої кількості естрогену через згасання функції яєчників. Резерв яєчників прив’язаний до віку. Якщо з якихось причин, наприклад, захворювання чи операція, яєчники перестали працювати рано, то у жінки починається передчасне старіння.

Симптоми клімаксу та чинники, які його провокують

Основні ознаки жіночого клімаксу:

  • Припливи жару і почервоніння шкіри голови, обличчя, шиї, грудей. Цей стан частіше виникає вечорами і триває від 2 до 5 хв.
  • Нічна пітливість, озноб.
  • Посилене серцебиття, перебої в ритмі серця.
  • Витончення, сухість і вразливість слизових оболонок піхви, що спричиняє дискомфорт під час статевого акту.
  • Втрата сексуального бажання.
  • Напади слабкості, задишки, сонливість, неспокій, дратівливість, коливання настрою.
  • Пізніше можуть з’явитися й інші симптоми, зокрема біль у сечовому міхурі, печіння та свербіж у статевих органах, збільшення ваги.

Близько половини жінок адекватно сприймають зміни, що відбуваються, 20% приймають неминучість старіння, 15% дуже гостро реагують на клімакс, не бажаючи миритися з тим, що відбувається. А в 10% відзначається парадоксальна реакція – зростає соціальна та фізична активність, і до скарг ровесниць вони ставляться критично.

Фактори, що провокують клімакс:

  • раніше проведені аборти;
  • синдром резистентних яєчників;
  • проблеми з психічним станом;
  • виснаження яєчників;
  • хірургічні операції на органах статевої системи;
  • онкологія;
  • лікування онкологічних захворювань – променева і хімічна терапія;
  • тривале утримання від статевих контактів;
  • хромосомні захворювання;
  • захворювання запального характеру, що передаються статевим шляхом;
  • шкідливі звички – куріння та алкоголь;
  • спадковий фактор.

Профілактика та лікування клімаксу

Уникнути вікових змін не можна, але полегшити і відтермінувати небажані наслідки можна. Ось декілька рекомендацій, яких варто дотримуватися:

  • Регулярно проходити обстеження в лікарів і контролювати хронічні захворювання.
  • Дотримуватися здорового способу життя, мати регулярну фізичну активність.
  • Перейти на корисне та збалансоване харчування.

Під лікуванням клімаксу зазвичай мають на увазі позбавлення від яскраво виражених симптомів, наприклад, приливів. У деяких випадках лікар може поставити діагноз “клімактеричний синдром”, за якого симптоми й ознаки клімаксу занадто сильно позначаються на житті жінки. У цьому разі використовують менопаузальну гормональну терапію (МГТ). Лікар прописує різні гормональні препарати та ліки, які мають регулювати рівень гормонів в організмі. Наслідком є менш виражені симптоми клімаксу.

Нерідко лікарі призначають конкретні вітаміни, або цілий комплекс вітамінів.