Сьогодні ми поговоримо про наш настрій та емоційний стан. Ми дізнаємось, що впливає на наш настрій та як можна покращити настрій, емоції та рівень гормонів простими методами.
На наш настрій впливають гормони щитовидної залози, а також серотонін, дофамін та окситоцин.
Щитовидна залоза
Перший і головний орган, який регулює наш емоційний стан та наш енергообмін – це щитовидна залоза, вона є королевою метаболізму. Щитовидна залоза регулює процес вироблення енергії, швидкість роботи серця, судин та шлунково-кишкового тракту, а також регулює рівень бадьорості.
Якщо наш організм виробляє оптимальну кількість гормонів щитовидної залози, то ми маємо багато сил та енергії, ми хочемо рухатися вперед, досягати нових цілей – тобто маємо чудове та активне самопочуття.
Для оптимального виробництва гормонів щитовидної залози слід вживати адекватну кількість білка, тому що гормони щитовидної залози тироксин і трийодтиронін виробляються з амінокислоти L-тирозин, а L-тирозин – це білок, тому індичку, рибу, курку та м’ясо ми повинні їсти в достатній кількості. При недостачі, не так будуть вироблятися йод, трийодтиронін, гормон тетрайодтиронін (тироксин), а це означатиме дефіцит білка, зниження функцій щитовидної залози, гіпотеріоз та зменшення кількість супутніх вітамінів та мікроелементів, які беруть участь у виробництві гормонів щитовидної залози.
Серотонін
Наступний важливий гормон, який впливає на наш емоційний стан – це серотонін.
Серотонін виробляється за участю вітамінів групи В та магнію. Тобто, для того щоб у нас не було зниження рівня серотоніну, нам потрібна адекватна кількість вітамінів групи В, особливо, вітамінів В6, В12, В9 (фолієвої кислоти), а також магнію.
В більшості людей, особливо, в тих, хто сидить на низьковуглеводних дієтах, спостерігається дефіцит магнію. Тому слід приймати препарати магнію у профілактичних низьких дозах на постійний основі увечері перед сном. Це дозволить поліпшити якість сну та вироблення серотоніну.
З точки зору харчування, для нормального вироблення серотоніну наш раціон має бути збагачений якісним білком та овочами і фруктами, як джерелами вітамінів та мікроелементів.
Дофамін
Наступний важливий нейромедіатор, який відповідає за наші емоції – це дофамін.
Дофамін – це нейромедіатор задоволення та мотивації. Це той нейромедіатор, який підтримує наше прагнення досягати нових вершин у кар’єрі чи фізичних навантаженнях.
Дофамін виробляється з амінокислоти L-тирозин, власне як і гормони щитовидної залози. Якщо в людини є дефіцит білка (дефіцит амінокислоти L-тирозин) – рівень дофаміну знижується. Відповідно, дієта збагачена на білок у поєднанні з регулярними фізичними навантаженнями – рівень дофаміну підвищують.
Тренування
Є таке поняття як тренування. Це коли ми тренуємо свої м’язи, таким чином регулюємо виробку нейромедіаторів.
Привчивши себе до ранкових прогулянок, поки ярко світить сонце, до фізичних навантажень, до басейну та до правильного харчування – ми не тільки тренуємо наш організм і покращуємо зростання м’язів, а ми також тренуємо нормальне вироблення нейромедіаторів дофаміну та серотоніну.
Чому є таке поняття як “кайф бігуна”?
Тому, що постійні фізичні навантаження не тільки позитивно впливають на тіло, але й позитивно впливають на вироблення нейромедіаторів – речовин центральної нервової системи, які покращують наш емоційний стан. Ендорфіни та серотоніни після фізичних навантажень виробляються краще. При регулярних фізичних навантаженнях ми підвищуємо вироблення ендорфінів та серотоніну.
Окситоцин
Також на наш емоційний стан впливає окситоцин.
Окситоцин – це гормон кохання та прив’язаності. Він посилює почуття довіри, знижує тривогу та страх, дарує спокій та впевненість. Це соціальний гормон, та речовина, яка виробляється під час спілкування чи тілесного контакту з близькими людьми чи тваринами. При чому ця близькість не обумовлена якимось нашими родинними зв’язками, вона обумовлена спілкуванням саме з тими людьми, які нам приємні та близькі за духом.
Щоб підвищити вироблення окситоцину, нам потрібні:
- соціальні контакти з людьми, з якими нам насправді дуже приємно спілкуватися,
- тілесний контакт, погладжування чи масаж – тобто ті тілесні задоволення, які є при контакті з іншими людьми (тваринами), а також обіймашки з дітьми, тобто будь-які приємні дотики близьких людей.
Тому, якщо у вас є знижений емоційний фон та депресія, є декілька простих порад:
- зверніть увагу на роботу щитовидної залози (здайте аналізи ТТГ, вільний Т4, вільний Т3, реверсивний Т3),
- перевірте, чи є дефіцит білка,
- у харчуванні віддавайте перевагу продуктам, які містять якісний тваринний білок (риба, курка, м’ясо, яйця), при цьому споживайте адекватну кількість вуглеводів та жирів,
- перевірте рівень вітамінів групи В: В1, В6, В9 (фолієва кислота), В12 та ін., та магнію, адже дуже часто дефіцит вітамінів групи В та магнію призводить до емоційних порушень, тому неврологи призначають вітаміни групи В та магнію – цей простий метод дозволяє вирівняти емоційний стан,
- зробіть фізичні навантаження вашими найкращими постійними помічниками: вводіть їх поступово, потроху збільшуючи інтенсивність,
- пам’ятайте, сонячне світло стимулює вироблення серотоніну, тому ранкові прогулянки у вигляді 10 000 кроків – це ваш обов’язковий щоденний мінімум,
- приділяйте час спілкуванню з близькими людьми та тваринами.
Якщо прості методи не дозволяють привести в норму ваш емоційний стан, тоді слід звернутися до невролога, а якщо є якісь психічні відхилення – то до психіатра. Багато хто боїться лікарів цих спеціальностей, але якщо ви відчуваєте депресію чи є тривожний розлад, то правильно та вчасно підібрана терапія полегшить ваше життя, прискорить процес одужання та допоможе якомога швидше відновитися. Тому, якщо є якісь тяжкі проблеми, не чекайте, зверніться до грамотного лікаря невролога, психотерапевта або психіатра, щоб лікар зміг підібрати адекватну терапію. З лікарем ви набагато швидше вийдете з цього стану, ніж самостійно.
Будьте здорові та дбайте про себе!