Шість смаків та їх вплив на здоров’я

shist-smakiv-ta-yih-vplyv-na-zdorovya

Шість смаків мають вплив на наше здоров’я. Вони впливають на три доші, підсилюючи чи пом’якшуючи їх якості. Це впливає на наше самопочуття, настрій та погляд на світ.

На баланс і гармонію елементів у нашому тілі великий вплив надають смаки їжі, яким ми віддаємо перевагу.

Людина здатна розрізняти шість основних смаків: солодкий, кислий, солоний, гострий, гіркий і в’яжучий. Кожен з них має унікальний набір лікувальних властивостей і виражену дію на стан дош.

Подібно до того, як п’ять елементів формують три доші – Вату, Пітту та Капху, вони утворюють шість смаків і наділяють їх якостями відповідних стихій:

ЕлементиСмакВластивості
Земля + ВодаСолодкийВажкий, холодний, вологий
Вогонь + ЗемляКислийГарячий, важкий, маслянистий
Вода + ВогоньСолонийГарячий, важкий, вологий
Вогонь + ПовітряГострийЛегкий, сухий, гарячий
Ефір + ПовітряГіркийЛегкий, холодний, сухий
Земля + ПовітряВ'яжучийТяжкий, холодний, сухий

Властивості смаків впливають на три доші, посилюючи їх якості або, навпаки, пом’якшуючи. Цей вплив відбивається як на нашому фізичному самопочутті, а й настрої і погляді світ.

У таблиці з властивостями шести смаків, коротко описана їх дія на функції тіла та емоції.

Кожен із шести смаків має корисні та важливі для організма властивості, але, якщо він використовується в міру. У надлишку може призвести до серйозних порушень. Наше завдання знати властивості смаків і навчитися використовувати їх правильно, відповідно до потреб та особливостей нашої конституції.

Смак Вплив на фізичне тіло Вплив на емоції
Солодкий

Земля + Вода

В ↘
П ↘
К ↗
Дає енергію, живить тканини, лікує, омолоджує, зволожує, тонізує.

Покращує колір обличчя та стан волосся.

При надлишку: викликає набряки, зайву вагу, ожиріння, зростання новоутворень, скупчення слизу та гною, розвиток діабету, погіршує стан шкіри та лімфи.
Заспокоює, заземлює, дає відчуття задоволення, щастя, радості, наповненості, комфорту, задоволення та кохання.

При надлишку: підсилює жадібність, депресію, прив'язаність, лінь, небажання рухатися вперед,
тенденцію скаржитися та бути залежним від інших.
Кислий

Вогонь + Земля

В ↘
П ↗
К ↗
Стимулює апетит, травлення та виведення токсинів, очищає тканини, у тому числі шкіру обличчя, знижує тенденцію до газоутворення, дає енергію.

При надлишку: провокує підвищення кислотності, печію, виразки, рефлюкс, подразнення шкіри, екзему, псоріаз, пронос, запаморочення, слабкість м'язів, анемію.
Робить розум ясним та активним, підсилює розуміння та осмислення, стимулює на пошук зовні.

При надлишку: викликає ревнощі, заздрість та невдоволення. Підсилює егоїзм.
Солоний

Вода + Вогонь

В ↘
П ↗
К ↗
Покращує смак їжі, зменшує спазми кишечника, стимулює травлення, циркуляцію та спорожнення кишечника, зростання тканин. Підтримує водно-електролітний обмін.

При надлишку: викликає набряки, затримку рідини, ожиріння, запалення, підвищений кров'яний тиск і кислотність, випадання волосся, появу зморшок та погіршення стану шкіри.
Заспокоює, дає сміливість, життєлюбність, підвищує інтерес та ентузіазм.

При надлишку: зайва концентрація на бажаннях, жадібність та незадоволеність.
Надлишок солоного смаку пов'язаний з компульсивним переїданням та тенденцією до емоційного споживання їжі.
Гострий

Вогонь + Повітря

В ↗
П ↗
К ↘
Зігріває, покращує апетит, травлення та асиміляцію корисних речовин з їжі, виводить надлишки рідини та слизу, очищає тканини від токсинів, що звільняє від паразитів та мікробів, надає сяйво та чистоту шкірі.

При надлишку: підвищена сухість, запалення, у т.ч. на шкірі, пронос, зниження функцій репродуктивної системи, печія, виразки, коліт, підвищення кров'яного тиску.
Очищає свідомість, робить ясним світосприйняття, посилює відкритість, товариськість, амбіції, мотивацію, пристрасть до життя.

При надлишку: гнів, дратівливість, зайва пристрасть та збудження, ревнощі, заздрість, нетерпіння, образи.
Гіркий

Ефір + Повітря

В ↗
П ↘
К ↘
Має виражені антибактеріальні і антипаразитарні властивості, очищає тіло від токсинів, очищає кров та лімфу, тонізує, стимулює зниження ваги, зменшує жирові відкладення. У невеликих кількостях покращує травлення, охолоджує, знімає жар.

При надлишку: виснажує життєві сили організму та імунітет; приводить до зневоднення, головного болю, втрати апетиту, анемії та запорів; знижує потенцію та кількість сперми у чоловіків, сушить шкіру та провокує появу зморшок.
Знижує потяг до солодкої, кислої та гострої їжі, дає оптимізм, відчуття ясності і чистоти свідомості, дарує бажання змін і спонукає до дії.

При надлишку: створює занепокоєння розуму; відчуття незахищеності, невдоволення,
нестабільності, втоми, печалі та концентрації на собі.
В'яжучий

Земля + Повітря

В ↗
П ↘
К ↘
Загоює, знімає запалення, позбавляє від слизу та зайвої вологи, володіє антибактеріальними властивостями, допомагає при кровотечах, надмірній кислотності та діареї.

При надлишку: призводить до зайвої сухості, запорів, порушення циркуляції, газоутворення, знижує потенцію у чоловіків, збільшує ризик захворювань нервової системи.
Знижує зайве збудження, дає спокій, сфокусованість та спрямованість уваги всередину.

При надлишку: провокує невпевненість, тривогу, страх, бажання закритися від світу та відчуття незахищеності.

Ідеальний прийом їжі, з точки зору аюрведи, містить у собі всі шість смаків у пропорціях, необхідних для вашої домінуючої доші.

Різноманітність смаків у харчуванні є запорукою гармонії п’яти елементів у нашому тілі. Щодня споживаючи всі шість смаків, ми отримуємо не лише збалансований набір вітамінів та мікроелементів, але й основу для здорових емоцій.

  • Акцент на гіркому, гострому та в’яжучому смаках стимулюватиме травлення людини Капха-конституції та допоможе їй відчути легкість та ентузіазм.
  • Віддаючи перевагу солодкому, гіркому і в’яжучому смакам, Пітта позбавиться печії та печіння, охолодить зайвий запал і бажання суперництва.
  • Вата оцінить перевагу солодкого, кислого та солоного смаків за їх здатність живити, заспокоювати та давати точку опори.

Протилежні за властивостями смаки будуть підтримувати дошу, а подібні – підсилювати.

Вата:

↘ Солодкий, кислий, солоний
↗ Гострий, гіркий, в’яжучий

Пітта:

↘ Солодкий, гіркий, в’яжучий
↗ Гострий, кислий, солоний

Капха:

↘ Гострий, гіркий, в’яжучий
↗ Солодкий, кислий, солоний

Їжа не обов’язково має бути гарячою, щоб зігрівати. Втім, як і бути крижаною, щоб дарувати прохолоду. Від холодного салату з помідорів та часнику нас може кинути в жар, а теплий суп із цукіні, навпаки, чинить охолодну дію. Смаки їжі безпосередньо впливають її властивості. Ось як описує вплив шести смаків на наше тіло класичний трактат по Аюрведі Чарака Самхіта:

Сухість: в’яжучий, гострий, гіркий
Вологість: солодкий, кислий, солоний
Жар: солоний, кислий, гострий
Холод: солодкий, в’яжучий, гіркий
Тяжкість: солодкий, в’яжучий, солоний
Легкість: гіркий, гострий, кислий

Зв’язок смакових рецепторів з різними ділянками головного мозку є ефективним природним механізмом, який допомагає нам регулювати стан за допомогою їжі. Коли ми знаходимося в гармонії, то природним чином вибираємо саме те, що підходять нам за конституцією.

При дисбалансі дош, затяжному стресі, самотності та втомі наш природний механізм може дати збій. І ми будемо прагнути надлишку «шкідливих» для нас смаків. Наприклад, якщо вийшла з рівноваги Капха, перебуваючи в депресії, буде їсти все більше солодкого, а жовчна і уразлива Пітта – додавати сіль, спеції і копченості в свій раціон.

Якщо ви помітили, що за допомогою їжі компенсуєте брак певних емоцій або тяжієте до смаків, які ще більше підсилюють вашу природу, не потрібно лаяти себе. Це лише посилить напругу.

Намагайтеся врівноважити надлишок «менш бажаних» смаків тими, які будуть корисні для вас.

Якщо ви – Пітта, то до гострої страви додайте салат із зелених овочів або пасту з цукіні та авокадо, що мають в’яжучий смак. Капха може порадувати себе солодким печивом з додаванням пікантного імбиру, що стимулює травлення. А Вата може не боятися гірких овочів, маючи в запасі домашню олію гхі і нагрів спецій для своєї доші.

Аюрведа нас не обмежує, але ще більше розширює наш вибір. Знання властивостей спецій, продуктів та смаків допоможе вам скласти збалансований раціон та зробити звичні страви ще кориснішими.