Спеції…. спеції… спеції… Тонкий, терпкий шлейф ароматів розбурхує уяву, а різноманітна кольорова палітра притягує увагу… Вони такі різні за розміром і формою, сповнені вітамінами, мінеральними солями, ферментами і ефірними маслами. Ми занурюємось у чарівний світ спецій!
Спеції відкривають світ, повний знань історії, культури, традицій, здорового способу життя і ваблять туристів туди, де спеції є невід’ємною частиною способу життя людини.
Ми повинні бути вдячними Всесвіту і Богу за те, що вони створили нам таке багатство природи та відкрили новий світ – чарівний світ спецій, такий різноманітний, цікавий та непізнаний.
Історія спецій веде свій літопис ще з часів арабського володіння ринком спецій і їх поширення на Середземномор’ї. Завдяки спеціям творилась справжня історія держав. Завдяки торгівлі спеціями, Венеція нарощувала свою міць, як впливова морська держава, перехопивши місце першості в торгівлі прянощами і спеціями у арабів. За монополію на ринку спецій розгорівся конфлікт між Голландією і Англією, який тривав близько 200 років. Америка, приєднавшись пізніше до переділу ринку спецій, наповнила його новими видами прянощів і розширила виробництво і збут.
Врешті-решт після війн, конфліктів, переділу ринку спецій сформувалися основні центри впливу: Лондон, Гамбург, Роттердам, Сінгапур і Нью-Йорк. В кінці 19-го століття прянощі вирощувалися, головним чином, в колоніальних володіннях Англії, Франції, Голландії. Великими виробниками також залишалася КНР і Мексика, а основними експортерами спецій – Індія, В’єтнам, Індонезія і Бразилія.
У той же самий час лідером з експорту коріандру, наприклад, є Марокко, Єгипет, Австралія, Болгарія, Румунія. За постачання кмину лідирують такі країни, як Росія, Сирія, Іран. Індія, наприклад, експортує в рік близько 230-250 000 т / рік різних спецій, а у Сінгапурі, сировину переробляють і фасують. Другою за величиною експортною державою спецій є В’єтнам.
Найважливішою спецією, яка впливає на стан всього ринку спецій – є перець: паприка, чилі, кайєнський, білий, чорний, рожевий. Саме цей продукт визначає обороти всього ринку спецій, впливає на формування цін. На експорт перцю з В’єтнаму, Індії, Малайзії та Індонезії доводиться більше 180 000 т / рік.
Найдорожчими спеціями є шафран, кардамон і натуральна ваніль.
Історія прянощів і спецій, дійсно визначила формування традицій і культуру багатьох країн, вплинула на розвиток харчової промисловості, медицини, науки та ін.
У ринку спецій беруть участь мільйони людей, тим самим формуючи стійкий ринок праці. Мільярди доларів обертаються між виробниками і кінцевими споживачами спецій, роблячи даний сегмент ринку інвестиційно-привабливим.
Далі буде…