Ментал детокс, або як звільнити простір у своїй голові

Ментал детокс – це детокс думок, почуттів та вашого оточення.

Тривожність, вигорання, депресія – це стан мозку, за якого критично знижується рівень нейромедіаторів – речовин, які відповідають за правильну роботу мозку. По суті – закінчується паливо, на якому наш мозок працює. І просто сну, або навіть відпустки вже не достатньо.

Цей стан можна порівняти з перетренованістю м’язів. Коли м’язи перенапружені, ми відчуваємо слабкість і біль. Проблема в тому, що в мозку таких механізмів просто не існує.

Ми працюємо на знос і починаємо розуміти, що щось не так, тільки коли з’являються вже серйозні симптоми, такі як: тривожність, дратівливість, безсоння, постійний  потік думок, туман у голові, швидка стомлюваність, проблеми з пам’яттю, знижене лібідо, головні болі, шум у вухах.

У чому причина такого стану організму?

Насправді причин декілька:

У сучасному світі за 1 день на нас звалюється більше інформації, ніж 100 років тому отримувала людина за все життя. Ви не робот і ваш мозок просто не здатний справлятися з такими обсягами інформації. Вся ця інформація обробляється мозком і витрачає ресурси. У результаті, ви стаєте дратівливим, розсіяним, стає важко сфокусуватися.

Багато сил і часу йде на те, щоб зрозуміти що робити насамперед і яка інформація є важливою, а яка ні. Набагато легше залипати в соціальних мережах, замість того щоб розбиратися у всьому цьому ментальному хаосі.

Незавершені цикли

Наприклад, ви говорите собі: “Потрібно купити нові батарейки”. У цей момент, на підсвідомому рівні у вас відкривається “незавершений цикл”. Тепер ваш мозок витрачає енергію, щоб утримувати цю інформацію і постійно нагадувати вам про ці батарейки.

Мозок нагадуватиме вам про них постійно: на побаченні, під час важливої зустрічі, коли ви займаєтеся сексом, коли працюєте над важливим проєктом, тобто не тільки, коли ви в супермаркеті. На утримання цієї інформації мозок витрачає колосальну кількість ментальної енергії.

Незавершені цикли – це основна причина хронічного стресу, перевантаження і вигорання.

Багато варіантів вибору

Вибір – це добре, але не завжди.

Ми сформувалися в зовсім іншому світі. Якщо закінчилася їжа, у людини було тільки 2 варіанти: полювання або риболовля. І жоден із них не давав гарантії, що до вечора їжа буде на столі. Тому до кожного вибору ставилися ґрунтовно і не переключалися з однієї справи на іншу, не довівши першу до кінця. Така стратегія могла коштувати життя.

Тепер же у нас з’явився достаток вибору: магазини, продукти, телеграм-канали, соцмережі, серіали, комп’ютерні ігри, всілякі види спорту тощо.

Так, це здорово! Але мозок наш влаштований так, що якщо є більш привабливий вибір, то мозок перемикається на нього, і маркує попередній “нецікавим”. А потім знову… і знову… і знову… і знову…

У підсумку, ми оточені самими сучасними досягненнями цивілізації, найякіснішим розважальним контентом, але нас уже нічого не радує. Нам здається, що ми вже все спробували. А щастя так і не знайшли. Упізнали себе?

Для чого потрібний ментал детокс?

Перш за все, ментал детокс допоможе нам справитися з вигоранням, перемогти прокрастинацію, визначити життєві пріоритети, позбутися від паралізуючих страхів та думок, а також спрямувати хаотичні думки у чіткий план дій.

Впевнена, що періодично у кожного буває відчуття, що голова наче перевантажена купою різних думок.

Є багато дієвих способів як можна розслабитись, розвантажити свій мозок від інфо-хаоса, видихнути, відчути себе щасливою людиною, насолодитися ароматом бузку чи роз, насолодитися моментом цвітіння київських каштанів, насолодитися дощем, кайфонути від філіжанки запашної кавусі. Тобто, якщо ви хочете жити повноцінним життям, вам слід навчитися розставляти пріоритети та розпочати ментально очищатися. Це дозволить вашому мозку відновити запаси енергії, яку ви витрачали на постійне прокручування думок, а також це дозволить вам зрозуміти, що саме потрібно вашому мозку, щоб отримувати гормон щастя – дофамін.

10 способів, як розвантажити голову та влаштувати ментальний детокс

1-й спосіб: соціальні мережі

Власне, як і в житті, станьте більш вибагливими до людей, які вас оточують та на яких ви підписані в соціальних мережах.

Відпишіться від усіх людей, поруч із якими ви не почуваєте себе комфортно, хтось вам не подобається, хтось розсіює негатив, а хтось вам про когось або про щось нагадує.

Слухайте себе! Подаруйте собі свободу! Хоча б на деякий час. Не відчувайте себе винними. У Фейсбуці та в Інстаграмі є способи, як можна на певний час якусь людину трохи відсунути. Для чого? Для того щоб звільнити простір. Якщо якісь люди не додають вам сил, а навпаки, у вас їх забирають, дозвольте собі від них відписатися.

Якщо вам стане без когось чи чогось легше жити – зробіть це.

2-й спосіб: вимкніть сповіщення

Подивіться феноменальний документальний фільм “Соціальна дилема” і спонукайте інших зробити це. Він про технології, які нас об’єднують і контролюють. Розробники Гугл, Інстаграм і Фейсбук розповідають про алгоритми, які лежать в основах дії цих соціальних мереж, як вони допомагають відстежувати й передбачати дії користувачів, щоб ефективніше взаємодіяти з ними. Завдяки цьому, соціальні мережі просувають рекламу та заробляють неймовірну купу грошей. Фільм про те, як соціальні мережі маніпулюють користувачами, роблячи нас залежними від технологій, від яких навіть розробникам складно відмовитися. Фільм про те, як соціальні мережі керують нашою підсвідомістю і впливають на нашу поведінку та спілкування з навколишнім світом.

Звичайно ж, найкращий спосіб позбутися соцмереж – це видалити їх і перейти на здорове “харчування”, тобто живе спілкування і реальний світ. Або, якщо не видалити повністю, то хоча б вимкнути сповіщення.

У моєму телефоні немає жодних сповіщень уже більше 5-ти років.

Яким чином я дізнаюся, що мені телефонував хтось чи прийшли повідомлення? Я вирішую, що я хочу це дізнатися, піднімаю телефон та дивлюся – у телефоні все написано.

Я не смикаюся постійно, щоб у черговий раз перевірити, хто мені написав, лайкнув мій пост чи фотографію, чи залишив коментарій. Мене телефон не відволікає та не керую мною: не гуде, не пищить, не кличе мене.

Вимкніть, будь ласка, сповіщення. Перед цим, не забудьте нарешті почистити його: від непотрібних контактів та зайвих файлів чи смс. Відкрийте пошту, в якій декілька тисяч непрочитаних та непотрібних листів, побачивши які, ви щоразу здригаєтеся. Відкрийте, прочитайте, видаліть – і все: завершіть це все. І вимкніть сповіщення.

Не готові ви це зробити, вимкніть сповіщення хоча б у деяких програмах. Впевнена, що для багатьох це буде інструмент, який змінить ваше життя, який розділить ваше життя на “до” та “після”.

3-й спосіб: складіть список речей для занепокоєння, про які вам варто тривожитися

Складіть список речей для занепокоєння, про які вам варто тривожитися. Можливо, це звучить якось дикувато, але в якийсь момент ви зможете для себе визначитися, що саме робити з цим списком, тобто не просто його написати, щоб ходити над ним і тремтіти.

Я, наприклад, виписую все на папір та виділяю час, коли конкретно я буду турбуватися. Наприклад, у першій половині дня, протягом 15 або 30 хвилин. І починаю думати, як я можу запобігти тому, про що я хвилююся, або що я робитиму, коли станеться щось з мого списку. Протягом дня до думок про речі для занепокоєння, про які мені варто тривожитися, більше я не повертаюся.

Цей спосіб дозволяє хвилюватися у виділений для цього час, ані хвилини більше, замість того, щоб бути в підвішеному стані цілодобово, постійно чогось боятися, переживати про щось, думати про те, що може статися.

Спосіб 3: бути соціально вибірковими

Зверніть увагу на те, з ким саме, тобто з якими людьми, ви проводите час. Багато хто не зовсім усвідомлює, що з ними відбувається поруч із тими чи іншими людьми. Спробуйте для початку це просто відчути. Ваше тіло чи інтуїція обов’язково вам все підкажуть. Дайте собі відповідь на запитання: Що зі мною відбувається поруч із цими людьми? Як я почуваюся після зустрічі з цими людьми?

Ваше соціальне коло має залишатися чистим для вас, надихаючим та легким. Це має бути простір, який вас максимально наповнює, а не який забирає вашу дорогоцінну енергію та всі ваші сили.

Спосіб №4: проводьте якомога більше часу на вулиці

Чому? До чого тут природа до ментального детоксу? Якомога частіше і більше проводьте часу на вулиці. Згадайте корону, коли ми місяцями сиділи вдома, як ми себе почували?

Насолоджуйтеся кожним моментом на свіжому повітрі, будьте вдячними за те, що у вас є така можливість ходити, дихати, торкатися, бачити, відчувати, чути, помічати… дихати свіжим повітрям, більше часу перебувати на природі, чути спів пташок, помічати чудові квіти, контактувати з деревами, насолоджуватися ароматами.

Чим більше часу ви будете проводити на природі, тим більше ви відчуватимете й помічатимете, як ваш розум, буквально, звільняється від усіх непотрібних думок.

Спосіб 5: медитація

Медитація – це неймовірний досвід, який дає змогу буквально вивільнити енергію, звільнити простір, дозволяє видихнути, дозволяє додумати важкі думки та відпустити все те, що турбує. Натомість отримати бажану легкість і натхнення.

Якщо ви не знаєте, як медитувати, не любите медитувати, поки до цього не дійшли, приділіть 15 хвилин щодня для себе, коли ви можете побути в тиші та наодинці з собою: просто посидіти, просто помовчати, просто насолодитися тишею.

Спосіб 6: фрірайтинг, або почніть писати

Візьміть собі за правило: виписувати на папір усі ті думки та відчуття, яких ви хочете позбутися. Різним людям комфортніше це робити в різний час доби. Мені, наприклад, це комфортніше робити з самого ранку.

Щойно встали – випишіть увесь негатив, який приходить на думку у моменті тут-і-зараз, усі почуття, усі переживання, усе те, що піднімається: виписуйте, виписуйте, виписуйте…

Спробуйте це зробити. Ви буквально відчуєте себе фізично легше, відчуєте, як ви звільняєтесь від тяжкості, яку носите із собою.

Спосіб 7: вечірній душ

Почніть приймати вечірній душ: уявляйте собі, як змиваєте з себе всі тривоги, всі складнощі і тяжкості дня сьогоднішнього. Буквально: перед тим як ви лягаєте спати, змийте з себе весь негатив, усі переживання, усі образи та усі тривоги, які у вас є.

Неймовірна техніка! Впевнена, що для багатьох вона буде новою, неймовірно класною і корисною.

Спосіб 8: закривайте незавершені справи

Виписуйте список незавершених справ, які тягнуть назад.

Уявіть собі, що ліворуч і праворуч від вас стоїть хтось, хто тягне вас за руки назад: ви хочете піти вперед, але ви не можете, тому що мільйон незавершених справ. Починайте їх потихеньку і потроху завершувати.

Спочатку список може бути великим, але з часом, ви відчуєте, що звільняючись від  кожного пункту, вам стає легше.

Спосіб №10: побачте майбутнє

Пам’ятайте про велику картину та про ваші амбітні цілі. Ця техніка дозволить сформувати таку картину майбутнього, до якої ви хочете прийти. Запишіть свої масштабні цілі та повертайтеся до них якомога частіше.

Мрійте, дивіться вперед, пам’ятайте про щось глобальне, пам’ятайте про свою місію, пам’ятайте про своє призначення. Створіть покроковий план з конкретних дій та справ. Додайте його до календаря у максимально зрозумілому вигляді. Це дасть вам можливість трохи віддалитися від тих складнощів, труднощів і дрібних переживань, які оточують вас щодня.

Мрійте масштабно, дійте масштабно! Мрії збуваються!

Нехай збудеться все те, про що ви мрієте!