Сьогодні ми познайомимось з чудовим містом Ніжин, яке по праву володіє статусом одного і з семи чудес України в номінації “Історичні міста”, подихаємо повітрям, яке насичено магією історії, легенд, скарбів, мистецтва, традицій і відомими особистостями.
Події минулого живуть у спогадах. Щоб зрозуміти людину, треба знати її біографію. Щоб відчути місто та почути його мелодію, потрібно розібратися в його біографії… Тільки тоді ми зможемо зрозуміти, які загадки ховає та чи інша будівля, які люди вершили історію міста, та що ховається за ажурним мереживом старих вікон…
Ніжин – це 72 пам’ятки історії, а також купецький квартал XVIII ст., діловий квартал ХІХ ст., комплекс грецьких храмів XVIII ст., які в народі називають Ніжинські Афіни, Благовіщенський та Введенський монастирі, комплекс Миколаївського собору, Ніжинський замок, комплекс Гімназії вищих наук, Троїцьке кладовище, Єврейське кладовище, графський парк, 8 музеїв та ще багато чого цікавого.
В Ніжині навчався Гоголь, родом звідси були богослов Іоанн Тобольський (1651 р.), Марк Бернес, актриса Марія Заньковецька (1854) та ін. відомі українці, тут провів своє раннє дитинство “батько космонавтики” Сергій Корольов.
З історії міста Ніжин
Місто Ніжин – одне з найдавніших міст Лівобережної України. Перші поселення на березі Остра датуються епохою бронзи. Скарби, знайдені в околицях міста, свідчать про те, що Приостеррям проходив потужний торговий тракт ще з першого тисячоліття нашої ери.
В добу княжої Русі в межах сучасного Ніжина існувало 2 укріплених форта: літописні Ніжатин (1078) та Уненіж (1147), які були спалені у XIII столітті під час татарської навали. І на довгі три століття Ніжинщина перетворилась у пустку.
Друге народження Ніжина припало на початок XVII ст., коли Річ Посполита відвоювала Чернігово-Сіверщину у Московського царства. Тоді за наказом короля Сигізмунда ІІІ Вази на місці древніх укріплень було зведено новий форт. Навколо нього почали селитися ремісники, торговці, селяни, козаки. Рік 1625 – місто отримало Магдебурзьке право. Так, подібно феніксу, із попелища відродився новий Ніжин.
Епоха найбільшого розквіту міста припала на XVII-XVIII ст. У цей час Ніжин став центром найбільшого у Гетьманщині полку. Козаки розбудували міські укріплення, забудували місто храмами. Безпека та вигідне географічне розташування приваблювало сюди в місто купців та ремісників. У місті появляється найчисельніша в Україні грецька купецька громада, яка перетворила Ніжин в потужний торговий центр, куди стікались товари з Європи, Азії, Московії. У кінці XVIII ст. Ніжин – найбільше та найбагатше місто Лівобережжя. За кількістю храмів, кам’яниць, торгових лавок воно поступалося лише Києву.
Ліквідація Гетьманщини, зміна конфігурації торгових шляхів у кінці ХІХ ст. дещо гальмували розвиток міста. У ХІХ ст. Ніжин став звичайним повітовим містом Російської імперії.
У 1805 році коштом родини Безбородьків у місті було відкрито Гімназію вищих наук – другий після Харківського університету вищий світський навчальний заклад в Україні. Він і став причиною перетворення Ніжина у потужний культурний центр, а будівництво у 1870 році Ніжинської залізничної станції дало поштовх для економічного відродження міста. У кінці ХІХ на початку ХХ ст. Ніжин забудовується крамницями, купецькими кам’яними садибами. На кошти міщан відкриваються чоловічі та жіночі гімназії, засновуються банки, будується електростанція.
Місто Ніжин знаходиться у Чернігівській області в 120 км від Києва. Ще 100 років тому він не поступався губернському Чернігову, а 400 років назад був більшим за Київ.
—
Залізнична станція Ніжин
Кожне місто починається з вокзалу.
Будівлю вокзалу було побудовано в 1860 році, коли прокладали залізну дорогу до Києва. Існує легенда, що влада міста поскупилась достатньо оплатити роботу архітектора і він помстився місту, розмістивши вокзал на околиці міста та у дуже не зручному місці: вокзал – з однієї сторони, а саме місто – з іншої.
Водонапірна вежа
Біля ж/д станції є цікава будівля – водонапірна вежа, яку було побудовано в 1943 році замість підірваної партизанами. Звільнили місто від німців в 1943 році. Хто будував, наші чи німці – точно не відомо, але схиляються до думки, що німці для себе, але в підсумку, вона перестояла і їх самих, і їх переможців.
Площа
Площа в Ніжині – це дійсно Площа. Вона знаходиться на перехресті кількох районів і звідси можна поїхати у будь-яку частину міста. Також це найбільше літературне перехрестя України, де зустрічаються Тарас Шевченко з Іваном Франко та Миколаєм Гоголем.
Справа від площі – Старе місто, зліва – Авдіївка та Галатовка, перед мостом через Остер – Магерки та Ніжинський університет. Передмістя є в кожному місті, а в Ніжині збереглась вся їх система з окремими для кожного історією, цікавими подробицями, центром та особистостями…
Далі буде…
Фотозвіт ТУТ.