У цій статті ми дізнаємось, як користуватись банківськими картками так, щоб не втратити зароблені гроші. Для цього достатньо дотримуватися простих правил.
У попередніх статтях ми дізналися, що:
- маючи кредитну та дебетову картку, можна заробляти,
- власні кошти слід зберігати на дебетовій картці та отримувати від банку відсоток на залишок за рахунком,
- покупки слід оплачувати з кредитної картки та отримувати за це кешбек,
- повертати гроші на кредитку до кінця безпроцентного періоду, щоб не сплачувати банку відсотки,
- чим більше ви витрачаєте з кредитки і чим більше відкладаєте та зберігаєте на дебетуванні, тим більше заробляєте. Тому кредитку потрібно вибирати за розміром кешбеку та комісії, а дебетування – за відсотком на залишок та комісії.
Умови карток постійно змінюються — щоб заробляти, потрібно бути в курсі змін. Актуальну інформацію про тарифи та спецпропозиції за картами можна знайти на сайті https://minfin.com.ua у розділі Платіжні банківські картки https://minfin.com.ua/ua/cards/.
Якщо користуватися кредиткою та дебетуванням правильно, можна отримувати приємний дохід. На новий будинок, квартиру чи машину, звісно, не вистачить, а ось на подорож за кордон чи річний абонемент у фітнес-клуб – дуже просто.
Але є помилки, через які можна втратити все зароблене. У цій статті ми розберемось, як користуватися банківськими картками так, щоб не втратити зароблені гроші. Для цього слід дотримуватись декількох простих правил безпеки.
ПРАВИЛО №1
Не витрачати із кредитки більше, ніж є на дебетовій карті
Кредитна картка – підступна річ для тих, хто не вміє контролювати витрати. Коли немає кредитки, витрати обмежені тим, скільки грошей у вас є. Але кредитна картка знімає ці обмеження: у вашому розпорядженні весь кредитний ліміт, який може значно перевищувати доходи і накопичення.
Заборгованість по кредитці має перевищувати залишок по дебетової карті. Якщо у будь-який момент на дебетовій карті вистачає грошей, щоб повністю закрити заборгованість по кредитці, ви все робите правильно.
Навіть якщо роботодавець затримає зарплату або збанкрутує, у вас завжди мають бути гроші, щоби розплатитися з банком.
Наприклад, ви отримали зарплату 20 000 грн. на дебетову карту. З цих грошей витратили 5000 грн., щоб виконати вимогу банку з мінімальних витрат і отримувати відсотки на залишок за рахунком. Залишилось 25 000 грн.
Тоді по кредитній карті можна йти в мінус не більше, ніж на 25 000 грн. Це ваш власний ліміт, який можна збільшити, лише коли на дебетовій картці буде більше грошей.
Заборгованість за кредиткою завжди має бути меншою або дорівнювати сумі на дебетовій картці.
ПРАВИЛО №2
Не знімати та не переводити кредитні гроші
У попередніх статтях ми дізналися, що безвідсотковий період поширюється не на всі операції з кредитної картки. Як правило, при покупках він діє, а ось при знятті грошей та переказах з картки на картку – ні.
І тут потрібно бути обережними. Ось ви прийшли на ринок за фруктами та питаєте продавця, чи можна оплатити карткою. Він відповідає, що так, без проблем, але не дає термінал для оплати, а диктує номер своєї картки та просить перевести на неї гроші. Здається, що ви сплатили за покупку, але для банку це звичайний переказ з картки на картку – операція, за якої не діє безвідсотковий період. Або, наприклад, ви оплачуєте комунальні послуги та перераховуєте гроші на розрахунковий рахунок керуючої компанії. Це також переказ коштів, а не покупка.
За переказ чи зняття грошей банк може взяти з вас комісію та почати нараховувати відсотки.
Уточніть у банку, на які операції не поширюється безвідсотковий період, зазвичай це зняття та переказ грошей. Не робіть таких операцій, щоб не платити комісію та відсотки.
ПРАВИЛО №3
Повертати гроші на кредитку заздалегідь
Щоб не довелося віддавати відсотки банку, потрібно повернути борг на кредитку до кінця безвідсоткового періоду. Багато хто чекає до останнього дня, а потім трапляється непередбачене: інтернет не працює, телефон ламається, платежі не проходять. В результаті – прострочення платежу, відсотки та штрафи.
Щоб не потрапити в таку ситуацію, платіть заздалегідь, хоча б за один-два дні до кінця безвідсоткового періоду. Багато банків розсилають клієнтам смс із нагадуваннями про оплату, але ми не радимо надто на них сподіватися. Краще поставте собі нагадування на телефон: сплатити борг за кредиткою за два дні до кінця безпроцентного періоду.
Пам’ятайте: запізнення на кілька хвилин – це все одно запізнення.
Повертайте борг на кредитку заздалегідь. Запізнення на кілька хвилин – це все одно запізнення.
ПРАВИЛО №4
Не ризикувати на кредитні гроші
Поки ваші гроші лежать на дебетовій карті і приносять дохід, ви витрачаєте гроші банку, які треба буде повернути. Ваші гроші на дебетуванні приносять дохід на залишок, але він відносно невеликий: у середньому 3-5% річних.
У багатьох людях ще живий дух авантюризму, і їм приходить ідея: “Поки що гроші лежать на дебетовій карті, можна вкласти їх у якусь вигідну справу, а як настане час платити по кредитці, я ці гроші виведу і погашу борг”. Такі “вигідні ділки” бувають різні: інвестиції в акції, борг під відсотки, ставка у букмекера.
Ось тільки всі ці варіанти ризиковані. На таких вкладеннях завжди є шанс прогоріти, і якщо це ті самі гроші, якими ви планували платити за кредиткою, ними краще не ризикувати.
Заробляти кошти можна не лише на банківських картках. Про інші інструменти пасивного заробітку ми розповідаємо у розділі Основи фінансової грамотності. Але, куди б ви не інвестували та щоб не робили, не ризикуйте грошима, які ви винні банку.
Підсумки
Не витрачайте з кредитної картки більше грошей, ніж є на дебетувій картці.
Користуйтеся кредитною картою, щоб оплачувати покупки. З кредитної картки краще не знімати та не переказувати гроші, адже безпроцентний період на ці операції може не поширюватися.
Сплачувати платежі за кредиткою краще не в останній момент, а наперед. Банк заробляє на забудькуватих клієнтах.
Якщо ви витрачаєте кредитні кошти, свої гроші зберігайте на дебетовій карті. Не ризикуйте: можна залишитись без грошей, зате з боргом перед банком.