Економія – це звичка
Прийшов час дати чесну відповідь самим собі, скільки разів ви замислювались на тему «куди знову поділися всі гроші?!» та з подивом усвідомлювали, що ваші накопичення знову втекли у невідомому напрямку? Якщо так, то ви не самотні: 58% жителів великих міст європейських країн з вами солідарні.
Таку статистику наводить Directorate General for Economic and Financial Affairs, заклад, який займається вивченням споживання у європейських столицях. Економісти та соціологи регулярно вивчають витрати громадян, оскільки це дає уявлення про економічне здоров’я єврозони, тому цим даним можна вірити.
DGEFA регулярно публікує звіти, які ретельно аналізуються різними фахівцями, у т.ч. фінансовими коучерами, тобто людьми, які за гроші можуть навчити вас економити.
Отже, якщо ви живете у великому місті та ведете спосіб життя, характерний для жителів великих міст, ось вам топові витрати, з урізання яких можна почати вчитись економити.
Трати, яких можна уникнути
Кава
Кавоманія захопила столиці та інші міста протягом багатьох років. У наш час складно уявити собі життя без посиденьок з чашкою капучіно десь у симпатичному місці. Однак реальність доволі сувора: це симпатичне місце здире з вас за капучино до 600% собівартості.
Витрати на каву є в топі міських щоденних витрат уже не перший рік. Тому всі консультанти з заощаджень в один голос радять купити собі кавоварку та чашку-термос, носити каву з собою та заощаджувати таким чином. Смачні рецепти кави можна знайти ТУТ. Рецепти смаколиків до кави – ТУТ.
Ви тільки уявіть собі, якщо щодня випивати у якомусь симпатичному місці 1 чашку капучино за 40-50 грн., а іноді і не одну…, зазвичай, ще зі смаколиком, який так і проситься до кави (як же капучино і без макаруна чи якось печива, які коштують не менше 40-50 грн.), то в середньому, щодня ви витрачатимете 100 грн, щомісяця – 3000 грн, за рік – 36 000 грн.! Саме стільки витрачають в середньому на каву мешканці великих міст. 36 000 грн. – це 1000 евро (!). Чи не здається вам, що ці кошти можна витратити на більш цікаве або на благодійність?
Абонемент до спортклубу
У вас є абонемент до спортклубу чи басейну, який лежить у вашому гаманці мертвим вантажем?.. Ви не самотні – майже половина всіх тих, хто купує клубні карти, використовують їх лише декілька разів за термін дії.
Якщо ви хочете змін і готові морально всерйоз зайнятися спортом, почніть з чогось безкоштовного – наприклад, починайте бігати чи займіться скандинавською ходьбою. Якщо вам вдасться зробити спорт своєю звичкою, то інвестуйте в покупку абонементу.
Бізнес-ланчі
Начебто вартість бізнес-ланчу виглядає вигідною, але це не зовсім так, адже кафе та ресторани готують страви для бізнес-ланчів з недорогих продуктів, та малюють знижку, у порівнянні з основним меню. Це робиться для того, щоб створити ілюзію вигоди, але насправді вони заробляють на бізнес-ланчах більше, ніж на блюдах основного меню.
Якщо ви реально хочете скоротити свої витрати, щоб накопичити нарешті на супер-сумку, то приготуйте бізнес-ланч вдома та візьміть з собою. І смачно, і дешево, і корисно – одні плюси. Рецепти простих, корисних та смачних страв можна знати ТУТ.
Штрафи за прострочені платежі
Ще однією статею, яка займає міцні позиції у рейтингу зайвих міських витрат, є штрафи за прострочені платежі.
За прострочені платежі вам нараховують не лише відсотки, а й змушують заплатити штраф. Банк радіє, коли ви забуваєте зробити черговий платіж, адже для банку це досить серйозна стаття його доходів.
Цієї витрати позбутися просто: ставте собі нагадування в гаджетах і заздалегідь відкладайте суми на платежі, не дозволяйте банкам наживатися на вашій забудькуватості.
Шопінг на розпродажах
Парадоксально, але факт. Під час розпродажів середньостатистичний мешканець міста витрачає набагато більше, ніж поза сезоном знижок, і купує при цьому в рази більше непотрібних речей.
Коли ми купуємо щось за повну ціну, у нас набагато вища критичність сприйняття, і ми витрачаємо гроші розумніше. Значок % вимикає цю критичність, і ми пускаємося на всі тяжкі. Рішення просте: не ходити на розпродаж без списку того, що вам дійсно потрібно, і не брати з собою кредитні картки, обмежуючись сумою в готівку, за межі якої ви не зможете вийти.
Коктейлі
Ще одна золота жила для барів та кафе – коктейлі та алкоголь, на які середньостатичний меканець міста витрачає до 10-15% усіх своїх доходів. Зустрітися з друзями у барі – це святе, але зовсім не обов’язково спускати гроші на коктейлі щоп’ятниці.
Чому б не купити собі все, що необхідно для коктейлів та не навчитися робити улюблені коктейлі самостійно? Тоді ви зможете влаштовувати такі вечірки вдома або в офісі в п’ятницю ввечері після роботи. Рецепти найкращих напоїв світу є ТУТ.
Одяг
У жителів великих міст підвищені потреби у одязі, отже їх гардероб у середньому на 60-80% більше, ніж у жителів провінції. Однак за всіма трендами наздогнати неможливо, тож треба вчитися планувати свій гардероб розумно.
Якщо ви хочете залишатися в тренді і при цьому скоротити свої витрати на одяг, варто розібратися зі своїм базовим гардеробом, і кожен сезон вибирати одну супер-трендову річ, витрачати на неї гроші і носити її до переможного кінця.
А які стратегії заощадження є у вас?
Також радимо зайнятись вивченням основ фінансової грамотності, розібратися, як заробляти гроші там, де інші їх втрачають, привчити себе вести сімейний бюджет, знайти інструменти пасивного доходу, які підійдуть саме вам та інвестува-інвестувати-інвестувати.