Фолієва кислота: головний вітамін мозку

folieva-kyslota

Фолієва кислота є головним вітаміном мозку. Фолієва кислота впливає на нашу пам’ять, швидкість мислення, емоційний стан та здатність запам’ятовувати нову інформацію.

Дуже часто ми маємо дефіцит фолієвої кислоти. Дефіцит фолієвої кислоти викликаний продуктами харчування, які ми вживаємо завдяки активному “розвитку” промисловості та ліками, такими як: нестероїдні протизапальні препарати, аспірин, парацетамол, кардіомагніл тощо, а також препарати метформіну, які знижують цукор та інші. Це призводить до зменшення засвоєння фолієвої кислоти.

Навіщо організму потрібна фолієва кислота та на що вона впливає

1. Фолієва кислота регулює роботу мозку

Фолієва кислота регулює пам’ять, швидкість мислення, увагу та нашу працездатність.

2. Фолієва кислота регулює емоційний стан

Вона впливає на вміст нейромедіаторів дофаміну та норадреналіну, і за рахунок цього регулює, як ми себе почуваємо та в якому настрої ми прокидаємося.

3. Регуляція клітинного поділу

Фолієва кислота впливає на синтез ДНК та РНК, а це означає, що вона впливає на швидкість оновлення наших клітини, тобто, має прямий вплив на стан нашої шкіри, волосся, слизових (губи, ротова порожнина та язик). Фолієва кислота впливає так само, як і вітамін В12.

4. Фолієва кислота відповідає за енергообмін

Це стосується як енергообміну в кожній клітині нашого організму (фолієва кислота впливає на вироблення АТФ – основного джерела енергії в клітинах), так і впливу фолієвої кислоти на функції щитовидної залози. Як ми знаємо, щитовидна залоза – це головний орган енергообміну в організмі людини. Це наша фізична сила та енергія, то, наскільки ми легко прокидаємося, наш теплообмін (тобто мерзнемо ми чи ні), стан шкіри та волосся, лібідо – все це регулює щитовидка. Дефіцит фолієвої кислоти стимулюють зниження функцій щитовидки, тобто провокує розвиток гіпотиреозу.

5. Регуляція стану периферичних нервів

Напевно багатьом знайомий стан полінейропатії, простими словами, коли німіють руки і ноги, мерзнуть ноги, судоми, почуття повзання мурашок – це ознаки порушення проведення імпульсу по нервових волокнах, тобто, це ознаки полінейропатії. При дефіциті фолієвої кислоти полінейропатія посилюється.

6. Детоксикація

Фолієва кислота впливає на обмін глютотіону, тобто на функції печінки – нашого головного органу, який виводить продукти обміну, продукти метаболіти гормонів тощо. Низький рівень фолієвої кислоти погіршує роботу печінки з детоксикації.

7. Стан крові

Фолієва кислота необхідна для нормального обміну заліза та гемоглобіну, тобто фолієва кислота впливає на процес кровотворення. При анемії, викликаної, дефіцитом заліза, дефіцитом фолієвої кислоти, дефіцитом вітаміну В12, дефіцитом вітаміну С, у нас страждає не тільки сама по собі система крові, а при анеміях у нас відбувається кисневий голод всього організму. Тобто симптоми анемії є системними: слабкість, стомлюваність, немає сил, волосся випадає пучками, жахливий стан шкіри, депресії тощо – це все симптоми анемії. При дефіциті фолієвої кислоти анемія посилюється, тому фолієва кислота застосовується в лікуванні анемії поруч з препаратами заліза.

8. Фолієва кислота підтримує роботу серця та судин

Фолієва кислота впливає як безпосередньо на ендотелій (вистилання судин зсередини), так на регуляцію рівня гомоцистеїну. Гомоцистеїн – це маркер стану ендотелію, маркер кардіологічних ризиків. Низький рівень фолієвої кислоти призводить до збільшення рівня гомоцистеїну та пошкодження ендотелію судин, відповідно, збільшуються ризики інсультів та інфарктів.

9. Фолієва кислота впливає на в’язкість крові

При дефіциті фолієвої кислоти вищі ризики розвитку тромбозів.

Симптоми дефіциту фолієвої кислоти

Є величезна кількість симптомів дефіциту фолієвої кислоти, напиклад: слабкість, сонливість, низький емоційний стан, погіршення пам’яті, погіршення швидкості уваги, розвиток депресії, погіршення стану шкіри, волосся і нігтів, головний біль, синдром неспокійних ніг (коли постійно присутня якийсь дискомфорт – оніміння, хочеться поворухнутися), полінейропатія, порушення роботи серця, розвиток анемії тощо.

Симптомів – безліч, тому що багато чого в органзімі від неї залежить.

Основні джерела фолієвої кислоти

Folium у перекладі з латини означає лист. Це говорить нам про те, що більшість фолієвої кислоти з харчування ми отримуємо саме з листових овочів. Якщо в давнину людина вживала в їжу велику кількість листових овочів, багатих на вітаміни і мікроелементи, то зараз застосовуються прискорені технології зростання овочів, плюс овочі ростуть у теплицях, без сонця, на неповноцінних грунтах, тобто з овочів ми недоотримуємо фолати.

Між фолатами та фолієвою кислотою є різниця. Фолат – це природна форма вітаміну В9, а фолієва кислота – це його синтетичний аналог.

У залежності від того, який фолат ми отримали з їжею, біодоступність становить від 10 до 90%. Тобто мало того, що ми недоотримуємо в харчуванні фолатів, так ще й часто ми отримуємо продукти з низькою біодоступністю. У результаті чого маємо низький рівень фолієвої кислоти.

Дізнатися про ваш рівень фолієвої кислоти можна здавши аналіз крові з вени на вітаміни та мікроелементи. Якщо рівень фолієвої кислоти низький, його потрібно піднімати.

Підняти рівень фолієвої кислоти можна за допомогою харчування та ліками.  АЛЕ: зверніть увагу, що призначати фолієву кислоту повинен тільки лікар після  проведеного обстеження, тому що фолієва кислота впливає на швидкість клітинного поділу, тобто якщо у людини були чи є онкологічні процеси, то з фолатами, вітамінами групи В, зокрема вітаміном В12, потрібно бути дуже обережними. Тобто,
приймати препарати фолієвої кислоти слід лише з дозволу лікаря онколога.

Якщо у вас не було жодних новоутворень, але ви маєте знижену функцію печінки та нирок, підбирати дозу вітамінів та мікроелементів дуже обережно повинен тільки лікар, залежно від стану внутрішніх органів.

Вагітним і не вагітним пацієнтам фолієву кислоту призначає лікар в залежності від рівня фолієвої кислоти в крові, від стану внутрішніх органів, від наявності супутніх захворювань і від того, який анамнез по новоутворення: чи були новоутворення зростаючі чи ні.

Для вагітних дози вище, ніж для невагітних, тому що фолієва кислота відповідає за
формування головного мозку дитини та серцево-судинної системи. Вагітним фолієву кислоту призначають дуже часто у більш високих дозах. Якщо, наприклад, середня добова доза прийому фолієвої кислоти курсом, для невагітних жінок та чоловіків становить 200-400 мкг на добу, то для вагітних жінок – 800-1000 мкг на добу.

Фолієва кислота у вигляді препаратів застосовується курсами: ми підняли рівень фолієвої кислоти, а потім прибрали. Такого, як, наприклад, із вітаміном D, коли ми п’ємо його довго в низьких дозах для підтримки організму, з фолієвою кислотою немає.

Якщо ви хочете пропити фолієву кислоту, вітамін В12, здайте всі аналізи, зверніться до лікаря, щоб він підібрав для вас безпечне та ефективне дозування.