Об’єкти світової спадщини ЮНЕСКО в Україні

ЮНЕСКО

Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, скорочено ЮНЕСКО (англ. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO) – міжнародна організація, спеціалізована установа Організації Об’єднаних Націй, яка при співпраці своїх членів-держав у галузі освіти, науки, культури сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвитку національної культури, охороні пам’яток культури тощо. (Wiki)

Лише нещодавно люди почали розуміти справжнє значення усієї спадщини у всій її повноті та різноманітності. Лише зараз багатьом, але, на жаль, далеко не всім, стає зрозуміло, наскільки важливо зберегти та захистити видатні пам’ятки, створені людиною, унікальні природні об’єкти, заповідні острівки культурного та природного ландшафту, релігійні та культурні традиції минулих тисячоліть, які збережені до наших днів. Минулі покоління зробили, зберегли та залишили все це для нас. Відповідно наша задача – зберегти все те, що нам залишили для наших дітей, онуків та майбутніх поколінь.

У 1972 році ЮНЕСКО прийняла міжнародну Конвенцію по охороні культурного та природного надбання людства. На початку 2013 року цю конвенцію ратифікували 195 держав. У центрі уваги конвенції знаходяться проблеми збереження архітектурних, історичних та природних пам’яток, які мають дуже високу цінність та їх захист повинен здійснюватись людством. Держава, яка підписала цей документ, приймає на себе зобов’язання всіляко захищати об’єкти всесвітньої спадщини, які у ній знаходяться та належать усьому людству.

Станом на 2020 рік кількість об’єктів по всьому світі становить 1121. Цей список щорічно поповнюється.

Що об’єднує Єгипетські піраміди, Тадж Махал, руїни Баальбека, Великий Каньйон, Лондонський Тауер та водоспад Вікторія? Усі вони – відомі на весь світ нерукотворні дива природи та людського мистецтва, що нині знаходяться під охороною ЮНЕСКО. Усі вони належать до числа пам’яток культурної та природної спадщини усього людства.

Єгипетські піраміди

Єгипетські піраміди – це найбільша архітектурна пам’ятка Стародавнього Єгипту та одне з семи чудес світу.

Тадж Махал

Тадж Махал (м. Агра, Індія) – монумент, який збудував імператор Шах Джахан Мугал як мавзолей для своєї перської дружини Мумтаз-Махал. Будівництво тривало протягом 22 років (з 1630 по 1652 рік).

Руїни Баальбеку / Баальбекська тераса

Баальбек – це дуже стародавнє місто, що знаходиться на території сучасного Лівану.

У давнину місто мало назву Іліополь чи Геліополь Фінікійський. Перша письмова згадка про нього міститься в так званому Тель-ель-Амарнському листуванні XIV століття до нашої ери.

Саме тут народилась і постраждала за християнську віру – великомучениця Варвара (†306), донька місцевого багатія Діоскора. Тоді Іліополь був провінцією східної частини Римської імперії. Мощі святої Варвари перебували тут до VI століття, потім їх перевезли до Константинополя. У наш час мощі православної та католицької святої великомучениці Варвари знаходяться у Володимирському соборі міста Києва.

Поруч з Баальбеком знаходиться Баальбекська тераса, для спорудження якої використовували обтесані вапнякові блоки, деякі з них важили від 800 до 1000 тон. За розмірами і обсягом робіт Баальбекське святилище є найзначнішим храмовим комплексом на Близькому Сході. Спосіб будівництва тераси до сьогодні залишається для дослідників нез’ясованим.

Великий каньйон

Національний парк Великий каньйон (США) – один з найглибших каньйонів світу зі стрімкими стінами, проритий річкою Колорадо, яка тече у межах каньйону. Має довжину 466 м, глибину до 1600 м, ширину менше 1 км поблизу дна та на рівні плато до 25 км. Вік – трохи більше мільйона років.

Лондонський Тауер

Лондонський Тауер (Англія) – це фортеця, стоїть на північному березі Темзи, історичний центр Лондона, одне з найстаріших споруд Англії і один з головних символів Великобританії, який займає особливе місце в історії англійської нації.

За свою історію Лондонський Тауер був фортецею, палацом, сховищем королівських коштовностей, арсеналом, монетним двором, в’язницею, обсерваторією, зоопарком, місцем, що приваблює туристів.

Водоспад Вікторія (Мосі-оа-Тунья)

Легендарний величний та могутній водоспад Вікторія знаходиться на кордоні двох національних парків південноафриканських країн: Зімбабве та Замбії.

Водоспад Вікторія вважають найкрасивішим водоспадом у світі. Вода, падаючи з висоти більше ста метрів, піднімає таку кількість бризок, що їх без зусиль можна побачити з відстані в 50 кілометрів.

У перекладі з мови місцевих аборигенів Мосі-оа-Тунья означає “дим, що гримить”. Вікторією водоспад назвав сер Девід Лівінгстон, перший європеєць, який побачив це природне диво і був настільки враженим його красою, що не замислюючись дав йому ім’я англійської королеви Вікторії.

Об’єкти Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні

Україна стала членом ЮНЕСКО з 12 травня 1954 року.

Список об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні налічує 7 найменувань (0,62% від загальної кількості у світі):

  • Київ: собор святої Софії (1037 р.), Києво-Печерська Лавра (1051 р.) та Церква Спаса-на Берестові (XII-XVII ст.);
  • історичний центр м. Львів: Високий замок та Підзамче, Середмістя (ХІІІ-XVIII ст.); ансамбль собору святого Юра (1744-1762 рр.);
  • геодезичні дуги Струве: “Катеринівка”, “Фельштин”, “Баранівка”, “Старо-Некрасівка”;
  • первісні букові ліси Карпат та інших лісів Європи: Чорногора, Кузій – Трибушани, Мараморош, Стужиця – Ужок, Свидовець, Уголька – Широкий Луг, Ґорґани, Розточчя, Сатанівська дача, Синевир – Дарвайка, Синевир – Квасовець, Синевир – Стримба, Синевир – Вільшани, Зачарований край – Іршавка, Зачарований край – Великий Діл;
  • Резиденція митрополитів Буковини та Далмації;
  • Дерев’яні церкви карпатського регіону в Польщі та України:
    • Церква Святого Духа (Львівська обл., Жовківський р-н, с. Потелич, 1502 р.),
    • Церква Собору Пресвятої Богородиці (Львівська обл., Турківський р-н, с. Матків, 1838 р.),
    • Церква Святої Трійці (Львівська обл., м. Жовква, 1720 р.),
    • Церква святого Юра (Львівська обл., м. Дрогобич, 1502 р.),
    • Церква Святого Духа (Івано-Франківська обл., м. Рогатин, 1598 р.),
    • Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Івано-Франківська обл., Коломийський р-н, с. Нижній Вербіж, 1808 р.),
    • Вознесенська церква (Закарпатська обл., Рахівський р-н, селище Ясіня, XVI ст.),
    • Церква святого Михайла (Закарпатська обл., Великоберезнянський р-н, с. Ужок, 1745 р.);
  • м. Севастополь: Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його хора:
    • Стародавнє місто Херсонес Таврійський,
    • ділянка хори в Юхариній балці,
    • ділянка хори у балці Бермана,
    • ділянка хори на Безіменній висоті,
    • ділянка хори у Стрілецькій балці,
    • ділянки хори на перешийку Маячного пів острова,
    • ділянка хори на Виноградному мисі.