Жанна д’Арк

Жанна д'Арк Орлеанська Діва

Національна героїня Франції народилася, можливо, 6 січня 1412 року у селі Домремі на річці Мезе, у північно-східній Франції. Була вона дочкою заможного селянина Жака д’Арк та його дружини Ізабелли.

Згідно з іншою версією, Жанна д’Арк була дочкою розпусної французької королеви Ізабелли Баварської (1371-1435), дружини Карла VI, більш відомої в історії під ім’ям королева Ізабо, та її коханця герцога Луї Орлеанського. Нібито королева віддала свою незаконнонароджену доньку на виховання збіднілим дворянам д’Аркам.

Як би там не було, але Жанна була наділена гострим розумом і здатністю переконання, мала здоровий глузд, хоча освіти не отримала.

З самого дитинства вона звикла до сутичок і боїв, оскільки англійські і бургундські війська, що діяли заодно, разоряли місцевість навколо Домремі, що залишилася вірною королівському будинку Валуа.

Умілий воїн і політик герцог Бедфорд, дядько короля та регент, керував просуванням анлійських та бургундських військ на Луару. В 1428 вони дійшли до Орлеана і почали його облогу.

З 13 років Жанна чула «голоси» і мала видіння, в яких їй були її будь-які святі та безліч ангелів, які спонукали її рятувати Францію. Вона говорила, що з початком облоги Орлеана голоси стали голоснішими і наказали їй відправитися до Орлеана і зняти облогу, а потім відвести дофіна в Реймс, щоб він коронувався там відповідно до традиції французьких королів.

У лютому 1429 року Жанна з’явилася до Робера де Бодрікуру, капітана королівського загону у Вокулері. Той дав дівчині кілька людей у ​​супроводжуючі, і Жанна в чоловічому одязі, запозиченому в одного з них, попрямувала до ставки Карла VII, у замок Шинон. 6 березня відбулася зустріч Жанни із королем. Дівчині повірили, зібрали військо, і на чолі цього загону Жанна, одягнена в білі обладунки, виготовлені спеціально для неї, вирушила до Орлеана. Англійці злякалися, вирішивши, що Жанна перебуває у змові з дияволом, і відступили. Облогу з Орлеана було знято 8 травня 1429 року, після чого французи здобули ще низку перемог, а наприкінці червня, зустрічаючи слабкий опір, рушили на північ.

У супроводі Жанни та війська Карл вступив до Реймсу 16 липня 1429 року. Наступного дня Жанна стояла біля Карла VII під час помазання на королівство.

8 вересня 1429 року, очолюючи невдалу атаку на Париж, Жанна була поранена, і тоді король повів свою армію назад на Луару. Престиж Жанни почав падати, але її бажання продовжувати боротися за Францію не слабшало. Після того як основні сили французів відмовилися від спроби допомогти Комп’єню, Жанна з невеликим вірним їй загоном увійшла до міста.

23 травня 1430 року бургундці взяли дівчину в полон під час сміливої ​​вилазки за межі міських стін. Карл VII не запропонував викуп, і бургундці продали Жанну англійцям за 10 тисяч ліврів.

І тут у справу втрутилася королева Ізабо, яка інтригувала проти свого сина Карла VII. Завдяки її пліткам англійці оголосили Жанну чаклункою. Весною 1431 року відбувся суд французького духовенства в Руані, який судив Жанну як відьму та єретичку. У травні Жанна була визнана винною в брехні та відлучена від церкви. 30 травня 1431 року Жанна д’Арк була живцем спалена на багатті на площі Старого ринку в Руані.

Після закінчення Столітньої війни королева Ізабо була відлучена від двору і померла у злиднях у Сен-Полі на шістдесят восьмому році життя.

Карл VII спробував очистити свою брудну репутацію, реабілітувавши Жанну. Справу  знов розглянув церковний суд, який відбувся в Руані 1455 року, і вирок скасували. У 1909 році Орлеанська Діва була визнана блаженною, а 16 травня 1920 р. відбулася її канонізація папою Бенедиктом XV.