Французький пряний хліб

Французький пряний хліб (pain d’epice) – це один з багаточисельних прикладів европейської різдвяної випічки, яка зігріє та наповнить ваш дім пряним ароматом, даруючи відчуття домашнього затишку та зимових свят.

Традиційно пряний хліб випікають до Різдва та подають до фуа гра. Хоча він має настільки самодостатній смак, що подавати його можна до будь-яких страв, у т.ч. з риби чи м’яса, до сиру, мороженого чи фруктових салатів, також до чаю чи кави.

У Європу рецепт пряного хліба потрапив під час хрестових походів зі Святої Землі, а туди він, скоріш за все, прийшов з Китаю.

У середньовічній Франції вже його випікали. Робили тоді його з житнього та пшеничного борошна, меду, патоки, додавали аніс, коріандр, цукати з цитрусових та дягіль. Борошно та мед змішували та залишали відпочивати на місяць. Потім додавали прянощі та формували. Випікали пряний хліб у дерев’яних формах у вигляді брикетів або різних фігурок.

До речі, старовинна легенда гласить, що дягіль – це рослина, дарована людям від Бога. Бог побачив, як люди страждають на чуму та послав янгола на землю з корінням дягіля. Цим пояснюється латинська назва рослини “архангеліка”: “архангел” означає найвищий чин у янголів.

У Парижі протягом тисячі років проводиться тронна (прянична) ярмарка. Історія ярмарки починається з 957 року, коли монахам абатства Сент-Антуан дозволили продавати пряники під час Страсного тижня перед Великоднем. Продажі відбувались на Тронній площі, яка й дала назву ярмарці. У наш час Тронна площа має іншу назву – площа Нації, а окрім пряників можна спробувати купу інших смаколиків: смачні яблука на паличці в карамелі, віденські вафлі, нугу, цукрову вату та ін.

Чарівність пряного хліба в простоті його приготування, чарівному ароматі та можливості зберігати деякий час без проблем, адже через 2-3 дні він стає ще більш смачним.

Найстаріший рецепт, який мені вдалося знайти, з кулінарної книги Ginette Mathiot “Je sais cuisiner” 1932 року видання.

Мука, темный мед,сахар, теплая вода, пищевая сода, молотый анис, цедра апельсина. Все ингредиенты соединяются вместе, выпекаются в закрытой форме.

Рецепт пряного хлібу з книги Ginette Mathiot “Je sais cuisiner” 1932

Рецепт, який ми пропонуємо, від французькогого шеф кухаря, абсолютного чемпіона Європи по кондитерському мистецтву, лауреата Кубку світу по кулінарії, володаря чисельних світових куларних нагород.

Інгредієнти:

мед - 180 г,
вершкове масло - 100 г,
апельсиновий сік - 150 г,
борошно - 250 г,
коричневий цукор - 100 г,
прянощі (кориця, гвоздика та ін.) - 1 ст.л.
розпушувач для тіста (сода) - 1 ч.л.

Приготування:

1. Мед, вершкове масло та апельсиновий сік прогріти до повного розтоплення масла.

2. Окремо просіяти борошно, додати коричневий цукор, прянощі та розпушувач для тіста.

3. Підігріту медову суміш влити в мучну суміш, перемішати та вилити в форми.

4. Випікати при температурі 170С протягом 35 хв.

P.S. Якщо немає часу на випікання чи просто лінь, ви можете замовити пряний хліб у нас, у кондитерській 365DAYS.