Ви можете уявити собі ранкову каву або чай без домашньої випічки, горішків чи солодощів? Я, наприклад, ні, адже домашня випічка, приготовлена з натуральних продуктів чи суміш горіхів завжди є на моєму столі, ще з дитинства.
Сьогодні ми приготуємо смачне та корисне вівсяне печиво – ніжне всередині, з тягучою скоринкою зверху, легким ароматом пряників, високою поживністю та ненав’язливим, ні з чим не зрівняним смаком.
Спочатку трохи історії
Звідки пішла традиція випікати вівсяне печиво? Готувати вівсяне печиво почали у Шотландії у XVII ст. З того часу вівсяне печиво завоювало симпатію майже на всіх континентах. Це не дивно, оскільки вівсяне печиво є поживним та випікається з простих і доступних інгредієнтів.
Овес – невибаглива культура, яку можна вирощувати практично у будь-якому регіоні. Спочатку печиво випікали на розпеченому камінні, попередньо розкотавши з вівсяного тіста невеликі коржики. Згодом вівсяне печиво високо оцінили королівські особи та його стали подавати на столи високопоставлених персон. Завдяки своїм високим поживним властивостям продукт входив у солдатський пайок часів Першої Світової війни.
Користь вівсяного печива
Для того щоб повною мірою отримати користь від вівсяного печива, його слід готувати самостійно. Дієтологи рекомендують вживати не більше двох-трьох штук на день. Людям, які стежать за своєю вагою, слід обирати продукт без добавок та їсти його до 12.00.
Вівсяне печиво вважається корисним продуктом лише якщо воно домашнє, складається з натуральних продуктів та є можливим знизити вміст небажаних компонентів (або зниження їх вмісту).
Вівсяне печиво містить насичені складні вуглеводи, які дають енергію та надовго забезпечують відчуття ситості. Саме тому страви та випічку з вівса рекомендується їсти на сніданок.
Окрім цього, вівсяне печиво має підвищений вміст рослинних волокон (клітковини), що сприяє нормалізації травлення, виведенню токсинів та шлакових відкладень.
Овес має підвищений вміст фолієвої кислоти. Це благотворно впливає на стан вагітних жінок і плода. Нутріент нормалізує роботу ендокринної системи та стимулює репродуктивну функцію. У помірних дозах печиво допустиме для вживання в період годування малюка. Також овес містить марганець, кальцій та вітаміни групи В, які сприяють розвитку кістково-м’язового апарату і мозку немовляти.
Вівсяне печиво здатне покращувати емоційний стан та стабілізувати психіку. Систематичне вживання вівсяного печива знімає дратівливість та піднімає настрій.
Біоактивні речовини, які містяться в овсі, регулюють рівень глюкози в крові, це дозволяє включати продукт у дієтичне меню при діабеті. АЛЕ: вміст солодких добавок здатний звести цю цінну якість практично до нуля.
Також вівсяне печиво покращує перистальтику кишечника, запобігає здуттю та запорам, насичує організм легкозасвоюваними білками. Благотворно впливає на стан шкіри, волосся та нігтів. Стимулює мозкову діяльність.
Чи може вівсяне печиво зашкодити?
Так, шкоду може завдати промислова продукція, до складу якої входять штучні добавки (емульгатори, барвники та низькоякісний маргарин) та велика кількість цукру. Помірне споживання випічки, приготованої лише з натуральних компонентів, не завдасть організму шкоди. Більше того, наситить його корисними речовинами та додасть енергії.
Протипоказання
Є деякі протипоказання для вживання вівсяного печива:
- загострення гастриту або виразкової хвороби шлунку;
- надмірна маса тіла та схильність до повноти;
- індивідуальна непереносимість інгредієнтів, що входять до складу.
Інгредіенти:
- вершкове масло – 125 г,
- цукор – 50 г,
- яйця – 2 шт.
- рідкий мед – 30 г,
- борошно пшеничне або ц/з – 225 г,
- вівсяні пластівці – 140 г,
- кориця – 1 ч.л.,
- харчова сода – 5 г,
- дрібка солі,
- ізюм – 100 г.
Приготування:
- Збити вершкове масло з цукром.
- Додати яйця та мед.
- Перемішати всі сухі інгредієнти, об’єднати з маслом та цукром.
- Відправити до холодильника мінімум на 30 хвилин, краще на декілька годин.
- Скотати кульки (по 30 г кожна), трохи приплюснути та викласти на пергамент, на відстані один від одного.
- Випікати протягом 12-15 хв. у духовці, розігрітій до 180°С.