Перші кроки до фінансової свободи

“Якщо ви хочете бути багатим, вам потрібно стати фінансово грамотним.”
Роберт Кійосакі

У цій статті ми розберемося, що означають поняття “фінансова незалежність” та “фінансова свобода”, а також, якими є перші кроки до фінансової свободи.

Спочатку слід розібратися у тлумаченні двох понять: “фінансова незалежність” і “фінансова свобода”, адже багато чого залежить від слів, які ми вимовляємо.

Суть понять “фінансова свобода” та “фінансова незалежність” багато хто сприймає однаково. Це не дивно, адже вони дуже схожі. Насправді, суть цих понять – різна.

Фінансова незалежність – це незалежність від роботи, насамеред, у плані грошей.

Фінансова незалежність – це той рівень пасивних доходів, коли не переживаєш “на що мені жити завтра”.

Простіше кажучи, фінансова незалежність – це коли рівень пасивних доходів дорівнює сумі регулярних щомісячних витрат. Тобто коли знаєш, що залишившись без роботи, у тебе будуть гроші, які дадуть змогу протягом хоча б півроку вести звичний спосіб життя. При цьому не доведеться скорочувати витрати й економити.

Саме з цієї причини стати фінансово незалежним досить просто: досить створити джерело пасивних доходів, що дорівнює сумі нинішніх щомісячних витрат.

Фінансова незалежність – це незалежність, насамперед, від зарплати. А разом із нею і від роботи!

Коли ж мова йде про “фінансову свободу”, то мається на увазі повна свобода від фінансових проблем.

Гроші, крім того, що це універсальний засіб обміну, це ще й свобода. Перш за все, свобода вибору. Свобода вибору – де мені жити? як мені жити? в яких умовах мені жити? чим мені займатися крім того, що заробляти гроші? та ін.

Якщо простими словами: фінансова свобода – це коли для задоволення будь-яких твоїх бажань не стоїть проблема нестачі грошей. Просто береш і купуєш те, що тобі захотілося, ти ведеш той спосіб життя, який хочеш, а не той, який можеш собі дозволити. Тобто, “фінансова свобода” – це свобода від будь-яких проблем, пов’язаних з нестачею грошей.

Ми пропонуємо прості маленькі щоденні кроки, які допоможуть здобути фінансову незалежність. А ці кроки, в свою чергу, допоможуть здобути фінансову свободу! Фінансова незалежність є проміжним етапом перед фінансовою свободою.

Ми переконалися, що два начебто схожих поняття означають не одне й те саме, як багато хто звик вважати. Тому дуже важливо ретельно стежити за словами та перш за все зрозуміти їх справжнє значення.

Поради та перші кроки до фінансової свободи

  1. Вивчайте фінансову грамотність. Чітко зрозумійте для себе різницю між активами та пасивами. Знання цієї відмінності є важливим кроком на шляху до багатства. Активи – це те, що ви кладете у свою кишеню, а пасиви – те, що ви витрачаєте зі своєї кишені.
  2. Розберіться з вашими активами та пасивами.
  3. Витрачайте менше, ніж можете собі дозволити, скільки б ви не заробляли.
  4. Почніть вести облік доходів та витрат письмово або у додатку.
  5. Привчіть себе допомагати іншим: 10% сукупного щомісячного доходу віддавайте на благодійність: батьки, хворі діти, дитячі будинки, одинокі люди похилого віку, будинки престарілих, тварини, малозабезпечні та багатодітні родини, конкретні люди, які потребують допомоги.
  6. Багаті люди не працюють для того, щоб заробити гроші, їхні гроші працюють на них.
  7. Щоб не турбуватися і не тривожитися, потрібно діяти. У діях розсіюється страх.
  8. Скоротіть дрібні та непотрібні витрати.
  9. Позбудьтеся кредитів та кредитних карток.
  10. Перестаньте брати гроші у борг.
  11. Не розраховуйтеся майбутніми прибутками.
  12. Знайдіть додаткове джерело прибутку.
  13. Створіть джерело пасивного доходу і живіть у своє задоволення. Шлях до багатства лежить тільки через пасивний дохід – дохід, який приходить до вас незалежно від ваших зусиль.
  14. Ваше здоров’я – ваше багатство. Вставайте між 5 і 6 ранку.
  15. Дбайте про своє тіло. Ваш фізичний стан впливає на здатність мислити і призводить до прийняття правильних рішень.
  16. Багаті люди працюють головою і шукають способи, щоб їхні гроші приносили дохід 24/7. Щоденні фізичні вправи – це те, що дає змогу вести більш напружений у розумовому плані спосіб життя. Мислення стає більш чітким і вам стає легше приймати рішення.
  17. У чому головний секрет продуктивності? У ранкових фізичних навантаженнях. Коли ви тренуєтеся, ви більш продуктивні протягом дня, ваш метаболізм і ваша продуктивність підвищуються. Якщо ви будете бігати вранці, у вас буде більше енергії, і ви почнете робити справи швидше. Вправи не тільки знижують рівень стресу, а й зменшують втому.
  18. Вкладайте багато часу та грошей у власний розвиток. Постійно оновлюйте свої знання. Йдеться не тільки про читання, а й про навчання загалом, тобто про постійне вивчення чогось нового.
  19. Не нехтуйте дрібними заробітками.
  20. Щороку ставте перед собою нову мету.
  21. При плануванні, використовуйте стратегію Уорена Баффета 5/25.
  22. Пишіть план дня, ставте перед собою завдання, розбивайте їх на підзадачі. Не забувайте виділяти час на щоденний облік доходів та витрат.
  23. Зосередьтеся на важливих цілях і не витрачайте час на все інше. Перестаньте робити те, що витрачає ваш час. Навчіться говорити тверде “ні” всьому, що здається гарною пропозицією, але не є пріоритетами.
  24. Відкрийте накопичувальний вклад та поставте реальну мету: на що саме ви накопипчуєте гроші.
  25. Налаштуйте Скарбничку у банківських картках та автоматичне відрахування 10% з доходів та округлення до 10 грн. з кожної витрати. Таким чином ви непомітно накопичете чималу суму.
  26. Відмовтеся від послуг, які можете зробити самі.
  27. З точки зору багатих людей, кожна зароблена гривня чи інша валюта стає співробітником, який може принести ще більше грошей.
  28. Будь-який вільний час використовуйте для заробітку, але знаходьте час для себе.
  29. Дійте та вирішуйте питання в міру їх надходжень.
  30. Не бійтеся програвати. Люди, які уникають невдач, також уникають успіху. Більшість людей ніколи не досягає своєї мети через те, що вони бояться програти або зазнати невдачі. Якщо ми проаналізуємо те, як вчиться людина, то зрозуміємо, що в основному люди набираються досвіду на своїх помилках. Ми вчимося за допомогою своїх невдач. Якби ми ніколи не падали, то не навчилися б ходити.
  31. Перед кожною крупною витратою згадайте: люди з малими достатками керуються страхами або бажаннями. Вони бояться не мати можливості оплатити рахунки, тому працюють надто старанно та надто старанно приносять прибуток роботодавцю, а не собі. Варто їм заробити грошей – вмикаються їхні бажання по типу: купити кращу машину, більший будинок тощо. Через страх і бажання, люди не хочуть витрачати час і гроші на нові можливості.
  32. Не вкладайте ваш гроші та час у ризикові проекти, по типу фінансових пірамід та форексу.
  33. Інвестуйте свій час і гроші. Не бійтеся втратити накопичене. Навіть якщо ви все втратите, ви все одно залишитеся в плюсі. У вас залишиться цінний досвід, який можна буде застосувати в майбутньому.
  34. Запасіться терпінням. Збільшення доходу – це справа часу.
  35. Розглядайте вашу гру в гроші як гру в теніс. Грайте жорстко, робіть помилки, виправляйте їх, знову помиляйтеся, виправляйтеся і ставайте кращими.
  36. Відносіться до грошей із повагою.
  37. Не шпурляйтеся маленькими сумами.
  38. Якщо ви заробите багато грошей, то це не вирішить ваших проблем. Необхідно навчитися зберігати зароблене.
  39. Працюйте, щоб вчитися та не працюйте через гроші. Шукайте ту роботу, на якій ви можете більше чогось навчитися, ніж заробити грошей.
  40. Відмовтеся від шкідливих звичок, які пожирають гроші.
  41. Витрачайте гроші на необхідні та якісні речі.
  42. Вічна класика: скупий платить двічі.
  43. Основна різниця між багатими і бідними в тому, що нижчі верстви заробляють гроші, платять податок на доходи фізичних осіб і живуть на кошти, що залишилися, а багаті заробляють гроші і витрачають стільки, скільки можливо, а відсоток грошей, що залишився, сплачують як податок.
  44. Припиніть дарувати безглузді подарунки.
  45. Припиніть розраховувати на фінансову допомогу ззовні.
  46. Створюйте гроші. Кожна людина талановита від природи, але цей талант пригнічується страхами і невпевненістю в собі. Неможливо досягти фінансового успіху, якщо ви втрачаєте свої можливості через страх і невпевненість у собі.
  47. Читайте! Читайте! Читайте! Вивчайте літературу фінансових геніїв. Дивіться фільми про фінанси.
  48. Не чекайте на свою удачу, а створюйте її самі. Те ж саме стосується грошей, їх потрібно створювати.
  49. Прислухайтеся до порад людей, які є багатшими за вас.
  50. Завжди спілкуйтеся з Оптимістами і Переможцями. Бідне оточення практично завжди тягне вас в бідність. Навіть у дуже багатих людей завжди знайдуться родичі, друзі та інші прохачі, які, якщо від них професійно не відбиватися, швидко позбавлять вас грошей, цілей і вашої мрії.
  51. Не робіть спонтанних покупок. Економте гроші. Плануйте список покупок заздалегідь і купуйте тільки те, що є в списку.
  52. Вільну частину коштів інвестуйте, поповніть депозит, віддайте на благодійність або батькам. Це набагато краще, ніж безглузді розваги.
  53. Займайтеся спортом та гуляйте щодня, за будь якої погоди чи умов. Під час  прогулянок народжується багато цікавих ідей та проектів.
  54. Залишайтеся вічним учнем. Щодня записуйте у свій блокнот ідеї і те нове, що ви дізналися за день. Наприкінці тижня вивчіть їх і запитайте себе: “Чому я навчився за цей тиждень?”
  55. Не носіть із собою зайві гроші.
  56. Відмовляйтеся від сумнівних угод та пропозицій.
  57. Не позичайте гроші. Не майте боржників. Зберігайте незалежність від боргів та боржників. Просять про допомогу – можете допомогти – допоможіть та забудьте.
  58. Багатство ґрунтується на розумній економії та вмінні знаходити нові доходи.
  59. Не працюйте заради грошей. Якщо ви працюєте тільки заради грошей, гроші не будуть працювати на вас. Набагато правильніше буде працювати над розвитком своїх навичок. Заробляння грошей – лише побічний продукт розвитку цих навичок.
    Ті, хто працює заради грошей, стають рабами грошей. Ті, хто працює, щоб розвивати свої навички, навчиться і контролювати гроші, тому що поводитися з грошима – теж навичка. Якщо ви зосередитеся на розвитку своїх навичок, ви зможете оплачувати рахунки. А якщо ви зосереджені лише на тому, щоб оплачувати рахунки, у вас не буде часу на розвиток ваших навичок. Навички – першочергова річ. “Я боюся не того, хто відпрацював десять тисяч ударів, а того, хто відпрацював один удар десять тисяч разів”, – говорив Брюс Лі.
  60. Бережіть копійку – вона є основою мільйона як гривень, так і доларів, і євро, і фунтів.
  61. Позбудьтеся усього, що потребує постійних витрат.
  62. Купуючи товар в одному магазині, пам’ятайте, що той же товар у сусідньому магазині може коштувати значно дешевше.
  63. Шукайте, де можна купити товари дешевше і оптом. Оптові покупки завжди дешевше, ніж роздріб.
  64. Якісний продукт завжди коштує дорожче, а обслуговування дешевше.
  65. Ви – результат людей, з якими ви проводите найбільше часу. Справа не в тому, чи подобаються вони вам. Також не важливо, чи близькі вам ці люди. Ви контактуєте з ними більшу частину дня, тижня і року. Ви можете ледь знати їх, але, якщо ви працюєте з ними щодня – вони мають на вас найбільший вплив. Це також стосується вашого здоров’я і фінансів.
  66. Завжди рахуйте гроші, навіть якщо вони маленькі.
  67. Не розмовляйте про чужі гроші.
  68. Не рахуйте чужі гроші.
  69. Не заздріть тим, хто більше заробляє, а навчайтеся у них.
  70. Живіть, а не виживайте.
  71. Фокусуйтесь на активах, а не на доходах.
  72. Гроші приходять до вас через інших людей. Спілкуйтеся! Некомунікабельні люди вкрай рідко стають багатими.
  73. Бідне оточення практично завжди тягне тебе до бідності. Оточуйте себе переможцями й оптимістами.
  74. Бідність виникає, якщо ухилятися від відповідальності. Не вигадуйте собі виправдання, чому саме зараз ви не можете почати йти до своєї мети.
  75. Візьміть відповідальність за ваше матеріальне становище тільки на себе. Якщо щось не влаштовує – змінюйте своє життя.
  76. Вивчайте біографії та думки найбагатших людей світу.