Ми мандруємо Апулією до міста Барі, де зберігаються мощі найлюбленішого святого всього світу – святителя Миколая Мірлікійських Чудотворця.
Італія займає майже весь Апенінський півострів, який по формі нагадує “сапог”.
Апулія знаходиться південному сході Італії, на півострові Салінтіна та є каблуком Апенінського півострова. Площа Апулії 19 тис кв.км, населення складає 4 млн осіб. Основною мовою є італійська, також тут розповсюджені французська мова та різноманітні діалекти: франко-провансальський, італо-румейський, арбереський та ін.
Саме тут Андріатичне море зливається з Іонічним, оливкові рощі змінюються виноградниками, неймовірні міста проростають у скелях. Обидва моря є частиною Середземного моря.
До складу Апулії входить 6 провінцій:
- провінція Фоджа знаходиться у північній частині регіону,
- провінція Барлетта-Андрія-Трані – між провінціями Фоджа та Барі,
- провінція Барі – у центральній частині,
- провінція Бріндізі – між Барі та Лечче – у східній частині,
- провінція Таранто – між Барі та Лечче – у західній частині,
- провінція Лечче – найпівденніша провінція.
Апулія – це регіон з багатовіковою історією. Тут є на що подивитись, тому тут чудово розвинений туризм. Замки, стародавні храми, музеї, заповідники, оливкові рощі та два національні парки: Гаргано та Альта Мургія.
Національний парк Гаргано
Національний парк Гаргано знаходиться у провінції Фоджа, в шпорі італійського сапога. До складу Національного парку Гаргано входять гори Монте Гаргано, територія островів Треміті, що лежать на північ від півострова, та величезний ліс Фореста Умбра.
Однією з пам’яток Національного парка Гаргано є гора Монте-Гаргано – найстаріше у Західній Європі місце паломництва до Архангела Михаїла. Ця печера відома ще з V століття. В античні часи місцеві мешканці вважали Монте Гаргано святою горою, на ній знаходилось два храма. Один був присвячений герою Поладерію, а другий – віщуну з Колхіди Калхасу. А з V століття, була така традиція: паломники, які йшли в Рим або в Ієрусалим відвідували Святилище Архангела Михаїла. Католицька традиція пов’язує з Монте-Гаргано чотири явлення Архангела Михаїла.
Також святилище відвідувала велика кількість венценосних осіб: імператори Людовик ІІ, Оттон ІІ зі своєю дружиною Феофано, їх син Оттон ІІІ (йшов з Рима пішки), Генріх ІІ, неаполітанський король Карл І Анжуйський, Альфонс Великодушний, королі Обох Сицилій Фердинанд І та Фердинанд ІІ, королі Італії, декілька пап, прославлені святі Ансельм Кентерберійський, Бригітта Шведська, Фома аквінський, Францизск Ассізський та ін.
У 2011 році Святилище Архангела Михаїла на горі Монте-Гаргано було внесено до списку об’єктів Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.
Національний парк Альта Мургія (Альта Мурджіа)
Національний парк Альта Мургія (Альта Мурджіа) займає площу приблизно 68 тисяч гектарів. До його складу входять Мурджіа Норд Оччідентале та Мурджіа Сюд Орієнтале, а також 13 муніципалітетів.
Альта Мургія є одним з найунікальніших природних парків Італії. Ця місцевість протягом століть зазнала сильного ерозійного впливу, тому місцевий ландшафт виглядає доволі незвично. Тут зустрічаються ділянки, де взагалі немає родючих грунтових шарів, порізані тріщинами та улоговинами, що складаються, в основному, з вапнякових скельних утворень.
Мабуть тому, парк Альта Мургія (Альта Мурджа) ще називають “Парком скельних храмів”, їх тут знаходиться більше сотні.
Відомий парк своїми стародавніми архітектурними пам’ятками, флорою та фауною, а також безцінними археологічними експонатами. Найвідомішою знахідкою є відомий склет “Людини з Альта Мурджа”, чудово збережений скелет гомініда, який мешкав від 200 до 400 тис років тому. Його знайшли у печері Ламалунга. Скам’янілість знайшли нещодавно, у 1993 році, в одній з печер на території сучасного парка. А декілька років згодом, була ще одна знакова знахідка – залишки більш ніж 30 тис динозаврів. Це найбагатша палеонтологічна зона планети.
Національний парк Альта Мурджа – це особливе поєднання історії, археології та природи в одному місці. Крім того, територія парка оточена декількома десятками самобутніх італійських невеликих міст. Також тут знаходяться археологічні зони Ботроманьо та Гравіна, кам’яна архітектура історичних міських центрів, романські кафедральні собори: Альтамура, Бітонто та Руво, а також дуже цікаві музеї: Гравіни, Руво та Альматура, та ін..
Провінція Барі
Провінція Барі – це сама населена провінція Апулії, тут мешкає більш ніж 1 млн осіб.
У ХХ столітті столицею Апулії стало місто Барі. В наш час тут мешкає більш ніж 320 тис осіб, з них десята частина – іноземці.
Якщо уважно подивитись на карту, то можна побачити, що місто Барі по формі нагадує орла з розправленими крилами, голова якого знаходиться на невеликому півострові між старим та новим портом. Саме тут з’явилось перше поселення греків. Зараз саме півострів є історичним центром, де активно вірує ділове життя.
Перші згадки про Барі датуються 347 р. до н.е., коли Гервасій, епископ міста, був присутнім на Сардинському соборі.
Барі багато разів переживало розквіт та падіння, переходило з рук в руки, було під владою арабів, візантійців, іспанців, тут розпочинались Хрестові походи. А у 1098 році папа Римський зібрав з’їзд, на якому обговорювались відношення між католицькими та православними церквами після великого розколу.
Базиліка святителя Миколая Мирлікійських Чудотворця
Для віруючої людини це місто є особливо важливим, адже саме тут знайшов своє останнє пристаніще найлюбленіший святий всього світу – святитель Миколай Мірлікійський Чудотворець.
Головною пам’яткою міста Барі є мощі святителя Миколая Чудотворця (270-343 рр. н.е.), які покояться у Базиліці святителя Миколая (Basilica di San Nicola). Базиліку спеціально побудували для зберігання мощей святителя Миколая між 1087 та 1197 роками. До його мощей приїздять паломники з усього світу. Мощі святителя Миколая у 1087 році привезли в Барі моряки з турецького міста Міри, де святий був архіепископом, де й помер.
Далі буде…