Салат з кіноа, журавлиною та яблуком

Кіноа

Батьківщиною кіноа є Південна Америка та берега найбільшого по запасам прісної води у світі та самого високогірного озера у світі – Тітікака.

Кіноа (лат. Chenopodium quinoa), або Квіноа, або Кінва – це хлібна зернова культура родини Амарантові, яка росте на схилах південної частини Кордільєр, що звуться Андськими Кордільєрами чи просто Анди. Анди є найдовшою (9000 км) та однію з найвищих гірських систем Землі (гора Аконкагуа, 6961 м).

Кіноа має давнє походження, було та є найважливішою частиною раціона місцевого індійського населення. Вирощують кіноа в єкваторіальному поясі на середніх висотах (до 3800 м).

Кіноа протягом тисячоліть називали “золотим зерном” тому, що кіноа була найважливішою їжею інків, нарівні з кукурудзою та картоплею була для них основною.

Народи Анд вперше почали культивувати кіноа 3000 років тому. Тоді за межами цієї області рослина була маловідома. Інки вважали кіноа священним зерном і називали його «матір’ю всіх насінь». Конкістадори, навпаки, ставилися до кіноа як «їжа для індіанців», зневажали її і навіть знищували цілі поля, оскільки вони мали важливе релігійне значення для інків. Іспанські завойовники змушували інків вирощувати пшеницю замість традиційного кіноа.

Вперше опис кіноа зустрічається у 1553 році в книзі С’єра де Леона “Хроніка Перу” (исп. Parte Primera de la Crónica del Perú).

Протягом багатьох років кіноа культивувалось лише в Андах. Однак висока харчова цінність кіноа та її пристосування до гірського клімату відкриває широкі перспективи розповсюдження цієї культури в інших частинах світу. Зараз кіноа вирощують в Уругваї, Перу та Болівії, причому 90% урожаю поставляється до США. Це одна з причин достатньої високої вартості кіноа в інших країнах – вона більш рідкісна. Також ведуться успішні активні роботи щодо вирощування кіноа в Тибеті та Гімалаях.

Сьогодні кіноа – звичний продукт у нашому повсякденному раціоні.

Генеральна Асамблея ООН проголосила 2013 рік роком кіноа. Так вони хотіли привернути увагу світу до важливої ролі цієї зернової культури, а також величезної праці корінних народів Анд, які змогли зберегти кіноа.

Склад та калорійність кіноа

Калорійність на 100 г – 386 ккал
Білки – 14,1 г
Жири – 6,1 г
Вуглеводи – 57,2 г

Кіноа відрізняється від інших злаків тим, що є джерелом великої кількості білка. Деякі сорти можуть містити до 20% білка, коли, наприклад, рис лише 7%. Також кіноа містить до 20 різних амінокислот. Білок, за складом, близький до білків молока та є дуже важливим елементом, необхідним як будівельний матеріал для організму, особливо для дітей та вагітних жінок. Кіноа – поживна крупа, і надовго забезпечує відчуттям ситості.

У цій рослині багато лізину, який є необхідним для засвоєння кальцію. У пшениці та рисі, наприклад, лізину набагато менше.

Також у кіноа містяться жири, вуглеводи, клітковина, яка покращує травлення та живить мікрофлору кишечника. У кіноа багато вітамінів групи В, мікроелементів, особливо фосфору (більше ніж у рисі в 3 рази і не менше, ніж у рибі), заліза, кальцію та цинку.

Кіноа потрібно вживати в міру. До складу крупи входять оксалати (щавлева кислота), тому зайве споживання продукту може викликати дисфункцію нирок і посилити подагру. Перед вживанням кіноа необхідно замочувати, так як у крупі містяться токсини, що вимиваються при обробці.

У сучасному світі доволі часто зустрічаються ціліакія та хвороба Крона, при яких розвивається непереносимість глютену. Глютен міститься в більшості круп, але в кіноа його немає, тому кіноа можна використовувати для харчування людей із даними захворюваннями.

Також кіноа є оптимальним загальнозміцнюючим засобом, який добре насичує організм та дає багато запасу енергії для активних людей. Кіноа допомагає прискорити відновлення після хвороб та операцій.

У косметології кіноа використовується як скраб, який ефективно відлущує шкіру.

Кіноа – досить універсальна крупа, її можна їсти як самостійну страву, додавати в суп або салат, робити борошно, випікати пироги та хліб, її додають у випічку та в десерти. Смак досить нейтральний, нагадує дикий рис.

Кіноа важливо промивати перед приготуванням, інакше страва гірчитиме. При варінні кіноа необхідно помішувати.

А зараз ми приготуємо смачний, корисний та поживний салат з кіноа, журавлиною та яблуком, який можна подавати як самостійну страву.

Інгредієнти:

  • 1,5 ст. води
  • ¾ ст. кіноа
  • ½ ст. сушеної журавлини
  • 150 г листя салату
  • 2 середніх яблука,
  • 1 маленька червона цибулина,
  • ½ ст. горіхів пекан (або волоські),
  • 50-60 г сиру Фета,
  • 1 ст.л. гірчиці,
  • 1 ст.л. оливкової олії,
  • 1 ст.л. меду,
  • 1 лимон,
  • 1 ч.л. натертого імбиру,
  • чорний перець та сіль – за смаком.

Приготування:

  1. Кіноа промити та обсушити. Всипати у кип’ячу воду, зменшити вогонь до середнього. Варити під закритою кришкою протягом 15 хв., поки вода не вбереться та кіноа не стане м’яким. Перемішати.
  2. Журавлину промити. Викласти на готове кіноа та пропарити під кришкою 5-7 хв.
  3. У велику миску викласти листя салату, порвати їх руками, додати сіль за смаком, пом’яти руками.
  4. Яблука очистити, нарізати кубиками.
  5. Цибулину тонко нарізати.
  6. Горіхи обсмажити і крупно нарізати.
  7. Сир Фета розкрошити.
  8. До листя салату додати кіноа, журавлину, яблука, цибулю, горіхи пекан та сир Фета. Перемішати.
  9. З лимовину вичавити сік.
  10. У невеликій мисці змішати гірчицю, олію, мед, лимонний сік та імбир; приправити сіллю та чорним перцем.
  11. Полити салат заправкою та перемішати.