Співзалежна поведінка: пам’ятка на кожен день

Тема співзалежної поведінки не втрачає популярності.

Як зберегти і себе, і стосунки, регулюючи власні кордони в комфортний для себе спосіб, особливо, якщо ви не мали змоги навчитися цього в батьківській родині?

Як обирати між своїми та чужими потребами, особливо, якщо ви звикли бути зручним і не завдавати клопоту?

Як визначити, на що я маю право, а на що – не маю, особливо, якщо я звик вважати, що це вирішує інший?

Як навчитися відмовлятися і забороняти? Як зберегти особистісну цілісність?

Не всі готові обговорювати ці та схожі питання з психологом, та й просто – з іншою людиною. Багато хто воліє розбиратися у всьому сам. Я написала невелику пам’ятку на такий випадок. Ці поради збірні і лише вказують напрямок, у якому варто поміркувати. Дещо, можливо, стане в пригоді і в “чистому вигляді”.

1. Заведіть собі спеціальну фенечку, браслет або каблучку.

Якщо ви правша, то на лівій руці, а якщо лівша – то навпаки. Коли вас проситимуть про щось дивне, пропонуватимуть непотрібне або кликатимуть, куди не треба, замість відповіді поворухніть фенечку чи каблучку і скажіть: “Я подумаю і відповім тобі завтра”. Що потрібно робити завтра, читайте нижче.

2. Так, ви можете відмовлятися, якщо вам не подобається якась пропозиція.

Вибачитися потрібно лише в тому разі, якщо ви колись раніше пообіцяли погодитися, а тепер відмовляєтеся. В інших випадках вибачатися за відмову не обов’язково. Пояснювати відмову ви також не повинні.

3. Так, ви також можете відмовлятися, якщо вам не подобається не сама пропозиція, а той, хто її робить. Ні, ви знову не зобов’язані нічого пояснювати.

4. Менше обіцяйте.

Я знаю, що ви робите це, внутрішньо підстрибнувши від уколу провини. Тренуйтеся терпіти ці уколи, не зриваючись в обіцянки. Ви не зобов’язані нікому нічого обіцяти, якщо не хочете.

5. Якщо ви в гостях, необов’язково допомагати господині мити посуд.

Так, ви можете просто насолоджуватися. Ах, вам просто не подобається в цих гостях? Необов’язково наступного разу йти сюди, навіть якщо вас запросили.

6. Обличчя консьєржки з вашого під’їзду ніяк не пов’язане з вами.

У неї завжди таке обличчя. Якщо їй щось потрібно, вона скаже сама. Навіть якщо обличчя косьєржки якось пов’язане з вами, все одно нехай скаже сама. Ви не зобов’язані думати про це.

7. Залиште звичку здогадуватися про настрій інших людей по голосу.

Ви завжди помиляєтеся не на свою користь. Або запитуйте прямо, що конкретно не так, або залиште їм їхній настрій: захочуть, самі розкажуть.

8. Ви не повинні одразу відповідати на лист (смс, повідомлення у WhatsApp тощо), якщо у вас немає в цьому особистої необхідності.

Якщо ви не зацікавлені в цих стосунках, ви можете взагалі не відповідати. Так, ви маєте право бути не зацікавлені у стосунках.

9. Ви маєте право припинити розмову чи інше спілкування, яке вам не потрібне або перестало подобатися.

Згодом ви навчитеся робити це витончено, а поки запам’ятайте: можна просто зникнути. Якщо боїтеся піддатися на звинувачення чи вмовляння, можна піти, не прощаючись.

10. Ви можете одразу не брати слухавку, коли вам телефонують.

Чесно кажучи, ви можете взагалі не брати слухавку.

11. Ні, ви не винні, що ваш друг знову напився.

Річ не в тому, що він був “занадто радий вас бачити”. Просто він алкоголік. Алкоголіки час від часу напиваються, використовуючи оточуючих як привід, причину або виправдання. Ви просто вдало підвернулися йому. Навіть якщо ваш друг каже вам “Ти винна, що я знову напився”, ви все одно не винні.

12. Розвивайте власну емоційну та тілесну чутливість.

Довіряйте своєму переживанню дискомфорту. Якщо вами маніпулюють, це нерідко схоже на відчуття, що смокче в грудях або в животі, а інколи це одразу відчувається як головний біль. Тримайтеся подалі від таких стосунків і ситуацій.

13. Сором і провина – це ті почуття, які тільки ви самі можете розкласти по поличках у власному житті.

Якщо хтось вказує вам, у чому ви винні або за що вам має бути соромно – йдіть геть.

14. Якщо ваш партнер робить щось, що вам не подобається, не чекайте, поки він здогадається сам.

Він – не ви, і він не здогадається. Попросіть його перестати. І ви не зобов’язані пояснювати, чому, але якщо хочете – пояснюйте. Якщо ваш партнер не припиняє робити з вами те, про що ви його попросили, переконайтеся, наскільки правильно він вас зрозумів. На третій раз ідіть.

15. До речі, напевно, ви не знали, але якщо вам щось погрожує, потрібно дзвонити в поліцію.

Я перевіряла, це працює. Причому, дзвонити потрібно не тоді, коли вас ударили, а після першої ж словесної погрози.

16. Перш ніж давати гроші в борг, візьміть собі тиждень на роздуми, навіть якщо у вас є ця сума.

17. Перш ніж погоджуватися з кимось на спільний відпочинок, візьміть собі два тижні на роздуми, навіть якщо ви вільні в ці терміни, і вам подобається пропозиція.

18. Перш ніж погоджуватися на довгий робочий проєкт, візьміть собі місяць на роздуми.

Врахуйте все, особливо – маніпулятивність майбутніх колег і шефа.

19. Перш ніж прийняти пропозицію про спільне життя, візьміть собі півроку на роздуми.

Ви не повинні погоджуватися ні на що, у чому ви сумніваєтеся.

20. Це стосується будь-якого вашого рішення.