Вітамін В1 (тіамін)

vitamin-b1-thiamin

Вітамін В1 нормалізує білковий, жировий, вуглеводний та мінеральний обмін, функції нервової системи, органів кровообігу та травлення, підвищує опірність організму інфекціям.

Гіповітаміноз (недостача вітаміну В1) виникає при одночасному харчуванні продуктами переробки зерна тонкого помелу; надлишку вуглеводів та білків у їжі; хронічному алкоголізмі та зловживанні пивом; значному та тривалому вживанні сирої риби (короп та оселедець); важкій фізичній роботі та нервовій напрузі; перебуванні в умовах високої температури чи холоду; хронічних захворюваннях кишечника, при цукровому діабеті, при тиреотоксикозі.

Ознаками нестачі цього вітаміну в організмі є: зниження апетиту, нудота, запори, головний біль, дратівливість, ослаблення пам’яті, периферичні поліневрити, тахікардія (частий пульс), задишка, біль у серці, м’язова слабкість.

Найбільше всього вітаміну В1 міститься у в сухих дріжджах, хлібі, гороху, крупах, волоських горіхах, арахісі, печінці, серці, яєчному жовтку, молоці, сирі, висівках.

Але вітамін В1 погано засвоюється, якщо є нестача магнію. Крім того, його запаси в організмі виснажуються при активному вживанні цукру, алкоголю та курінні. Чайне листя і сира риба містять фермент тіаміназу, яка розкладає тіамін. Також руйнує вітамін В1 кофеїн, який міститься в каві та чаї.