Як вести сімейний бюджет

Багато родин руйнується з дуже банальної причини – не можуть поділити гроші. Тому хочу поділитись з вами секретами як вести сімейний бюджет.

Почну з того, що більшість родин веде сімейний бюджет хаотично, а це не дозволяє досягати фінансових цілей та сукупного багатства.

Навчитися правильно розпоряджатись грошима – реально, якщо є розуміння та визначено стратегію ведення сімейного бюджета.

Таких стратегій лише три: загальна, роздільна та змішана. Головне – правильний вибір стратегії. Розповім про них докладніше:

Загальний бюджет

Загальний бюджет – найпопулярніший. Усі гроші кладемо в одну тумбочку та на всі витрати беремо гроші з неї. Що залишилось в тумбочці на кінець місяця – прибираємо в особистий капітал сім’ї та формуємо пенсійний дохід.

Плюси: загальний бюджет простий та прозорий. Можна разом накопичувати та формувати фонди.

Мінуси теж є: з досвіду можу сказати, що загальний бюджет погано приживається у сім’ях, де у дружини та чоловіка велика різниця у доходах.

Роздільний бюджет

Цей вид бюджету – найпоширеніший в Європі та США. Такий бюджет дозволяє зберегти фінансову незалежність і не звітувати перед половиною про доходи.

Плюси: відсутність суперечок та конфліктів через гроші.

Мінуси: складна реалізація спільних сімецних цілей та відсутність інформації про активи у разі форс-мажорних обставин. Зазавичай така форма бюджету рекомендується парам, у яких обидва члени сім’ї добре заробляють та прагнуть самореалізації.

Змішаний бюджет

Змішаний бюджет – найрозумніший і збалансований. Він практично прибирає мінуси та залишає плюси перших двох стратегій.

З одного боку, є спільні фінансові цілі, а з іншого – повна фінансова незалежність подружжя. Планування здійснюється разом на початку року, а корекція – вже виходячи з життєвих обставин. Усі великі витрати бере на себе голова сім’ї (відпустка, ремонт авто та квартири, оплата освіти дітей), а дружина відповідає за поточні витрати (продукти, косметика та особисті потреби.

Наша родина використовує цю стратегію. Ефект очевидний: усі задоволені, конфліктів немає і сімейний капітал зростає як на дріжджах. Бюджет плануємо на рік та щомісяця коригуємо залежно від обставин. Усі великі витрати на чоловікові, а щоденні – на дружині.

7 порад з управління особистими фінансами:

  1. Не купуйте активи, що подорожчали та не продавайте ті, які стали дешевшими.
  2. Утримайтесь від купівлі техніки або продуктів “про запас”.
  3. Вимагайте розписку, якщо позичаєте гроші.
  4. Занотовуйте витрати – ви зрозумієте, як зєкономити.
  5. Уникайте непродуманих та зайвих витрат.
  6. Зачекайте з кредитами, навіть, якщо умови вам здаються вигідними.
  7. Остерігайтесь шахраїв! Зазвичай вони пропонують баснословний прибуток або цікавляться вашими фінансовими операціями.