Як відчути себе по-справжньому відпочившим після свят

Як відчути себе відпочившим після свят?

Зимові свята – це чудова можливість для спілкування з рідними, посиденьок із друзями, поїдання різних смаколиків та отримання подарунків. Але для багатьох святкові дні не виправдовують очікування, тому що ми не знаємо як дотримуватися балансу між відпочинком і роботою. Знайти цей баланс досить складно, особливо якщо наші родичі, друзі та колеги мають чітку думку про те, як необхідно проводити святкові дні.

Але є декілька способів зрозуміти, що хочете отримати від цих днів саме ви.

Новорічні свята дають можливість відпочити, обміркувати рік, що минає і приготуватися до нового року. Щоб краще зрозуміти, як скористатися цим шансом та зробити канікули незабутнім часом як для відпочинку, так і для роботи, необхідно спочатку зрозуміти, чого власне ми хочемо.

Серед працюючих можна виділити три типи людей, які зловживають цими днями.

Режим диванного овоча

Після того, як диванні овочі закінчать відповідати на всі листи перед святами, вони відразу вмикають режим “а я на морі”, тобто режим повного відчуження, нікого немає вдома, окрім телевізора. Їх єдина мета на свята – передивитися стільки серіалів, скільки є можливим. Це не те щоб мета, скоріш за все, це таке незрозуміле бажання, яке вони самі пояснити не можуть. Вони очікують, що після такої екстремальної бездіяльності зможуть повернутися в робочий режим відпочилими. А насправді вони повертаються до роботи роздратованими та неготовими. Зазвичай вони запитують себе “Чим я займався весь цей час?” та самі не можуть відповісти на власне запитання.

Чому цей «режим диванного овоча» відчувається аж так незадовільно, хоча вам здається, що ви на повному розслабоні та відпочиваєте?

Причина в тому, що крім часу, який ви проводите у відстороненні від робочих питань, у вас є ще безліч інших справ, якими ви не займались протягом останніх декількох місяців та які не можуть бути виконані у режимі байдикування чи нікого-немає-вдома.

Щоб по-справжньому відпочити, потрібна соціальна взаємодія, фізична активність, активні роздуми на різні теми та споглядання. Перегляд фільмів з другою половиною – це зовсім не те, хоча іноді теж має місце бути.

Режим святкового лицеміра

Є люди, які продовжують працювати, навіть, у святкові дні. Це так званий режим святкового лицеміра. Навіть, якщо технічно святкові лицеміри відпочивають, то все одне, примудряються вирішувати робочі питання у розпал свят.

Тут проблеми очевидні. Кожній людині потрібні регулярні перерви та паузи. Їх ігнорування рано чи пізно призводить до перегоряння.

Звісно, що це не найкраща ідея, але чому так легко стати святковим лицеміром? Іноді ми не можемо це контролювати, тому що наш бізнес чи робота можуть просто вимагати цього.

Але для тих, хто хронічно перевантажений роботою, це є більш згубною причиною.

Свята надають їм таку чудову можливість, надолужити втрачене, але повз неї їм складно пройти.

У таких людей майже не буває днів без постійних зустрічей, потоку листів і запитів. Подумайте про це: коли ще у вас буде тиждень або більше без роботи, після якого ви зможете повернутися до своїх обов’язків без необхідності надолужувати втрачене?

Режим Відзначаючий трудоголік

 

Трудоголізм – це залежність. Трудоголізм – це діагноз. Під час свят такі люди проявляють свої трудоголічні звички в іншому контексті – замість того, щоб бігти з однієї зустрічі на іншу, вони поспішають із однієї вечірки на наступну. Вони витрачають час та сили, щоб привітати особисто кожного друга та родича, не залишаючи собі часу на відпочинок. Коли ж справа доходить до них самих, то вони відчувають себе занадто втомленими та знеможеними для будь-яких занять.

Іноді це відбувається через нездатність обмежити себе, а іноді просто через робочі звички та ритм, який ними рухає. Якою б не була причина таких дій, результатом будуть біганина по вечірках, обмін подарунками, спільні походи до ялинок доти, доки вони не зрозуміють, що святкування Нового року неймовірно виснажило їх.

А який у вас режим під час свят?

Як обрати більш збалансований шлях

Щойно ви розберетеся зі своїми бажаннями, потрібно буде обрати стратегію вибору більш збалансованого шляху.

Перш за все, поставте собі чітку мету.

Більшість високоефективних професіоналів працюють, зосередившись на виконанні завдань та досягненні результатів. Для того, щоб добре відпочити на вихідних, можна направити ваші робочі зусилля в інше русло. Поставте собі чіткі цілі щодо того, скільки годин ви спатимете, як часто ви будете ходити на тренування, як багато часу ви виділите собі на вирішення робочих питань, якщо про них точно не можна забути під час вихідних.

Виділіть час, щоб розібратися у собі. Якщо ви зайняті так само, як і більшість людей, то у вас, напевно, не було часу спокійно проаналізувати минулий рік. Залишити минулий рік та набутий за цей рік досвід без обмірковування та обробки – рівноцінно завалу вхідних повідомлень у вашому розумі. Це знижує вашу здатність спокійно та ефективно отримувати новий життєвий досвід. Зовсім неважливо, як виглядатиме цей процес саме для вас – усамітнення в тихому місці з улюбленою книгою чи спілкування з родиною. Має значення лише те, що ви виділили собі час, щоб розібратися у своїх думках.

Пропишіть завдання на новий рік і заплануйте більше часу на шляхи їх виконання. Багато хто використовує календарну дату нового року для того, щоб поставити собі нові цілі, але більшості з нас це зробити не вдається, тому це викликає злість та тривожність. Чудовим способом підвищити ваші шанси на успішне досягнення цілей та не переживати про це під час свят – провести більше часу за більш ретельним плануванням своїх майбутніх дій. Прочитайте нашу статтю “100 способів прожити життя по-новому” та зробіть свої висновки. Вам потрібно менше думати про нездійсненні завдання і більше дбати про конкретний план дій. «Я ходитиму на пробіжку тричі на тиждень перед роботою, на 20 хвилин» може звучати не так вражаюче, але ви швидше схуднете завдяки такому плану дій, ніж постійно повторяючи мантри «Я скину 5 кілограмів вже до березня» та при цьому нічого не роблячи. 

Започаткуйте та дотримуйтесь своїх новорічних традицій. Традиції – це форми звичок, а розвиток звичок та зміни є ключем до досягнення цілей та формування продуктивного настрою, які не вимагають від вас неймовірних зусиль. Свята є винятком. Знов таки, ще раз перечитайте нашу статтю “100 кроків прожити життя по-новому” та зробіть крок вперед. Створення значущих та продуктивних новорічних традицій, але водночас таких, що дозволяють відпочивати, гарантує, що ви займатиметеся тим, що вам дійсно подобається. Такий прийом захистить вас від запитів інших людей, які люблять нам нав’язувати свій стиль поведінки під час свят.