П’ять звичок, які допоможуть вирватися з порочного кола боргів, кредитів та позик

У цій статті ми подивимось на реальні цифри фінансової статистики та розглянемо п’ять корисних звичок, які допоможуть вирватися з кола боргів, кредитів та позик.

Спочатку фінансова статистика

За різними опитуваннями, лише від 20% до 40% населення нашої Держави мають якісь фінансові накопичення. Тобто, 60-80% опитуваних узагалі не мають ніякої «фінансової подушки» та виживають від зарплати до зарплати.

При цьому, за іншими опитуваннями, близько 60-70% опитуваних мають непогашені кредити. За поточний рік українці заплатили банкам 2% ВВП країни по кредитам (Карл, не тільки платежів по кредитам, а саме відсотків!) Це вдвічі більше бюджетних витрат країни на ЖКГ. Причому близько половини виданих кредитів – це кредити «до зарплати», тобто на короткі терміни і суми, що не перевищують розмір однієї зарплати людини.

Тобто, протягом року відкладати на депозит (або хоча б під подушку) 10% свого доходу, щоб за рік мати «про запас» суму в розмірі своєї зарплати – це нереально. А ось постійно брати кредити (і витрачати на їх виплату 20-50% своєї зарплати банкам чи кредиторам), бути залежним від когось, ховатись від банкірів, які потребують повернути свої законні гроші і міняти номери телефонів, захищаючись від колекторів – це ми завжди готові. Насправді, таке важко зрозуміти.

У чому ж справа? У відсутності розуміння елементарної фінансової грамотності та невмінні користуватися калькулятором? Відсутністю дисципліни? Постійним бажанням «жити на широку ногу» і здаватися багатшим, ніж ти є?

Багатьох проблем з грошима можна легко уникнути завдяки простій щоденній роботі, які віднімає набагато менше нервів, сил і часу, ніж стояти в чергах за кредитами та біганини від колекторів.

П’ять звичок, які допоможуть вирватися з порочного кола боргів, кредитів та позик

Щоб вирватися з порочного кола боргів, кредитів та позик, необхідно привчити себе до таких фінансових звичок:

Спочатку заплати собі. Щомісяця з кожного доходу заплати собі мінімум 10% від доходу, які стануть твоєю “фінансовою подушкою”, а потім всім іншим.

Рахуй. Рахуй, скільки ти витрачаєш на відсотки по кредитах щомісяця. Головне, не втрать свідомість, коли вперше усвідомиш цю цифру та уявиш, скільки ти зараз міг би купити, якби не потрібно було віддавати ці гроші банкірам. Рахуй, скільки витрачаєш на каву, сигарети, алкоголь, харчування невдома та ін. – тобто все те, що шкодить твоєму власному організму та не приносить задоволення, а насправді є психологічною проблемою та, головне, є досить обтяжливим фінансово.

Плануй. Спочатку зрозумій, якщо тобі зараз довелося взяти кредит, щоб розплатитися з попереднім, то в наступному місяці тобі доведеться зробити те ж саме. Якщо ти заводиш домашнього любимця, то з’являться обов’язкові додаткові витрати на харчування, лікування, іграшки. Якщо твої черевики в кінці літа зносилися, то наступного літа їх доведеться знову оновлювати. Якщо ти купуєш машину, то з’являться обов’язкові додаткові витрати на страховку, бензин, техобслуговування і «переобувку» двічі на рік. І не треба кожен раз робити вигляд, що «зима підкралася несподівано, а у мене пуховик вже весь рваний». Зима прийшла в кінці року, як і повинна була, це просто ти нічого не спланував.

Контролюй. Так, попкорн та пиво – смачні. Так, ти доросла людина і «можеш собі дозволити» розслабитись з друзями в ресторані чи в кіно. Так, бездомних кошенят шкода і хочеться дати притулок кожному. Але якщо ти себе прогодувати не можеш без кредитів, то чим ти будеш годувати тих, кого приручив? Завжди зважуй користь, яку ти отримаєш від покупки, і витрати, які ти понесеш.

Інвестуй. Відкрий депозитний рахунок у банку та відкладай кошти або купуй валюту. Гроші повинні працювати.

Ці поради нескладні. Вони допоможуть вирватися з порочного кола боргів, кредитів і позик. І, зауваж, зовсім не треба як то моторошно собі в чомусь відмовляти! Просто відмовити собі в чомусь невеликому сьогодні набагато вигідніше, ніж завтра заплатити потрійну ціну банкам і кредитним установам!

Живи щасливо і заможно!