Чим займатись у кризу

Багатьом з нас властиво жити не помічаючи життя, живучи наче уві сні. Якщо не навчитись цінити кожен момент, знаходити рівновагу та зберігати баланс, ризикуєте прожити життя не встигнувши прокинутись.

Що таке страхи та як з ними боротись?

У кожного з нас є багато страхів. Страх – це ілюзія. Те, що у людини є страхи – це нормально, головне, що б серед них був самий сильний та самий важливий – це страх не реалізувати свою мрію.

Рано чи піздно, майже у кожної людини наступає день, коли вона ставить на одну чашу вагів усі свої мрії, давні бажання та мети, а на інші: невдачі, сумніви та страхи. На жаль, дуже часто так трапляється, що саме ця чаша важелів перетягує. Як тільки це відбувається, життя стає циклічним, а усі починання, прибираються у довгий ящик з написом: “Потім”.

Найкращий спосіб справитись зі своїми проблемами, подавити свої страхи та скрити біль – це посмішка.

Переможцем у цьому житті є лише той, хто переміг сам себе. Хто переміг свої страхи, свої лінощі та свою невпевненість.

Багато наших страхів пов’язано з нашим фінансовим станом. Що, якщо звільнять з роботи? Що буде, якщо «лопне» банк? Що робити, якщо раптом чергова криза?

Чим займатись у кризу

Мені здається, що у нас вже виробився імунітет до різного роду криз. Ми вже пережили обман державних фінансових установ, дефолти, девальвацію гривні, знецінення національної валюти, цінних паперів та нерухомості, війну, “корону” і інші “несподіванки”.

Я взагалі вважаю, що ми живемо у стані перманентної кризи останні років 30.
Але, навіть, у такому тривалому «застійному» періоді трапляються ще більш неприємні періоди, коли знецінюються ті чи інші активи: національна валюта, цінні папери, нерухомість …

Тому часто виникає питання: а що його робити, коли знову «щось» відбудеться? Спробуємо розібратися.

По-перше, потрібно зрозуміти, що у кожної кризи є свої причини. У більшості випадків мова йде про будь-які «бульбашки», які спочатку «роздмухували», допоки вони не «лопнули».

Дуже важливо відстежувати тенденції: якщо зараз у суспільстві є якась ідея (особливо інвестиційна), то з досить високою часткою ймовірності маємо справу з однією з таких “бульбашок”.

Наприклад:

  • Курс гривні до долара стабільний протягом десятка років, хоча інфляція в гривнях  сильно випереджає долар. Це означає, що НБУ і надалі буде утримувати валюту на приблизно поточному рівні. Значить, можна взяти валютну іпотеку – адже процентна ставка по ній нижче, ніж в гривнях.
  • Нерухомість весь час зростає в ціні – напевно, вона буде продовжувати це робити і далі. Значить, можна брати іпотеку під будь-які відсотки – з урахуванням зростання цін на житло, іпотека буде дуже дешевою!
  • Фінансові піраміди. Мавроді дуже розумна людина! Мій сусід вклав гроші в МММ, мій друг вклав гроші в МММ і я вкладу!
  • За криптовалютами майбутнє! Зараз з’являється все більше різних криптовалют та всі вони постійно зростають в ціні – напевно так буде тривати і далі! Треба на цьому заробити свої 200% річних! …

Звісно, що найкраще передбачити кризу, і, відповідно, коли вона почнеться – спостерігати з боку.

АЛЕ:

По-перше, це приходить лише з досвідом, а по-друге, це не завжди можливо, тому що всі іноді помиляються та від деяких криз усі ринки так «лихоманить», що може постраждати кожен.

Тому є дуже важливим постаратися максимально захиститися від наслідків можливої ​​кризи.

Є страх перед девальвацією? Ніхто не заважає активи тримати в більш стабільних валютах. Можна купити, наприклад, єврооблігації або акції іноземних емітентів. Або, врешті-решт, відкрити депозит у валюті.

Хочеться взяти валютний кредит? Потрібно подбати про те, щоб дохід також був прив’язаний до валюти – чому б не звернутися до начальника з проханням прив’язати зарплату до курсу долара (скажімо, в трудовому договорі зафіксувати зарплату розміром 1 тисячу доларів, а гроші буду продовжувати виплачуватися в гривнях, але за курсом НБУ на день оплати). Завжди можна спробувати домовитися про таку схему.

Може і не вийде, тоді можна і іпотеку не прив’язувати до курсу іноземної валюти.
Можна диверсифікувати портфель інвестицій. Так, кризи іноді непередбачувані і можуть торкнутися різних ринків, але, як правило, коли якийсь актив втрачає в ціні, інвестори «біжать» в інші активи, які, відповідно, починають рости в ціні. Тому диверсифікований портфель інвестицій може захистити від різких коливань курсів валют, цінних паперів, вартості нерухомості і т.д.

Що ж робити, коли криза почалася? Найголовніше – не панікувати. Дуже багато грошей люди втрачають на емоціях, панікуючи та роблячи те, що і всі навколо (створюючи більш дрібні, місцеві «бульбашки»):

  • скуповують валюту, яка вже подорожчала, та прямо перед тим, як її курс почне падати та стабілізуватися на більш низьких рівнях;
  • починають купувати товари, в надії, що потім зможуть їх перепродати дорожче (а продавці якраз встигають підняти ціни на ажіотажному попиті і заробити додатковий прибуток);
  • продають цінні папери, які тимчасово подешевшали та ін.

Важливо пам’ятати, що під час масштабних криз ринки дуже нестабільні і ціни на активи можуть сильно «скакати». Але в довгостроковому періоді, як правило, ринки відновлюються, якщо «бульбашка, яка лопнула» не мала відношення до даного конкретного ринку.

Наприклад, якщо різко почала дешевшати нерухомість через кризу неплатежів по іпотеці (як це було в 2007-2008 рр.), то можуть подешевшати навіть акції та облігації інтернет компаній, золотодобувних корпорацій та ін.

Але, так як вони не пов’язані безпосередньо з причиною кризи, вартість цих цінних паперів досить швидко відновиться і зазвичай зростання йде більш бурхливо. Наскільки швидко? Іноді протягом 1-2 років. З цього можна зробити два важливих висновки:

  • головне, не треба панікувати і продавати під час кризи активи, які дешевшають – вони рано чи пізно відновляться в ціні та продовжать зростання;
  • якщо є можливість та цінні папери подешевшають, їх можна, навіть, докупити. Коли вони відновляться в ціні до докризового рівня, у розумного інвестора, який купив їх «на низах» вже буде непоганий прибуток.

Будь-яка криза – це можливість

Не варто забувати, що будь-яка криза – це ще й можливість.

Іноді це можливість отримати безцінний досвід, а іноді, коли достатній досвід уже накопичено – можливість додатково заробити. Тому важливо починати інвестувати і напрацьовувати досвід якомога раніше. Лише спостерігаючи за всім, що відбувається, у якості спостерігача, досвід не накопичити, його можна лише отримати в процесі управління своїми фінансами. Також потрібно бути готовим у перші рази втратити частину інвестованої суми. Саме тому починати варто з невеликих сум, поступово набуваючи знання, досвід і навички інвестування.